Elektryczne ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny trend, którego rosnąca popularność wynika z licznych zalet takiego rozwiązania. Warto wiedzieć, że tzw. podłogówka dzieli się na trzy rodzaje, w zależności odnośnika ciepła, którym może być woda, powietrze lub prąd elektryczny. Przyjrzyjmy się bliżej temu ostatniemu.

Jak działa ogrzewanie elektryczne podłogowe?

Podłogówka odpowiada za przekazywanie ciepła do pomieszczenia przez podłogę. Potrzeba do tego specjalnej instalacji. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego taki system składa się najczęściej z przewodów wykonanych z materiału o specjalnie dobranym oporze elektrycznym, który rozgrzewa się pod wpływem przepływającego prądu. Od jego natężenia zależy ilość wytwarzanego ciepła, dlatego można ustawić temperaturę według swoich potrzeb. Decyzję o zastosowaniu przewodów należy jednak podjąć już na etapie projektowania domu, który powinien być odpowiednio przystosowany. Alternatywne rozwiązanie stanowią maty grzewcze, które można położyć nawet na starej podłodze, bezpośrednio pod nową warstwą paneli, płytek lub parkietu. Instalacja maty jest bardzo prosta. Wystarczy ułożyć obok siebie gotowe elementy, nie martwiąc się o prawidłowe zagęszczenie przewodów, ponieważ już są ułożone w odpowiednich odległościach.

Zalety elektrycznej podłogówki

Ogrzewanie elektryczne podłogowe wyróżnia się zdecydowanie największym komfortem użytkowania. Jego obsługa sprowadza się praktycznie do ustawienia pożądanej temperatury za pomocą specjalnego sterownika lub aplikacji na smartfony. Można też zaprogramować dowolny cykl, aby mieszkanie lub dom nagrzało się przed powrotem domowników. Czas potrzebny do uzyskanie konkretnej temperatury jest dużo krótszy w porównaniu z wodną podłogówką czy tradycyjnymi instalacjami grzejnymi. Porównując podłogowe ogrzewanie elektryczne z tymi ostatnimi, trzeba wspomnieć o większej estetyce, ponieważ wszystkie elementy są schowane pod podłogą, a także o równomiernym nagrzewaniu się pomieszczeń. Te dwie zalety posiadają też inne podłogówki, jednak trzeba pamiętać, że elektryczna wiąże się z najmniej kosztowną i niemal bezinwazyjną instalacją.

Wady elektrycznej instalacji podłogowej

Niestety, żadne rozwiązanie nie jest pozbawione minusów. W przypadku ogrzewania elektrycznego podłogowego należy do nich stosunkowo wysoki koszt eksploatacji, związany z cenami prądu. Dlatego takie instalacje najlepiej sprawdzą się w przypadku energooszczędnych domów, które energię elektryczną czerpią częściowo lub wyłącznie z własnych źródeł, np. paneli fotowoltaicznych. Kolejna wada to konieczność zapewnienia odpowiednich warunków w pomieszczeniach – podłoga nie może być przykryta dywanem lub wykładziną, ponadto nie powinny stać na niej większe meble bez nóżek. Elektryczna podłogówka stwarza też pewne ograniczenia w kwestii wyboru podłogi, która nie może zatrzymywać zbyt wiele ciepła. Przed zakupem paneli lub płytek należy upewnić się, czy dany produkt nadaje się do łączenia z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym. Stosowna informacja powinna znajdować się na opakowaniu.

1
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)