Eksperyment Zimbardo – czym dokładnie był?

Sprawdź rónież

Dom i ogród

Eksperyment Zimbardo to jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych eksperymentów psychologicznych. Przeprowadzony został w 1971 roku przez profesora Psychologii na Stanford University, Philipa Zimbardo.

Czym był Eksperyment Zimbardo?

Eksperyment Zimbardo to jeden z najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych wszechczasów. Przeprowadzony przez profesora Philipa Zimbardo w 1971 roku na Uniwersytecie Stanforda miał na celu sprawdzenie, w jaki sposób osobowość i sytuacja mogą wpływać na zachowanie człowieka. Do eksperymentu wybrano 24 ochotników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy – więźniów i strażników. Uczestnicy eksperymentu mieli przejść szereg testów psychologicznych, aby upewnić się, że są zdrowi psychicznie. Następnie zostali przydzieleni do ról i przebywali w specjalnie przygotowanym więzieniu przez 6 dni.

Eksperyment Zimbardo – przebieg

Jeden z najbardziej znanych eksperymentów psychologicznych, przeprowadzony przez profesora Zimbardo, miał na celu ustalenie, w jaki sposób osobowość i sytuacja mogą wpływać na zachowanie człowieka. Eksperyment polegał na tym, że uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – więźniów i strażników. Ci pierwsi mieli na sobie specjalne kostiumy, a ich zadaniem było wykonywanie poleceń strażników. Ci drudzy natomiast mieli za zadanie kontrolować i nadzorować poczynania więźniów. Eksperyment miał trwać tydzień, jednak Zimbardo zdecydował się go przerwać po kilku dniach, gdyż stwierdził, że uczestnicy zaczęli przejawiać problemy psychiczne.

Badania i wnioski – Eksperyment Zimbardo

W trakcie eksperymentu „więźniowie” zostali poddani różnym formom kontroli i dyskryminacji ze strony „strażników”. Wyniki eksperymentu były bardzo interesujące – okazało się, że osoby pełniące rolę „strażników” zaczęły się zachowywać coraz bardziej agresywnie i bezwzględnie wobec „więźniów”. Natomiast osoby, które pełniły rolę „więźniów”, stały się apatyczne i bezsilne.

Wnioski z eksperymentu Zimbardo są bardzo istotne dla psychologii i dla nas wszystkich. Pokazują one, że osobiste charakterystyki i środowisko mają ogromny wpływ na nasze zachowanie. Często jesteśmy świadomi tego wpływu, ale czasami możemy być tego nieświadomi. Warto zatem zawsze mieć to na uwadze i pamiętać, że każdy z nas może zachować się w sposób, którego nie chciałby, jeśli tylko znajdzie się w odpowiednim środowisku i sytuacji.

- Reklama -
- Reklama -
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

- Reklama -

Więcej podobnych artykułów:

- Reklama -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)