Dna moczanowa – co można jeść przy dnie moczanowej. Zasady, żywienie, jadłospis

Sprawdź również:

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Dna moczanowa to rodzaj zapalenia stawów. Jej przyczyną jest nadmierne stężenie kwasu moczowego we krwi, spowodowane zaburzeniami rozkładu białek (puryn). Dieta przy dnie moczanowej stanowi rodzaj wsparcia przy leczeniu tego typu schorzenia. Zobacz, co można jeść, a czego unikać przy dnie moczanowej?

Dna moczanowa przyczyny choroby

Dna moczanowa to choroba reumatyczna, która objawia się silnym bólem i zapaleniem oraz zniekształceniem stawów. Jej główną przyczyną jest nadmierna produkcja kwasu moczowego lub zmniejszonej eliminacji z organizmu. Sam kwas moczowy powstaje z dostarczanych w pożywieniu puryn, a także z rozpadu obumierających tkanek. Wyróżniamy dwa rodzaje dny moczanowej:

  • dna moczanowa pierwotna – jest to zaburzenie pierwotne, które znacznie częściej dotyka mężczyzn. W tym przypadku występuje zbyt duża produkcja kwasu moczowego przez organizm, co wiąże się z trudnościami z jego wydalaniem.
  • dna moczanowa wtórna – wynika z powikłań chorób takich, jak: białaczka, choroby nerek, szpiczak mnogi, nadciśnienie, otyłość, cukrzyca. Może wynikać z zażywania niektórych leków, niezdrowego stylu życia lub nieodpowiedniej diety.

Co wpływa na rozwój dny moczanowej?

  • starszy wiek,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowa dieta,
  • odwodnienie,
  • niektóre choroby takie, jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, otyłość, nowotwory,
  • nadużywanie alkoholu,
  • przyjmowanie leków zwiększających stężenie kwasu moczowego.

Leczenie dny moczanowej

Przy występowaniu dny moczanowej, kluczowe jest leczenie farmakologiczne. Stosuje się je głównie, aby złagodzić ból i zapobiec kolejnym atakom. Leki stosowane podczas leczenia to:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne – stosowane są głównie w trakcie ostrych napadów dny moczanowej,
  • glikokortykosteroidy – leki te stosowane, gdy występują ostre ataki dny moczanowej i gdy niesteroidowe leki przeciwzapalne są nieskuteczne lub niewskazane dla pacjenta. Najczęściej podawane są bezpośrednio do wnętrza stawu, a to przynosi szybką ulgę od bólu.
  • kolchicyna – preparaty z kolchicyną, działają w bardzo ostrych atakach dny moczanowej. Skutecznie działają w bardzo krótkim czasie. Mają jednak efekty uboczne, wśród których znajdują się: wymioty, biegunki, bóle brzucha.
  • leki zmniejszające stężenie kwasu moczowego we krwi – dzięki tym lekom zahamowany zostaje postęp dny moczanowej, który zahamowuje wytwarzanie kwasu moczowego. Leki te podawane są po około dwóch tygodniach od pierwszego ataku dny. W przypadku wcześniejszego ich zastosowania, mogą nasilić objawy.

Co przynosi ulgę w dnie moczanowej?

Mocznik, zwany potocznie dnem moczanowym, to stan zapalny, któremu towarzyszy obrzęk i stan zapalny wywołane przez kwas moczowy. Jest to dolegliwość, która często dotyka osoby w wieku powyżej 60. roku życia. Mimo że przyczyna tej dolegliwości nie jest do końca znana, wiadomo, że może być spowodowana nadmierną produkcją kwasu moczowego, zaburzeniami w metabolizmie lub niedoborem witaminy C. Dna moczanowa jest dolegliwością, która może być bardzo bolesna. Osoby, które na nią cierpią, często skarżą się na ból i dyskomfort w okolicach stawów. Ból często nasila się w nocy i uniemożliwia normalny sen. Inne objawy dny moczanowej to: obrzęk i zaczerwienienie stawu, ograniczona ruchomość stawu, gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie.

Dna moczanowa może być leczona farmakologicznie lub dietetycznie. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe są stosowane w leczeniu farmakologicznym, natomiast w leczeniu dietetycznym stosuje się dietę ograniczającą kwas moczowy. Osoby cierpiące na dnę moczanową powinny unikać produktów, które zawierają dużo kwasu moczowego, takich jak: mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, fasola, groch, kapusta, ogórki, śledzie, sardyny, konserwy rybne, kawa, herbata, czekolada, kakao, alkohol. Zaleca się również, aby osoby cierpiące na tę dolegliwość spożywały dużo warzyw i owoców oraz unikały tłuszczów zwierzęcych.

Dna moczanowa może być bardzo uciążliwa, dlatego też warto jest stosować się do zaleceń lekarza i ściśle przestrzegać diety. Warto jest również zwrócić się o pomoc do dietetyka, który pomoże ułożyć odpowiednią dietę.

Dna Moczanowa a dieta – co jeść?

Dieta dla osób zmagających się z dną moczanową jest przydatna w łagodzeniu objawów choroby, a także wspiera działanie leków. Produkty, które należy spożywać podczas diety, to produkty z małą ilością kwasu moczowego, takie jak:

  • warzywa: bakłażany, papryka, cukinie, cykoria, kapusta, ogórki, pomidory, marchew, szparagi, kalarepa, sałata, rzodkiewki, roszponka, buraki, ziemniaki, kalafior, seler, cebula.
  • owoce: jabłka, gruszki, wiśnie, truskawki, ananasy, kiwi, śliwki, pomarańcze, banany, czereśnie.
  • pieczywo razowe oraz pszenne.
  • ryż, kasze, makarony, mleko, przetwory mleczne, jaja oraz orzechy.

    Istnieją również produkty, z których powstają średnie ilości kwasu moczowego:
  • wyroby mięsne: wędliny, kiełbasy, parówki, wołowina, jagnięcina, wieprzowina, drób, dziczyzna,
  • warzywa strączkowe: groszek zielony, ciecierzyca, soja, fasola,
  • ryby: dorsz, sandacz, mintaj,
  • a także: grzyby, czekolada, kukurydza, podagrycznik.
Dna Moczanowa a dieta - co jeść?
Dna Moczanowa a dieta – co jeść?

Tego typu produkty można stosować od czasu do czasu w bardzo ograniczonej ilości.

Produkty, z których powstają duże ilości kwasu moczowego, a których pacjent z dną moczanową powinien unikać, to:

  • podroby: wątróbki, serca, nerki,
  • ryby i przetwory rybne: szproty, śledzie, sardynki, tuńczyk, łosoś wędzony, makrela wędzona,
  • oraz: galarety mięsne, mocne wywary z mięs, konserwy.

Pacjent z dną moczanową powinien jeść 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu, zaś ostatni posiłek spożywamy do 3-4 godzin przed snem. Dieta powinna składać się również z dużej ilości płynów – do 3 litrów dziennie. Osobom zmagającym się z nadwagą, zaleca się stopniowo i pod okiem lekarza lub dietetyka, ograniczyć nadmierne kilogramy. Należy pamiętać, aby posiłki pacjenta zawierały dużą ilość warzyw i owoców z ograniczeniem tłuszczów, głównie tych pochodzenia zwierzęcego. Posiłki mogą być urozmaicane niewielkim dodatkiem tłuszczów roślinnych, jak: olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany. Należy unikać spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Czy można jeść ogórki kiszone przy dnie moczanowowej?

Ogórki kiszone to ważny temat przy diecie moczanowej. Miłośnicy kiszonych ogórków zastanawiają się, czy przy dnie moczanowej są one dozwolone. Tak, są dozwolone, jednak należy uważać ze spożywaną ilością, ze względu na wysoką zawartość soli. Podobnie jest z innymi kiszonkami, również można je dodać do swojego jadłospisu. I chociaż przy diecie w dnie moczanowej powinno się unikać produktów bogatych w purynę, a takim produktem są właśnie ogórki, to akurat one nie zaszkodzą choremu. Problematyczna jest jednak sól w ogórkach kiszonych. Nie da się ukryć, że jej zawartość jest bardzo wysoka, a nadmiar soli w dnie moczanowej może zaszkodzić. Dlatego samo jedzenie ogórków kiszonych w rozsądnych dawkach (trudno określić ile sztuk) nie będzie negatywnie wpływało na organizm. Przykładowo więc, dodając ogórki kiszone do sałatki, nie dosalaj jej już. Komponując kanapkę z ogórkiem kiszonym, staraj się dobierać produkty, które nie zawierają soli.

Dna moczanowa jadłospis

Przykładowy jadłospis dla pacjentów z dną moczanową:

  • Śniadanie: kasza jaglana z owocami.
  • II śniadanie: serek wiejski ze szczypiorkiem i kromka chleba.
  • Obiad: filet z dorsza, ziemniaki, surówka z białej kapusty.
  • Podwieczorek: jogurt naturalny, garść orzechów włoskich.
  • Kolacja: kasza gryczana z duszonym szpinakiem i suszonymi pomidorami.

Należy pamiętać, że sposób odżywiania powinien być konsultowany głównie z lekarzem, który dostosuje dietę pod typ schorzenia z jakim zmaga się jego pacjent.

Źródła:

  1. „Dna moczanowa. Dieta i jadłospisy” – Marcin Majewski, Maciej Bońkowski
  2. „Dna moczanowa. Dieta i jadłospisy dla smakoszy” – Beata Cieślowska, Marcin Majewski
  3. „Dna moczanowa” – Mirosław Jarosz, Lucyna Pachocka
  4. „Hiperurykemia i dna moczanowa” – Mirosław Jarosz
  5. „Dieta DASH i dna moczanowa” – Vitapedia
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów: