Jednym z elementów skutecznego samorozwoju jest aktywność fizyczna. Niesie ze sobą wiele korzyści – i to nie tylko tych dotyczących samego wyglądu. WHO zaleca, aby każdego tygodnia poświęcać minimum od 150 do 300 minut na jakikolwiek ruch. Co więc przyniosą ci regularne treningi i w jaki sposób na stałe je wprowadzić do codziennego życia?
Korzyści aktywności fizycznej
Im bardziej rozwija się społeczeństwo i postęp, tym częściej ludzie tkwią w siedzącym trybie życia. Nie jest to niczym zaskakującym. Nasza praca coraz częściej opiera się na umyśle, więc pojawiła się konieczność spędzania przed laptopem długich godzin. Wszystko jest bardziej dostępne dzięki sieci internetowej (praca, nauka, zakupy), ale odbija się to na kondycji i zdrowiu. Dlatego ważne jest zbudowanie zdrowych nawyków i samodyscypliny.
Człowiek potrzebuje regularnej aktywności fizycznej, aby prawidłowo funkcjonować. Treningi przynoszą dobre efekty w sferze fizycznej, psychicznej i nawet społecznej.
Korzyści fizyczne ruchu
Regularne treningi pozwalają na uniknięcie wielu chorób i poprawiają ogólną sprawność, która w późniejszych latach życia pozwoli na samodzielność. Ruch przyczynia się do zmniejszenia masy tłuszczowej i stopniowego budowania masy mięśniowej, która ułatwia codzienne wykonywanie obowiązków, znacząco poprawia wygląd zewnętrzny oraz ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała (mięśnie są znacznie mniejsze objętościowo niż tłuszcz, dodatkowo ich utrzymanie spala dodatkowe kalorie, więc możemy ich więcej przyjmować bez obawy o tycie). Aktywność fizyczna wpływa na: pracę serca, mózgu, układu pokarmowego, na poziom stężenia insuliny, obniżenie ciśnienia tętniczego, poprawę metabolizmu itd. Mówiąc krótko – jest uniwersalnym lekiem dla każdego.
Korzyści psychiczne aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i ułatwia radzenie sobie ze stresem. Buduje również poczucie zadowolenia i spełnienia. Stopniowo budowana dyscyplina przekłada się na dumę i pewność siebie oraz jest łatwiejsza do przeniesienia i zastosowania w innych sferach życia, dzięki czemu łatwiej przychodzą kolejne sukcesy. Dodatkowo stymuluje pracę mózgu, łatwiej jest więc wzbogacać swoją strefę intelektualną, czyli podnosić tym samym swoje kompetencje i doświadczenie.
Korzyści społeczne aktywności fizycznej
Z czasem regularne treningi przekładają się na budowanie zdrowszych relacji. Pewność siebie i ogólne poczucie zadowolenia sprawiają, że w życzliwszy sposób podchodzi się do innych osób. Jest to też okazja do pogłębiania relacji dzięki temu polu, np. poprzez wspólne spacery, wycieczki rowerowe czy jakąkolwiek inną wybraną aktywność. Samodyscyplina buduje szacunek, a ten względem samej siebie sprawi, że łatwiej ci będzie podjąć kroki, które oczyszczą twoje otoczenie ze szkodliwych relacji.
Regularna aktywność fizyczna determinuje więc długość oraz jakość życia człowieka. Z badań wynika niestety, że jest ona niedostateczna w społeczeństwach. Jeszcze gorzej w tej sferze wypadają kobiety. Dlaczego się tak dzieje? W głównej mierze wynika to z innej sytuacji społecznej. Panie również pracują zawodowo, ale wciąż obowiązki domowe są składane w większości na ich barki. Brakuje więc czasu i siły na dodatkowe aktywności. Choć to właśnie kobiety potrafią być w niej bardziej zorganizowane, systematyczne i zdyscyplinowane. W jaki więc sposób wprowadzać stopniowy ruch do swojego życia i dokładać kolejną cegiełkę do samorozwoju?
Sposoby na regularną aktywność fizyczną
Aby zacząć się regularnie ruszać, należy przepracować w swojej głowie kilka rzeczy. Potem aktywność fizyczna stanie się oczywistym, koniecznym i lubianym elementem każdego tygodnia.
Na początek warto określić swój cel. Pomoże on w zachowaniu systematyczności w treningach. Może to być zwiększenie wydajności organizmu, poprawa wyglądu lub zdrowia, utrata tkanki tłuszczowej czy chęć zbudowania tkanki mięśniowej. Powodów może być wiele i każdy z nich jest ważny i warty, aby do niego dążyć.
Najlepiej swoją przygodę z aktywnością zacząć powoli. Musisz obiektywnie ocenić swoje możliwości – 2 treningi w tygodniu to jest zdecydowany progres i coś, co będziesz w stanie utrzymać w dłuższej perspektywie. Kiedy się wkręcisz, wtedy będzie to czas na zwiększenie ilości ruchu. Próbuj więc nowych rzeczy (siłownia, taniec, sport walki, pływanie itd.). Sprawdź, co sprawia ci przyjemność i co chciałabyś stale wykonywać. Ale na sam początek wystarczą same spacery (a jeszcze z muzyką albo audiobookiem będą wcale przyjemną formą odpoczynku w czasie wolnym).
Dużo korzyści na samym początku przyniosą ci też treningi w domu. Na platformach typu YouTube jest mnóstwo trenerów, którzy tworzą wiele rodzajów treningów domowych. I są one równie dobrej jakości. Sprawdź, co ci się podoba – tabata, pilates, rozciąganie, taniec. Do wyboru, do koloru. Pamiętaj, że te treningi nie muszą być długie – pół godziny kilka razy w tygodniu przynosi dużo korzyści. Nie zapomnij również o regeneracji – odpoczynku i śnie. Czując wyczerpanie, łatwiej ci będzie porzucić aktywność fizyczną.
Dobrze jest zaplanować swoje treningi – dni, w których się będą odbywać, ile czasu na nie przeznaczysz i jakie ćwiczenia będziesz na nich wykonywać. To pozwoli ci na progres i osiąganie efektów w drodze do obranego celu. Aby zdobyć wiedzę na ten temat, możesz wykupić zajęcia u trenera personalnego, który ułoży za ciebie cały plan treningowy. Ale możesz również uczyć się o zdrowych nawykach samodzielnie – na każdej popularnej platformie (YouTube czy Instagram) znajdują się profesjonaliści, którzy za darmo dzielą się swoją wiedzą. Istnieje również wiele blogów poświęconych treningom albo diecie.
Słuchaj w tym procesie sygnałów ze swojego ciała. Daj sobie pole do odpoczynku, niechęci i niezdrowych zachowań. Jesteśmy ludźmi i potrzebujemy czasami przystopować i poczuć się komfortowo oraz bezpiecznie. Przy tej okazji – wyrzuć z domu wagę. Nie będzie odzwierciedlać twoich rzeczywistych postępów. Jej numerki nie powiedzą ci prawdy na temat twojego zdrowia czy wyglądu, gdyż zbudowane mięśnie bardzo dużo ważą, więc możesz mieć piękną sylwetkę przy wadze wskazującej na otyłość.
Nie porównuj się z innymi – a już szczególnie z influencerami, którzy wiedzą, w jaki sposób promować swoje produkty, często za pomocą technik manipulacyjnych. Nasze postępy w treningach są również uzależnione od uwarunkowań genetycznych oraz od tego, ile lat już trenujemy. Porównuj się jedynie do siebie – mierz się, rób zdjęcia, świętuj swoje sukcesy.
Ważne jest, aby podczas regularnej aktywności fizycznej budować dyscyplinę i motywację. Nie zawsze będziesz mieć chęć na zrobienie treningu, ale nigdy nie będziesz żałować, że go odbyłaś. Pamiętaj jednak, żeby myśleć o tym jak o przyjemności i zabawie. To pole do próbowania nowych rzeczy i odkrywania swojego potencjału.
I najważniejsze – zacznij już teraz, nie czekaj na kolejne postanowienia noworoczne. Czas upłynie tak czy inaczej, i choć nowe rzeczy są trudne, to zbyt długie trwanie w jednym miejscu przynosi znacznie więcej szkód. Naprawdę zastanów się, jak chciałabyś spędzić swoje życie i wspominać te lata, które właśnie przeżywasz.
Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści w różnych sferach życia. Dlatego właśnie jest tak ważnym czynnikiem, wręcz fundamentem, w kolejnych krokach samorozwoju. Wraz z odpowiednio zdrową dietą odmieni twoje życie! Nie zastanawiaj się, nie czekaj, zacznij już dziś, a pozytywne efekty przyjdą do ciebie bardzo szybko!
Źródło:
7 wskazówek, jak zacząć ćwiczyć, www.yes2move.com, [dostęp: 13.12.2024].
Czarnecki D. i in., Aktywność fizyczna kobiet i mężczyzn w czasie wolnym od pracy, DOI: https://doi.org/10.32782/2522-1795.2023.14.17.
Jak zacząć trenować? 10 porad dla początkujących, www.blog.beactivetv.pl, [dostęp: 13.12.2024].
Jak zacząć trenować? 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, www.budujmase.pl, [dostęp: 13.12.2024].
Küble M., Wójcik-Grzyb A., Motywy i korzyści podejmowania aktywności fizycznej w ocenie kobiet w średnim i starszym wieku, „Medycyna Sportowa” 2010, 5(6), 26, s. 253-259.
Kureń A., Kramza A., Ćwiczenia na odchudzanie w domu, czyli jak zacząć trening w domu? Poradnik, www.centrumrespo.pl, [dostęp: 13.12.2024].