Bielenie pni drzew i krzewów owocowych – kiedy i po co wykonuje się taki zabieg?

Sprawdź również:

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Bielenie pni drzew i krzewów owocowych jest niezwykle istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Wykonuje się go w ogrodzie podczas zimy. Celem bielenia jest utrzymanie drzew i krzewów w odpowiedniej kondycji i ich ochrona przed uszkodzeniem kory. Każdy właściciel ogrodu powinien wykonać taki zabieg raz do roku, najlepiej w grudniu lub na początku stycznia.

Dlaczego bielenie pni jest tak ważne?

Podczas okresu zimowego dochodzi często do uszkodzeń kory czy grubych gałęzi, zaczynają one wówczas pękać. Spowodowane jest to intensywnym nagrzewaniem się pni w ciągu dnia przez oddziaływanie promieni słonecznych. Drzewa czy krzewy nie mają już wtedy liści, a więc słońce działa w bezpośredni sposób na korę. Wysoka temperatura doprowadza do obudzenia komórek oraz pobudzenia krążenia soków. W ciągu nocy temperatura często spada poniżej zera, a wtedy obudzona warstwa podkorowa drzewa zaczyna przemarzać, a na korze widać podłużne pęknięcia. Chcąc tego uniknąć, musimy pomalować pnie drzew i krzewów owocowych wapnem. Pobielona kora nagrzewa się w o wiele mniejszym stopniu, a więc nie dochodzi do powstania ran. Najczęściej pęknięcia kory powstają przez wahania temperatur u takich drzew jak: czereśnie, śliwy, jabłonie, wiśnie czy grusze.

Bielenie pni drzew i krzewów owocowych - kiedy i po co wykonuje się taki zabieg?
Bielenie pni drzew i krzewów owocowych – kiedy i po co wykonuje się taki zabieg?

Kiedy trzeba przeprowadzić zabieg bielenia pni drzew i krzewów owocowych?

Drzewa i krzewy owocowe możemy zacząć malować od połowy grudnia. Polecany termin na wykonanie takiego zabiegu to jednak styczeń (8-23.01). Właśnie w tym okresie w nocy występuje mróz, natomiast w ciągu dnia słońce intensywnie nagrzewa korę. Wapnowanie kory powinno być wykonane w odpowiedni dzień. Nie może być wtedy deszczu, wiatru czy słońca. Temperatura powinna wynosić najlepiej około 5 stopni. Drzewa i krzewy możemy pokryć wapnem do przełomu stycznia i lutego (24.01-15.02). Bielenie pni w innym terminie nie przyniesie już żadnego rezultaty i będzie po prostu niepotrzebne.

Czym i w jaki sposób przeprowadzić bielenie pni?

Zazwyczaj do bielenia drzew sięga się po wapno. Jest to dosyć prosty do wykonania zabieg, jednakże dobrze zapoznać się wcześniej z czynnościami, jakie musimy wykonać. Musimy również wiedzieć co zrobić, żeby wapno nie zostało zbyt szybko zmyte przez deszcz. Do bielenia pni drzew i krzewów owocowych sprawdzi się doskonale mleko wapienne. Zakupić musimy więc zwyczajne wapno palone, dzięki któremu przygotujemy mleko wapienne. Taki środek używany jest między innymi w budownictwie. Wapno musimy wcześniej rozpuścić w wodzie (2kg wapna na 10 litrów wody). Co ważne, jeśli nie chcemy, aby zostało szybko spłukane z kory, powinniśmy dodać do niego środek poprawiający przyczepność wapna. Może to być dodatek w postaci krochmalu z mąki ziemniaczanej lub białej farby emulsyjnej. Krochmal jest skutecznym naturalnym dodatkiem zwiększającym przyczepność całej mieszaniny. Przed aplikacją na korę drzewa, wapno należy dobrze wymieszać. Zabieg bielenia wykonujemy przy pomocy pędzla. Wapnem powinny zostać pokryte pnie drzew i krzewów, a także grube konary. Co ważne, południową stronę pomalujmy trochę wyżej, gdyż tutaj pnie nagrzewają się najmocniej, przez co występuje tutaj najwyższe prawdopodobieństwo pojawienia się ran zgorzelinowych. Oczywiście nie musimy sami przygotowywać specjalnej mieszanki, gdyż możemy zakupić gotowy produkt. Dostępne na rynku preparaty do bielenia drzew o zwiększonej przyczepności są bardzo skutecznymi środkami. Zabiegu nie trzeba więc powtarzać po każdym opadzie deszczu, co jest bardzo wygodne. Warto postawić na wysokiej jakości wapno, od zaufanego producenta.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)