Eksperyment Zimbardo – czym dokładnie był?

Sprawdź również:

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Eksperyment Zimbardo to jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych eksperymentów psychologicznych. Przeprowadzony został w 1971 roku przez profesora Psychologii na Stanford University, Philipa Zimbardo.

Czym był Eksperyment Zimbardo?

Eksperyment Zimbardo to jeden z najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych wszechczasów. Przeprowadzony przez profesora Philipa Zimbardo w 1971 roku na Uniwersytecie Stanforda miał na celu sprawdzenie, w jaki sposób osobowość i sytuacja mogą wpływać na zachowanie człowieka. Do eksperymentu wybrano 24 ochotników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy – więźniów i strażników. Uczestnicy eksperymentu mieli przejść szereg testów psychologicznych, aby upewnić się, że są zdrowi psychicznie. Następnie zostali przydzieleni do ról i przebywali w specjalnie przygotowanym więzieniu przez 6 dni.

Eksperyment Zimbardo – przebieg

Jeden z najbardziej znanych eksperymentów psychologicznych, przeprowadzony przez profesora Zimbardo, miał na celu ustalenie, w jaki sposób osobowość i sytuacja mogą wpływać na zachowanie człowieka. Eksperyment polegał na tym, że uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – więźniów i strażników. Ci pierwsi mieli na sobie specjalne kostiumy, a ich zadaniem było wykonywanie poleceń strażników. Ci drudzy natomiast mieli za zadanie kontrolować i nadzorować poczynania więźniów. Eksperyment miał trwać tydzień, jednak Zimbardo zdecydował się go przerwać po kilku dniach, gdyż stwierdził, że uczestnicy zaczęli przejawiać problemy psychiczne.

Badania i wnioski – Eksperyment Zimbardo

W trakcie eksperymentu „więźniowie” zostali poddani różnym formom kontroli i dyskryminacji ze strony „strażników”. Wyniki eksperymentu były bardzo interesujące – okazało się, że osoby pełniące rolę „strażników” zaczęły się zachowywać coraz bardziej agresywnie i bezwzględnie wobec „więźniów”. Natomiast osoby, które pełniły rolę „więźniów”, stały się apatyczne i bezsilne.

Wnioski z eksperymentu Zimbardo są bardzo istotne dla psychologii i dla nas wszystkich. Pokazują one, że osobiste charakterystyki i środowisko mają ogromny wpływ na nasze zachowanie. Często jesteśmy świadomi tego wpływu, ale czasami możemy być tego nieświadomi. Warto zatem zawsze mieć to na uwadze i pamiętać, że każdy z nas może zachować się w sposób, którego nie chciałby, jeśli tylko znajdzie się w odpowiednim środowisku i sytuacji.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów: