10 powodów, dla których warto ćwiczyć Jogę

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie są korzyści z praktykowania jogi? Mówiąc prościej, to dlaczego warto ćwiczyć jogę jest uwarunkowane od każdego z nas indywidualnie. Tak wielu ludzi zakochuje się w jodze, ale każdy może znaleźć w tej formie aktywności nieco inny powód, który jest tym numerem jeden. Przede wszystkim jednak zakochują się w jodze ponieważ odkrywają, jak cudowna jest ona dla umysłu, ciała i ducha. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, przedstawiamy poniżej dziesięć najważniejszych powodów, dla których joga jest tak niesamowita.

10 powodów, dla których warto ćwiczyć Jogę
10 powodów, dla których warto ćwiczyć Jogę

1. Joga zwiększa elastyczność ciała

Być może się zdziwisz, ale to właśnie dlatego wiele osób rozpoczyna jogę i z pewnością jest to wielka korzyść z jej praktykowania. Pozycje i sekwencje jogi pomagają zwiększyć zakres ruchu ciała. Uważne podejście do jogi pomaga zapewnić bezpieczne rozciąganie, pozwalając układowi nerwowemu rozluźnić mięśnie do delikatnych, skutecznych rozciągnięć. Zmniejsza to ryzyko urazów więzadeł i ścięgien, które mogą wystąpić przy bardziej agresywnym podejściu do treningu elastyczności. Rozluźnienie napięcia mięśni może również pomóc się zrelaksować, pomagając całemu ciału bardziej się otworzyć. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto ćwiczyć jogę – a chciałbyś mieć gotowy sposób na elastyczność i relaks, oto odpowiedź.

2. Joga pomaga budować siłę

Chociaż jest szansa, iż wiele osób akurat tę zaletę praktykowania jogi przeoczy, widząc tylko zalety jogi względem elastyczności ciała – trzeba przyznać że ta aktywność fizyczna jest w rzeczywistości również fantastyczną praktyką wzmacniającą. Joga pomaga wzmocnić mięśnie podtrzymujące masę ciała, co prowadzi do siły funkcjonalnej. Jest również fantastyczna do budowania siły rdzenia. Poprawia to wyniki sportowe i funkcjonalność w życiu codziennym, jednocześnie chroniąc Cię przed kontuzjami.

Joga pomaga budować siłę
Joga pomaga budować siłę

3. Joga pomaga zachować stawy w dobrym zdrowiu

Patrząc na zalety jogi trzeba też przyznać, że potrafi naprawdę wzmocnić mięśnie wokół stawów, pomagając je ustabilizować. W jej trakcie porusza się stawami w pełnym zakresie ruchu, dlatego może pomóc w poprawie ich stanu zdrowia. Mobilizacja stawów poprawia przepływ mazi stawowej, umożliwiając tym samym płynny i zdrowy ruch kości. Płyn maziowy dostarcza również świeży tlen i składniki odżywcze do chrząstki stawowej, pomagając ją odbudować i utrzymać ją w zdrowiu, co także ma pozytywny wpływ w związku z jogą. Co ciekawe, to wszystko sprawia, iż ta forma aktywności może nawet pomóc osobom z poważniejszymi problemami ze stawami, takimi jak artretyzm, poprawiając sprawność fizyczną i zmniejszając ból

4. Joga zmniejsza stres

Wiele osób rozpoczyna jogę, aby poprawić swoją elastyczność, ale wracają, ponieważ uważają, że czują się o wiele lepiej. Zapominają, że jest jeszcze inny ważny aspekt odpowiadający na to, na co na co pomaga joga – stres! Skupienie i oddychanie jogi pomagają go znacznie zmniejszyć i tym samym mogą być idealnym antidotum na intensywny, nowoczesny styl życia. Po części jest to kolejna wspaniała korzyść właśnie z praktykowania jogi. Wynika to również z pozytywnego wpływu zwiększenia poziomu aktywności i ćwiczeń, a także rozluźnienia i zmniejszenia napięcia fizycznego, jakie niesie. 

Joga zmniejsza stres
Joga zmniejsza stres

Po prostu joga może sprawić, że poczujesz się:

  • zrelaksowany.
  • odświeżony fizycznie, 
  • odświeżony psychicznie,
  • energetycznie.

5. Joga obniża ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest poważnym schorzeniem, które wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zarówno zawału serca, jak i udaru mózgu. Oprócz zmniejszania stresu, który może być czynnikiem przyczyniającym się do nadciśnienia, uważa się, że kilka aspektów praktyki jogi bezpośrednio poprawia ciśnienie krwi. Relaksacja i głębokie oddychanie jogi mogą obniżyć wysokie ciśnienie krwi nawet po zakończeniu praktyki, równocześnie stanowiąc kolejną odpowiedź na pytanie, dlaczego warto ćwiczyć jogę. Niektóre asany, takie jak pozycja z podpartym mostem, czy pozycja z nogami w górze – są szczególnie korzystne dla osób z wysokim ciśnieniem krwi.

6. Joga to potężny sposób na praktykowanie uważności

Joga polega na zjednoczeniu umysłu, ciała i oddechu. Robiąc to, przenosi Cię do chwili obecnej. Uważność okazała się korzystna dla wielu schorzeń i jest szczególnie skuteczna w promowaniu pozytywnego zdrowia psychicznego. 

W szczególności wykazano, że praktyki uważności:

  • wzmacniają układ odpornościowy, 
  • poprawiają relacje społeczne .
  • zmniejszają depresję, lęk i neurotyczność. 

Korzyści ze zwiększonej uważności poprzez jogę wyraźnie sięgają daleko poza matę.

7. Joga poprawia Twoją postawę

Jedną z największych zalet jogi wzmacniającej i rozciągającej jest to, że jest to praktyka równoważenia. Joga może pomóc w rozwiązaniu wszelkich zaburzeń równowagi mięśniowej, wydłużeniu ciasnych obszarów i wzmocnieniu słabych obszarów. Nasza postawa może się często pogarszać wraz z wiekiem, w dużej mierze z powodu naszych nawyków ruchowych w ciągu dnia. Z biegiem czasu mięśnie pleców słabną, a mięśnie klatki piersiowej napinają się, co pogarsza złą postawę. Joga może pomóc rozciągnąć klatkę piersiową i wzmocnić mięśnie pleców. Może również sprawić, że będziesz bardziej świadomy swojego ciała i postawy, dzięki czemu będziesz automatycznie samokorygować się, aby uzyskać zdrowszą postawę w ciągu dnia.

8. Joga wspomaga naturalny proces gojenia organizmu

Ciało ma niesamowitą zdolność samoleczenia w odpowiednich warunkach, a zalety jogi też mają z tym związek. Praktyka jogi może być wspaniałym sposobem na stworzenie środowiska, które pozwala na uruchomienie wrodzonych mocy uzdrawiających organizmu. Wzmacniające i wydłużające działanie jogi może poprawić mobilność i funkcjonalność, pomagając organizmowi w regeneracji po urazach fizycznych. Natomiast korzyści dla zdrowia psychicznego mogą prowadzić do poprawy wzorców snu i poprawy samopoczucia, znacznie poprawiając jakość życia.

Joga poprawia oddychanie
Joga poprawia oddychanie

9. Joga poprawia oddychanie

Podstawą jogicznych praktyk oddechowych jest pranajama, czyli jogiczne techniki oddechowe. Techniki te, które są zintegrowane z większością zajęć jogi, mogą być niesamowite w przywracaniu równowagi oraz witalności ciała i umysłu. Kontrolowane oddychanie może zwiększyć poziom energii i rozluźnić mięśnie, jednocześnie zmniejszając stres, niepokój i depresję. Na poziomie fizjologicznym stwierdzono, że regularna praktyka jogi poprawia wydolność płuc i oddychanie zarówno u zdrowych dorosłych, jak i u osób cierpiących na astmę.

10. Joga pomaga podejmować zdrowsze życiowe wybory

W jodze jest historia o uczniu, który zapytał swojego nauczyciela jogi, czy nawyk palenia przeszkadzałby mu w jodze. Nauczyciel uśmiechnął się i odpowiedział. „Nie, ale joga będzie Ci przeszkadzać w paleniu”. Niezależnie od tego, czy tak było, jedną z największych zalet jogi jest to, że pomaga ona dostroić się do tego, co robisz i dzięki temu nie będziesz miał już żadnych wątpliwości czy warto ćwiczyć jogę – ona sama Cię o tym przekona!

Joga pomaga podejmować zdrowsze życiowe wybory
Joga pomaga podejmować zdrowsze życiowe wybory
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)