Szereg badań naukowych udowodnił, że nadmierne spożycie białego cukru (sacharozy) niesie negatywne konsekwencje zdrowotne. Większość Polaków nie dba o bilans w swojej diecie i zdrowe produkty spożywcze, dlatego spożywa 1 kg cukru tygodniowo, czyli aż 50 kg rocznie. Jak to możliwe? Producenci żywności dodają tę substancję nie tylko do słodyczy, ciast czy innych produktów, które są typowo słodkie, ale również do mięs, pieczywa, płatków, gotowców i innego wysokoprzetworzonego jedzenia. Jest on dosłownie wszędzie i dlatego właśnie powinniśmy czytać etykiety i dbać o jakość swoich zakupów.
Sprawdź, jakie negatywne konsekwencje dla zdrowia niesie biały cukier!
Negatywne konsekwencje spożywania białego cukru
Cukier jest wysokoenergetyczny, gdyż jedynie 100 g dostarcza aż 405 kalorii, a przy okazji nie niesie ze sobą żadnych istotnych składników odżywczych. Jego spożywanie wiąże się więc głównie z negatywami. Jakimi?
Gwałtowne wyrzuty insuliny wpływają na nas bardzo źle, w uproszczeniu – na początku czujemy duże pokłady energii, które następnie szybko spadają i w wyniku tego w ciągu dnia brakuje nam siły, produktywności i dobrego samopoczucia. To jest natychmiastowo zauważalny efekt, ale nie oznacza to, że każdy cukier będzie tak na nas wpływał. Chodzi jedynie o jego duże ilości w słodyczach i produktach przetworzonych. Warto regularnie jadać owoce, gdyż choć mają w sobie cukier, to rozkłada się on bardziej stabilnie i dodatkowo pozyskujemy kolejne witaminy i składniki odżywcze.
Istnieją jednak znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Zacznijmy od tego, że cukier uzależnia nas równie mocno jak narkotyki. Ewolucyjnie uwielbiamy słodki smak i pozytywne wyrzuty w mózgu, które ze sobą niesie. Aczkolwiek obecnie producenci żywności znacznie nadużywają swoich możliwości w tym obszarze. Tak jak wspominaliśmy, cukier znajduje się również w mięsach, gotowcach i pieczywie, a im więcej takich produktów spożywamy, tym bardziej się od nich uzależniamy i w skutek tego możemy zacząć się nimi przejadać. Już nawet małe dzieci są w ten sposób uzależnione!
Przejadanie się i wysoka kaloryczność prowadzą do otyłości albo nadwagi, z którą mierzy się 3 na 5 Polaków. Dodatkowo cukier zaburza poczucie sytości. I wtedy ta kula śnieżna chorób zaczyna się rozpędzać. Choć sama sacharoza również potrafi do nich doprowadzić. Pojawiają się takie problemy jak: nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie naczyń krwionośnych, zmiany we florze jelitowe, szybsze starzenie się skóry, zwiększona szansa na nowotwór, choroby serca.
Ale mogą również wystąpić mniej spodziewane konsekwencje zdrowotne: zmiany smaku (im mniej cukru w danej poprawie, tym gorzej ci smakuje, więc stopniowo zaprzestajesz spożywania zdrowych produktów, np. warzyw), kłopoty z pamięcią, zaburzenia koncentracji, problemy motoryczne, próchnica, zmiany trądzikowe.
Cukier może nawet zmienić działanie twoich genów (np. metabolicznych) albo skrócić twoje życie o kilkanaście lat!
Jak odstawić cukier i jakie korzyści to działanie ci przyniesie?
Skupmy się na początku na pozytywnych skutkach odstawienia cukru. Zalicza się do nich: poprawa samopoczucia (pierwszy dobrze widoczny objaw, choć oczywiście początki są ciężkie, jako osoba uzależniona od sacharozy będziesz odczuwać skutki odstawienia: zmęczenie, głód, a może nawet napady agresji), przypływ energii (stabilny poziom glukozy we krwi przez cały dzień), poprawa koncentracji i pamięci, poprawa stanu dziąseł i zębów, obniżenie uczucia głodu i spadek wagi.
Ale najważniejsze jest to, że znacząco zmniejszysz ryzyko zachorowania na demencję czy alzheimera!
Pamiętaj, że brązowy cukier jest dokładnie taki sam jak biały! Wcale nie jest zdrowszym wyborem!
W jaki sposób znacząco ograniczyć spożywanie cukru? Najlepiej stopniowo. W każdym tygodniu zredukuj ilość produktów, które zawierają go w dużej ilości – słodzone napoje, gotowce itd. Zmień swoją dietę na pełną dobrych produktów, które dostaniesz w zwykłym sklepie spożywczym. Kluczem do sukcesu jest czytanie etykiet – jedno jest pewne: im krótszy skład produktu tym lepiej.
Ale jako że lubimy słodzić nasze kawy i herbaty oraz cukier jest podstawą każdego ciasta, to warto dowiedzieć się więcej o zamiennikach cukru: słodzikach.
Czym są słodziki?
Słodziki są substancjami słodzącymi o różnym stopniu natężenia słodkiego smaku. Ich lepsze właściwości (np. niższa albo zerowa kaloryczność czy zawartość witamin) wynikają z innego pochodzenia (np. z kukurydzy).
Słodziki dzielą się na naturalne i sztuczne. Sprawdź, jakie skutki niosą ze sobą sztuczne słodziki:
A więc najlepszymi zamiennikami cukru są naturalne słodziki. Należy jedynie pamiętać, że nie na każdy typ twój organizm może dobrze zareagować, ich nadmiar również może spowodować nieznaczne konsekwencje: zaparcia, gazy, bóle brzucha. Umiar i zdrowy rozsądek jest potrzebny – lek od trucizny dzieli jedynie dawka.
Najpopularniejsze naturalne słodziki i ich właściwości
Stewia jest słodzikiem, który jest znacznie bardziej słodszy od sacharozy, dlatego zaleca się dzielenie jej porcji na pół podczas gotowania. Ma bardzo niską kaloryczność, zwiera witaminy z grupy B oraz witaminę C. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Może obniżyć ciśnienie krwi, wspomóc profilaktykę próchnicy. Nie wpływa na poziom glukozy we krwi, a więc może być stosowana przez osoby chorujące na cukrzycę. Zdecydowanie wspomoże w walce z nadwagą.
Ksylitol w smaku jest niemalże równie słodki co biały cukier. Ale ma prawie o połowę mniejszą kaloryczność i niski indeks glikemiczny. Tak jak stewia dobrze wpływa na zdrowie jamy ustnej. Co więcej, ma właściwości przeciwzapalne dla naszego organizmu.
Erytrol, które z łatwością dostaniemy w większych sklepach spożywczych (np. Biedronka), cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Prawdopodobnie wynika to głownie z tego, że ma zerową kaloryczność i jest łatwo dostępny. Ale jeszcze cenniejsze są inne jego właściwości: pomaga zredukować ilość kamienia nazębnego i ma działanie przeciwzapalne.
Dobrymi alternatywami będą również: maltitol, laktitol, izomalt, sorbitol.
Dzisiejsze czasy – tak łatwy dostęp do wiedzy, badań i wyjaśnień – umożliwiają wielkie, ale łatwe zmiany w kierunku zdrowego, bo odpowiedzialnego stylu życia. W internecie znajduje się wiele osób, które pomogą w tej stopniowej zmianie na lepsze. Nie czekaj, zacznij już dziś i ciesz się życiem każdego dnia!
Źródła:
Biaduń P., Zdrowe cukry – czy istnieją, gdzie ich szukać?, www.dietetycy.org.pl, [dostęp 21.11.2024].
Mielczarek M., Naturalne zamienniki cukru – czy i czym warto zastąpić cukier w diecie?, www.rsisport.pl, [dostęp 21.11.2024].
Orzeł J., Słodziki – dlaczego są słodkie i jak wpływają na nasz organizm?, www.doz.pl, [dostęp 21.11.2024].
Skubała P., Czy cukier może być zdrowy?, www.dzikiezycie.pl, [dostęp 21.11.2024].