Dzisiejszy świat zmienia się tak dynamicznie, że nauka i proces samorozwoju są konieczne przez całe życie. Bez nich nie tylko stoimy w miejscu jako osobowości, ale również tracimy na polu zawodowym status kompetentnych. Czym jest samorozwój, z jakich obszarów się składa i dlaczego pełni tak ważną rolę w życiu kobiet? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.
Czym jest samorozwój?
Samorozwój to proces doskonalenia swoich umiejętności i dążenie do poczucia samorealizacji. Najważniejsze jest nastawienie i gotowość na: zmiany, obrane cele, ciągłą naukę i pracę nad samoświadomością. Samodoskonalenie się nie powinno być chwilowym trendem, gdyż skupienie się na nim realnie pomoże Ci w budowaniu szczęścia wynikającego z pewności siebie, ze zdrowych nawyków (zdrowej diety i aktywności fizycznej) i z tworzenia zdrowych relacji.
Aby osiągać kolejne sukcesy w samorozwoju należy w pierwszej kolejności przemyśleć, w którym miejscu życia się znajdujesz i co cię w nim uwiera. Dzięki temu łatwo określisz swoje cele (w bliższej i dalszej perspektywie) oraz będziesz w stanie rozliczać się z własnych sukcesów i porażek.
Musisz również zaakceptować własne słabości. Obiektywne spojrzenie na własną osobę pomoże ci w określeniu swoich mocnych i słabych stron. Pierwsze pomogą ci w dalszym samorozwoju, a te drugie powinny stanowić motywację do zmian. Ale to stopniowe budowanie dyscypliny pomoże ci realnie zmienić życie.
Z jakich obszarów składa się samorozwój?
Samorozwój to bardzo szeroki termin. Pozwala na określenie wielu obszarów w naszym życiu. Najlepiej jest, kiedy doskonalimy się w każdym z nich. Są to:
- obszar fizyczny – najważniejsze jest wtedy zdrowie i ogólna sprawność; pomogą w tym regularne treningi, zdrowa dieta i wartościowy sen;
- obszar umysłowy – czyli nieustanna nauka, która doskonali umiejętności i podnosi kompetencje;
- obszar zawodowy – jest ściśle powiązany z obszarem umysłowym, który w prosty sposób pozwala na kolejne sukcesy i awansy zawodowe; podnosi status społeczny;
- obszar duchowy – dotyczy duchowości, stylu życia i ugruntowanych przekonań; przynosi ze sobą spokój i pewność siebie na obranej drodze, a także rozwija tożsamość.
Znaczenie kobiecego samorozwoju
Proces samorozwoju może przejść każdy (niezależnie od płci i wieku), ale dlaczego dla kobiet jest szczególnie ważny?
Kluczem do kobiecej wolności i niezależności od zawsze była edukacja, której przez wieki odmawiano płci żeńskiej. Jej dostępność zmieniła społeczeństwa. Ale dostrzegalny jest teraz powrót do myślenia konserwatywnego. Dochodzi nawet do pewnego paradoksu w presji społecznej i kulturowej narzuconej na kobiety: z jednej strony wymagane są dawne role (matki i żony dbającej o dom), a z drugiej żąda się pełnego zaangażowania na polu zawodowym. Są to rzeczy nie do pogodzenia w tym samym czasie; doba jest zbyt krótka na to.
Dlatego jest to dekada redefiniowania swoich ról w społeczeństwie. Każda kobieta powinna przemyśleć swoje pragnienia i zdecydować się na samorozwój w obszarze bądź obszarach jej marzeń. Zdrowym postępowaniem jest odcięcie się od presji społecznej i obranie własnej drogi.
Wspierające środowisko jest kluczem w kobiecym samorozwoju. Na szczęście stosunkowo łatwo można trafić na grupy wsparcia, mentorów czy inicjatywy edukacyjne. Dzięki rozwojowi technologii cyfrowych samorozwój jest też znacznie łatwiejszy – nie brakuje: platform edukacyjnych, kursów online, szkoleń, grup na stronach internetowych, blogów i łatwo dostępnych e-booków; wszystko to jest dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Dlatego nie czekaj, aż coś się samo zmieni w twoim życiu. Jest to mało prawdopodobne albo jeszcze gorzej – nie będą to zmiany na twoich warunkach. Zacznij działać już teraz, a za rok znajdziesz się w miejscu, o którym marzysz!
Źródła:
Ciechanowska, D., Znaczenie autonomicznego samorozwoju uczących się dorosłych w perspektywie teorii transformatywnego uczenia się J. Mezirowa, „Humanitas. Pedagogika i Psychologia”2015, 10, s. 101-110.
Kocur N., Rozwój osobisty – kompleksowy przewodnik, www.pokonajlek.pl, [dostęp: 10.12.2024].
Samorozwój – kompendium wiedzy. Oto lista rzeczy, które warto zrobić we własnym interesie [PORADY EKSPERTA], www.kobieta.pl, [dostęp: 10.12.2024].