Blat kuchenny to niemal nieodzowny element każdej współczesnej kuchni. Samodzielne blaty z różnego rodzaju płyt, już dawno zastąpiły drewniane stoły kuchenne, które łatwo ulegały uszkodzeniem, spaczeniom i łatwo było zauważyć na nich skutki ich eksploatacji. Nawet tej prawidłowej.
Po prostu drewno nieprzystosowane do wyższych temperatur, wody i chemii, szczególnie tej o działaniu antybakteryjnym nie daje sobie rady. Blaty kompozytowe to bardzo ciekawa opcja na blat wytrzymały, pełniący swoje funkcje przez lata. Blaty akrylowo mineralne mogą zmienić kuchnię w pomieszczenie, w którym zarówno komfortowo przygotowuje się posiłki, jak i spożywa je z całą rodziną.
Co to są blaty kompozytowe?
Blaty kompozytowe, czasami nazywane blatami ze sztucznego kamienia to ciekawe rozwiązanie będące alternatywą dla budżetowych i niezbyt wytrzymałych blatów. Tych z płyt MDF pokrytych laminatem, a także kamiennymi blatami, ciężkimi, drogimi i nieprzyjemnie zimnymi w dotyku.
Całość blatu to tworzywo sztuczne, czyli w tym przypadku akryl i fragmenty naturalnego kamienia. Akryl to żywica syntetyczna charakteryzująca się dużą twardością i odpornością na różnego rodzaju czynniki mogące uszkodzić jej powierzchnię. Przede wszystkim akryl jest odporny na temperatury kilkudziesięciu stopni, więc spokojnie można na takim blacie postawić miskę z gorącą zupą czy poranną kawę. Ponadto nie reaguje on ze środkami do czyszczenia powierzchni kuchennych i łazienkowych, nawet takich silnych jak te o działaniu mocno antybakteryjnym.
Niezwykłą zaletą, jaką mają blaty kompozytowe jest fakt, że można położyć tego typu powierzchnie akrylowe, na przykład na ścianie pomiędzy szafkami i na szafkach, by połączyć je w całość. Bezspoinowe łączenia dają ciekawy efekt i nie tylko. To idealna powierzchnia, którą można bez problemu wyczyścić.
Blaty kompozytowe a konglomeratowe
Bardzo często, na blaty z konglomeratu stosuje się nazwę blaty kompozytowe. Nie jest to błąd i w zdecydowanej większości przypadków mowa jest dokładnie o tym samym. Choć można odnaleźć na rynku firmy, które mówiąc o kompozycie, mogą uwzględniać także mieszanki innych składników, choć jest to mało prawdopodobne.
Blaty i parapety konglomeratowe to materiał łączący ze sobą akryl, jak i drobiny, i żwiry kamienne. Sama nazwa konglomerat według słownika języka polskiego to nic innego, jak całość powstała z różnych fragmentów, często w teorii niepasujących. Połączenie tych teoretycznie niepasujących fragmentów kamieni i tworzywa sprawia jednak, że uzyskuje się bardziej piękne i niepowtarzalne wzory.