Czym jest ekorozwój? Dlaczego warto go włączyć w samorozwój?

Sprawdź również:

Edyta Kownacka
Edyta Kownacka
Studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunkach: edytorstwo (o specjalizacji z zakresu redakcji wydawnictw i technik redakcyjnych) oraz cyberdemokracja (na specjalizacji z architektury cyberbezpieczeństwa w państwie i organizacji). Żywo zainteresowana sprawami społecznymi i kulturowymi.

Ekorozwój jest kierunkiem, który bazowo skupia się na rozwoju społecznym i gospodarczym. Większość więc założeń i celów odnosi się do możliwości państw, a nie indywidualnych jednostek. Można jednak, a obecnie nawet należy, przełożyć jego podstawowe założenia na działania we własnym życiu. W dobie kryzysu klimatycznego samorozwój pozbawiony świadomości ekologicznej jest niepełny. Dowiedz się, co to dla ciebie znaczy, czytając ten artykuł.

Podstawowe założenia ekorozwoju

Ekorozwój jest tym samym, co rozwój zrównoważony. Chodzi o taki rozwój gospodarczy, który dba o dobro środowiska i dobrostan ludzi. Człowiek ma prawo do wolności, równości i odpowiednich warunków życia, a to wszystko zapewnia nam natura, która zbyt mocno wykorzystywana obumiera i nie jest w stanie dostarczać podstawowych surowców do życia.

A więc w myśli ekorozwojowej chodzi o zaspokajanie potrzeb fizycznych i psychicznych ludzi. Dobrostan środowiska zapewnia godne życie nam i przyszłym pokoleniom. Dlatego należy dbać o ekologię i aby tego dokonać, istotna jest edukacja społeczeństwa. Jedynie rzetelność informacji pozwala na prawidłowy i zrównoważony rozwój – tak na poziomie państwa, jak własnego życia.

Czym jest sprawiedliwość międzygeneracyjna i ekoetyka?

Sprawiedliwość międzygeneracyjna jest kategorią podkreślaną w ekorozwoju, gdyż istotny jest dobrobyt nie tylko obecnych pokoleń, ale również tych przyszłych. Odpowiedni stan środowiska zapewni im przyszłość i równie godne życie, jakiego obecnie doświadczamy.

Aby zachować tę równowagę i sprawiedliwość ważny jest odpowiedni rozwój moralny – tzw. ekoetyka, która łączy myślenie o teraźniejszości z myśleniem perspektywicznym o przyszłości. Zainteresowanie tą nową odnogą etyki pozwoli ci na wejście na wyższy poziom samorealizacji.

Przede wszystkim ta zmiana w myśleniu i postrzeganiu pozwoli ci skupić się na sobie i na własnym wewnętrznym rozwoju. Nieistotne są dobra materialne, to działania intelektualne, kulturalne i społeczne pomogą ci rozwinąć swoją osobowość oraz dokonać wielkich rzeczy. Jest to nowa, bardziej wartościowa, jakość życia, która daje prawdziwe spełnienie.

Ekoetyka stawia również na naukę szacunku do przyrody, która oferuje wiele w zamian za swój dobrostan – zapewnia podstawowe produkty do życia oraz miejsca do odpoczynku i rozwijania swoich pasji, do spotkań z bliskimi. Natura jest więc dobrem wspólnym, o którą należy dbać społecznie. Poszczególne osoby czy korporacje nie powinny mieć do niej praw – tym bardziej, że najczęściej zachłannie czerpią z niej zyski, nie dając niczego w zamian innym i samej przyrodzie.

Ekorozwój jako element twojego samorozwoju

W dobie zmian klimatycznych i zmian świadomości ekologicznej społeczeństw włączenie ekorozwoju w swój własny rozwój jest wyznacznikiem dojrzałości i rozsądku, a także wysoko rozwiniętej moralności.

Skala konsumpcji, która okrada planetę z zasobów, a nas samych z przyszłości, jest ogromna. Dlatego rozwija się idea świadomej konsumpcji i świadomego konsumenta, którzy nie naruszają równowagi świata.

Aby stać się świadomym konsumentem, powinnaś stale dociekać i szukać informacji – np. o produktach, usługach lub firmach ich wytwarzających. Będziesz przedkładać jakość rzeczy nad ich ilość, a tym samym zwiększysz swój poziom życia i komfortu. Nie będziesz odpowiedzialna za postępującą degradację środowiska. Będziesz też osobą odpowiedzialną i nie wesprzesz przedsiębiorców, którzy propagują niezgodne z tobą wartości i wyniszczają środowisko.

Jako świadoma konsumentka będziesz trzymać się podstawowych zasad ekologii. Postawisz również na kupno lokalnych produktów, dzięki czemu wspierasz naturę i krajowych przedsiębiorców.

Bardzo często nadmierna konsumpcja wynika ze sztucznego tworzenia nowych potrzeb przez firmy i otoczenie. Rozwinięta pewność siebie i świadomość ekologiczna pomogą ci złamać ten schemat i już nigdy więcej nie wydasz pieniędzy na rzeczy niepotrzebne, tandetne czy bezużyteczne.

Ekorozwój jest więc konsekwencją zmian globalnych i stał się kolejną cegiełką potrzebną do samorozwoju. Ta konieczna zmiana stylu życia pozwoli ci osiągnąć równowagę i prawdziwe szczęście oraz spełnienie. Twoje życie przestanie być zaśmiecone, a więc nie czekaj – zacznij wdrażać jego założenia już dziś!

Źródła:

Ekorozwój, www.irme.pl, [dostęp: 17.12.2024].

Ekorozwój, www.encyklopediapwn.pl, [dostęp: 17.12.2024].

Ekorozwój: praktyki dla ochrony środowiska i przyszłości planety, www.kompasesg.pl, [dostęp: 17.12.2024].

Embros G., Koncepcja ekorozwoju w ujęciu Stefana Kozłowskiego, „Studia Ecologiae et Bioethicae” 2010, 8/2, s. 79-92.

Pikuła A., Jak konsumpcjonizm niszczy nasze życie (i planetę)?, www.fundacjaidylla.org, [dostęp: 17.12.2024].

Wasilik K., Trendy w zachowaniach współczesnych konsumentów – konsumpcjonizm a konsumpcja zrównoważona, „Konsumpcja i Rozwój” 2014, 1(6), s. 66-74.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów: