Hygge – prosty klucz do szczęścia

Sprawdź również:

Dom i ogród

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Hygge to dobry sposób na poradzenie sobie z jesienną melancholią, jeśli mamy do niej skłonności. Niezależnie od pory roku hygge to po prostu klucz do szczęścia, a to warto w sobie pielęgnować każdego dnia. W tym artykule przedstawimy Wam duński sposób na radość z życia. A zachętą do zapoznania się z tą ideą niech będzie fakt, że Duńczycy od lat są w czołówce najszczęśliwszych narodów na świecie.

Hygge co to jest?

Hygge oznacza po prostu komfort i wygodę w znaczeniu poczucia szczęścia i harmonii. Duńczycy pielęgnują to od lat, ale poza ten kraj hasło to wyszło stosunkowo niedawno, ale za to spektakularnie. Hygge zostało uznane za jedno ze słów roku 2016, a jego sława nie słabnie. Wbrew pozorom ten klucz do szczęścia nie wymaga sięgania po wyszukane rozrywki i szalone rozwiązania, aby móc poczuć się dobrze. Przeciwnie – tę filozofię życia najlepiej oddają świece, ciepła herbata, przytulna przestrzeń. Krótko mówiąc to, co kojarzy nam się ze spokojnym relaksem.

Hygge filozofia życia

Duńska mentalność to przede wszystkim: zaufanie, równość i hygge. Duńczycy wierzą, że każdy obywatel niezależnie od płci, koloru skóry, wyznania, orientacji powinien mieć takie same prawa. Prawem każdego człowieka jest także czas wolny, czyli to co kryje się pod wspominanym komfortem, wygodą i harmonią. Czas wolny jest bardzo ważny dla Duńczyków, pozwala cieszyć się każdą chwilą, co jest założeniem ich filozofii życia. Cieszenie się z drobiazgów, docenianie niewielkich gestów, pełna uważność to droga do harmonii. Hygge to zdecydowanie nie pęd za pieniędzmi, drogie prezenty, ale ciepłe kakao, płomień świecy, delikatna muzyka w tle, gry planszowe, lampka wina w zaciszu domowym, trzymanie ukochanej osoby za dłoń. Choć nasuwać się może pytanie „tyle szumu o coś takiego?”, to tak naprawdę duński styl życia, przypomina nam co jest tak naprawdę ważne. Poznajmy zatem nieco więcej sposobów na hygge.

Odpoczynek

Stres, zapracowanie, wielość zadań i uciekające myśli poza czas i przestrzeń, w której jesteśmy. Brzmi znajomo? Duński styl życia podkreśla znaczenie harmonii i właśnie taką harmonią ma być odnalezienie równowagi pomiędzy pracą, a odpoczynkiem. W hygge dajemy sobie czas dla siebie. Nie traktujemy wieczoru w domu jako zmarnowany czas, ale jako szansę na pełen relaks przy książce, muzyce, czy po prostu w miłym towarzystwie. To pozwala wyciszyć umysł i odnaleźć komfort psychiczny.

Relacje międzyludzkie

Jednym z kluczowych filarów hygge są więzi międzyludzkie. Bycie z drugim człowiekiem, bliskość z innymi nieprzerywana ciągłym sięganiem po telefon, jest jak najbardziej w stylu duńskiej mentalności. Czas uważnie spędzony z bliskimi pozwala wytworzyć wzajemne zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i komfortu. To silny fundament w dążeniu do wewnętrznej harmonii, ale nie oznacza to wcale braku potrzeby spędzania czasu w samotności. To też jest ważne, aby budować więź z samym sobą.

Hygge w kuchni

Jedzenie w hygge ma po prostu dawać przyjemność. To nie jest żadna dieta, czy konkretny sposób żywienia, a sposób w jaki jemy. Smakowanie jedzenia, cieszenie się jego walorami to kolejna cegiełka w duńskim szczęściu. Ze względu na niskie temperatury duńczycy odnajdują przyjemność w piciu kawy i jedzeniu słodkości, a także sięganiu po grzaniec czy wino. Oczywiście nie chodzi tutaj o promowanie alkoholizmu, czy niezdrowej diety – umiar w każdym aspekcie pozostaje domeną hygge.

Hygge świece
Hygge świece/ foto: canva.com

Hygge w domu

Wnętrza duńskich domów odzwierciedlają samych właścicieli. Duńczycy bardzo lubią otaczać się przedmiotami, które mają dla nich wartość sentymentalną, a także nawiązują do ich zainteresowań i przyjemnych emocji. Ponieważ hygge kojarzy się z przytulnością, to i przytulne są same domy. Uwagę zwraca się na dodatki i dekoracje, obfitość świec, zapachy, przestrzenność i komfort. Duńczycy lubią naturalne surowce, jak drewno i kamień. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o wyszukane meble, ale takie które będą po prostu wygodne. Dom jest ważnym ośrodkiem funkcjonowania Duńczyków z powodu niskich temperatur. Spędzają w domostwach dużo czasu, choć w cieplejsze dni lubią ogrody i miejsca związane z naturą.

Hygge, czyli przeciętność ponad przeciętnością

Wiele zachowań związanych z Hygge uwarunkowane jest położeniem geograficznym samej Danii. Długie zimy, konieczność spędzania czasu w domu, ciepłe koce, herbaty i świece stworzyło kulturę Duńczyków, która zaczęła inspirować mieszkańców innych krajów. Nie ma tu wyszukanych sposobów na życie, jest cieszenie się drobiazgami i dzielenie się radością z innymi. I właśnie to wyróżnia hygge ponad przeciętnością szalonego, pędzącego świata.

Przepisem na spokój jest spokój. Hygge to nic innowacyjnego, ale przypomnienie o docenianiu małych życiowych przyjemności, które mogą stać się sposobem na wielkie szczęście. O wartości uważności i cieszeniem się codziennością za pomocą prostych technik, pisaliśmy także przy sztuce uważności, sprawdź: Minduflness – trening uważności.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)