Zdrowe i szczęśliwe relacje (związkowe, zawodowe, rodzinne, przyjacielskie itd.) nie pojawiają się same, trzeba umieć je zbudować. Psychologowie omawiają wiele technik, które rzeczywiście pomagają w zbudowaniu udanych relacji (np. rozwiązywanie konfliktów, komunikacja itd.), ale ich wspólnym komponentem powinna być pewność siebie. Dlaczego? Gdyż przynosi szereg korzyści, które ułatwiają wykorzystanie tych technik i osiągnięcie sukcesów na tym polu.
Korzyści pewności siebie
Jako ludzie potrzebujemy udanych relacji, aby cieszyć się zdrowiem, szczęściem i poczuciem spełnienia. Wystarczy już jedna bliska nam osoba, aby osiągnąć wewnętrzny spokój, mieć stałe wsparcie i tworzyć nowe, wspaniałe wspomnienia na całe życie. Pewność siebie w większości przypadków zapobiegnie tworzeniu toksycznych relacji. Co więcej, pomoże ci nie tylko na polu uczuciowym i przyjacielskim – jako osoba pewna siebie będziesz w stanie również osiągać większe sukcesy zawodowe i osobiste w innych projektach, do których zmierzasz, a które wymagają współpracy z innymi.
Akceptacja siebie i dojrzałość
Pewność siebie jest niezbędna, aby stworzyć dobre relacje międzyludzkie. Przede wszystkim wpływa na akceptację siebie. Bez niej nie osiągniesz równowagi emocjonalnej i prawdziwej dojrzałości. Doprowadzi to do pogorszenia dobrostanu psychicznego i spadku jakości życia.
Kiedy akceptujesz siebie, to jednoznacznie oznacza, że znasz siebie, rozumiesz swoje myśli, doświadczenia i wartości. Zaczniesz więc przyciągać osoby, które myślą i działają w podobny sposób – a to już jest fundament każdej relacji międzyludzkiej. Staniesz się osobą bardziej szczerą, otwartą i bezpośrednią. Nie pozwolisz na to, aby w relacji były jakieś niedopowiedzenia czy kłamstwa.
Kobiety często są przeciążone mentalnie przez ilość obowiązków, które nakłada na nie społeczeństwo. Potrzebujesz pewności siebie, aby móc wyrażać swoje pragnienia, potrzeby i plany. Pomoże ci również w obstawaniu przy swoim, w utrzymaniu poczucia słuszności do własnych odczuć i w realizacji planów. Kiedy zaczniesz wyrażać swoje oczekiwania, np. w związku, w końcu przestaniesz być obarczona niewidzialną pracą i będziesz mogła skupić się na rozwoju osobistym. A mniej pracy przełoży się na pozytywne samopoczucie i większą ilość wolnego czasu, czyli kolejne elementy potrzebne do budowania szczęśliwych relacji.
Brak zależności od innych
Pewność siebie zrywa poczucie zależności w relacjach. Uświadomisz sobie, że jesteś w stanie działać samodzielnie, że nie raz mierzyłaś się z trudnymi doświadczeniami i dzięki nim stajesz się coraz lepsza. Inne osoby nie spełnią za ciebie twoich marzeń i potrzeb. Dodatkowo poczucie własnej wartości pomoże w pozbyciu się strachu przed odrzuceniem lub zranieniem. Opinie innych już nigdy nie staną na twojej drodze i nie wpłyną na twoje samopoczucie i dalsze działania.
Ale unikniesz także ranienia innych. Zdarza się, że samotność zmusza do wejścia w relację z pierwszą chętną ku temu osobą. Jeśli jesteś niepewna siebie, nie chcesz się angażować, nie jesteś szczera – nie stworzysz głębokiej relacji. Wręcz przeciwnie – możesz dać odczuć danej osobie swoją obojętność i lekceważenie, zranić ją. Samotność nie zawsze jest czymś złym – wykorzystaj ją do poprawy relacji z sobą, do pracy zawodowej.
Otwartość na doświadczenia
W relacjach międzyludzkich ważna jest otwartość na doświadczenia. Ostatecznie w jakiś sposób musisz poznać nowe osoby, a potem w ciekawy sposób spędzać z nimi czas. Oczywiście nie dopuść do siebie myśli, aby robić cokolwiek pod wymagania innych. Korzystaj na nowej wiedzy i zdarzeniach, czerp z nich informacje, umiejętności, a przede wszystkim zabawę i bliskość z innymi. Osoby niepewne siebie raczej będą unikały nowych aktywności, bojąc się, że nie wypadną podczas nich korzystnie. Wiele wtedy tracą w życiu.
Ale taka otwartość jest też powiązana z asertywnością. Nie każda propozycja będzie cię cieszyła i musisz umieć im odmówić, ale w odpowiedni sposób. Asertywność to kolejny klucz do zadbania o własne granice i dobrostan psychiczny.
Brak strachu przed rozmową
Budowanie zdrowych relacji międzyludzkich wymaga ciągłych rozmów – o swoich obawach, potrzebach, planach itd. Kiedy masz pewność siebie, to już wiesz, czego chcesz, ale musisz się nią jeszcze wspomóc, aby to wszystko przedstawić drugiej stronie.
Zrozumiesz też wtedy, że konflikty to naturalny element każdej relacji i najważniejsze jest ich rozwiązywanie. Problemem jest rzecz konfliktowa, a nie któraś ze stron. Z całą pewnością kłótnie nie rodzą się w wyniku jedynie twoich osobistych braków czy błędów. Relacja jest zawsze wypadkową zachowań obu stron.
Unikanie szantażu emocjonalnego
Szantaż emocjonalny występuje wtedy, gdy dana osoba wykorzystuje twoje emocje, aby osiągnąć własne cele. Jest to forma manipulacji, którą można podzielić na cyklicznie powtarzalne etapy. Takie zjawiska w relacjach doprowadzają do psychicznego wykończenia i toksycznych działań. Odnajdź więc poczucie własnej wartości, zbuduj je i nie pozwól, aby ktoś wszedł ci na głowę. Masz wiele możliwości rozwoju i przyjaźni, nie poprzestawaj na tych, które podcinają ci skrzydła.
Podsumowanie
Budowanie zdrowych relacji składa się z wielu elementów, ale jeśli zabraknie ci w działaniu pewności siebie, nie będziesz w stanie wprowadzić ich w życie. Rozwiązywanie konfliktów, szczere rozmowy i uczciwe podejście do każdej relacji, wartościowy czas z innymi – to wszystko wymaga od ciebie pewnego wysiłku. Jeśli jesteś zamknięta w sobie, ciężko ci będzie wyjść z tej skorupy, złamać dane schematy i cieszyć się szczęściem, spokojem i bezpieczeństwem u boku bliskich. Zacznij więc już dzisiaj budować pewność siebie, a potem przekładać swoje nowe „ja” na relację.
Źródła:
Bądź sobą w relacjach z innymi, www.lifearchitect.pl, [dostęp: 07.01.2025].
Krawczyk A., Pewność siebie, czym ona właściwie jest i do czego nam służy?, www.psychorada.pl, [dostęp: 07.01.2025].
Pewność siebie w związku: dlaczego jest tak ważna?, www.terapiapar.org, [dostęp: 07.01.2025].
Znaczenie akceptacji siebie w budowaniu zdrowych relacji, www.poradnia.diesmei.pl, [dostęp: 07.01.2025].