Ajurweda określana często matką medycyny, została uznana za naukę medyczną przez Światową Organizację Zdrowia dopiero w 1979 roku, choć jej korzenie sięgają XII w.p.n.e. Obecnie postrzegana jest jako kolebka medycyny. Błędne jest zatem przekonanie, że to medycyna alternatywna. To tradycyjny wschodni system leczenia, którego celem jest znalezienie balansu między ciałem, umysłem i duchem.
Ajurweda czym jest?
Ajurweda to pradawna indyjska sztuka holistycznego leczenia. Z hinduskiego „ajur” – oznacza życie, zaś „veda” naukę, czyli ajurweda to wiedza o życiu. Poza medycyną, istotnymi i nierozerwalnymi jej aspektami są psychologia i filozofia. W związku tym uznaje się, że dzięki ajurwedzie można uzdrowić każde schorzenie fizyczne i psychiczne. To holistyczny sposób leczenia, w którym ważnym czynnikiem jest masaż, odpowiednia dieta, ćwiczenia, a także zioła. Mimo to ajurweda, to coś znacznie więcej niż leczenie. To nauka o tym, jak żyć w zgodzie ze sobą i otoczeniem w pełni harmonii.
Koniecznie sprawdź także: Recepta online – jak pacjent może sprawdzić, co na niej jest?
Lekarz w Ajurwedzie
Lekarz w Ajurwedzie podchodzi do pacjenta indywidualnie. Bierze pod uwagę szereg istotnych informacji, jak: codzienne nawyki, sposób żywienia, reakcje emocjonalne, sytuacje uczuciową, życiową, a nawet sięga do historii rodu. Taki wywiad ukazuje pełen obraz, w jakiej kondycji psychofizycznej jest chory. Dzięki temu ajurwedyjski lekarz może dostosować odpowiednią formułę do uzdrawiania pacjenta. Kluczem jest nie tylko leczenie choroby, ale niedoprowadzenie do jej zaistnienia. Dzięki temu, zgodnie z filozofią ajurwedy, pacjent może cieszyć się długim i szczęśliwym życiem zgodnie z naturą. Harmonia z naturą, co warto podkreślić, jest kluczowa w podejściu ajurwedyjskim.
Podstawy Ajurwedy
W ajurwedzie wszystko składa się z 5 elementów odpowiadającym żywiołom: powietrza (vayu), wody (jala), ognia (tejas), ziemi (prithvi) a także eteru (akaśa). Ponieważ w tej sztuce uzdrawiania istnieje wiara, że wszystko jest ze sobą we wszechświecie połączone, tak człowiek składa się z połączonych ze sobą 5 elementów. Co za tym idzie energia w naszym organizmie manifestuje się w 3 postaciach:
- Vata – połączenie eteru i powietrza
- Pitta – połączenie ognia i wody
- Kapha – połączenie wody i ziemi
Elementy te wpływają na nasz wygląd, cechy charakteru i predyspozycje zdrowotne, a także pewne schematy zachowań. Każdy człowiek posiada w sobie niepowtarzalne i zindywidualizowane połączenie tych energii, a ich zachwianie powoduje choroby. Ajurweda ma na celu zachowanie pomiędzy nimi balansu.
Ajurweda, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch
Ponieważ w ajurwedzie równowaga pomiędzy ciałem, umysłem, a duchem jest istotna, nie można cieszyć się pełnią zdrowia przy zachwianiu co najmniej jednego z elementów. Oznacza to, że równowaga psychiczna i emocjonalna jest tożsama z ciałem. Stąd też trwanie w sytuacjach stresowym, karmienie się negatywnymi myślami wpływają na kondycję zdrowotną w ciele. Powiedzenie, że złość piękności szkodzi ma tutaj swoje odzwierciedlenie. Złość kumuluje się w brzuchu, a emocje odbijają swoje piętno również na twarzy. Równowaga w ajurwedzie zależna jest także od działania w zgodzie ze sobą. Jeśli dokonujemy wyborów na skutek zewnętrznej presji, a nie własnego pragnienia, zaburzamy balans energetyczny. Każda nieścisłość w nas samych, ma swoje odzwierciedlenie na innych płaszczyznach naszego istnienia.
Ajurweda, choć brzmi egzotycznie, tak naprawdę po prostu dąży do zachowania wewnętrznej równowagi i życia w zgodzie ze sobą. To pogłębianie świadomości swojego bycia i dostrzeganie, że człowiek nie jest tylko ciałem, ale także duchem i umysłem. Za tym idzie więc przekonanie, że negatywne nastawienie do siebie i świata nie pozwoli nam w pełni cieszyć się zdrowiem i balansem. Dopiero zharmonizowanie wszystkich tych czynników jest osiągnięciem zdrowia i szansą na czerpanie pełni radości z życia.
Źródła:
- „The Complete Book of Ayurvedic Home Remedies” – Vasant Lad
- „Ayurveda: The Science of Self-Healing” – Vasant Lad
- „Ayurvedic Medicine: The Principles of Traditional Practice” – Sebastian Pole
- „The Ayurveda Encyclopedia: Natural Secrets to Healing, Prevention, and Longevity” – Swami Sadashiva Tirtha
- „Prakriti: Your Ayurvedic Constitution” – Robert E. Svoboda