W samorozwoju nie potrzebujesz szeregu coachów, którzy zwartościują twoje życie i określą, jak (według nich!) powinno ono wyglądać. Na ścieżce rozwoju osobistego ważne jest poznanie siebie i zbudowanie takiego stylu życia, z którego będziesz zadowolona, gdyż będzie to twoja decyzja, dopasowana do twoich potrzeb, wartości i marzeń. Pisaliśmy już o tym, co możesz zrobić w obszarze ekorozwoju. A jakie masz możliwości na innych polach?
Obszary samorozwoju
Rozwój osobisty można podzielić na kilka istotnych obszarów: intelektualny, emocjonalny, duchowy i zawodowy. Nie musisz się jednak rozwijać w każdym z nich. Na początku określ swoje realne cele, do których chcesz dążyć i zastanów się, co mogłoby ci pomóc w ich osiągnięciu. I wtedy dopiero wybierz swój obszar i przez określony przez siebie czas rozwijaj się w nim (kiedy będzie on priorytetem, wtedy przyniesie ci wiele korzyści; jeśli spróbujesz chwycić się wszystkiego, niestety zabraknie ci na to czasu). Nie zapomnij też rozliczać się ze swoich dokonań, sukcesów i porażek – pomoże ci to w wytyczaniu dalszej drogi.
Oczywiście nie są one rozdzielone ostrą linią graniczą. Jeśli zdecydujesz się na samorozwój w obszarze intelektualnym, będzie on wpływał również na twoją sytuację zawodową i na odwrót. Samorozwój jest jednym wielkim i ciągłym procesem, który zmienia całość twojego życia, usposobienia, sposobu myślenia, pewności siebie itd. Co możesz zrobić w poszczególnych obszarach?
Samorozwój intelektualny
Skupienie się na samorozwoju intelektualnym pomoże ci w podnoszeniu kompetencji, w budowaniu elokwencji, w poznawaniu świata i ludzi. Będzie wpływał na wiele dziedzin twojego życia, a ty sama staniesz się erudytką godną szacunku i zainteresowania.
Aby rozwijać się samodzielnie w tym obszarze regularnie czytaj: artykuły naukowe, książki popularnonaukowe i specjalistyczne, branżowe, ale również zwykłe tytuły, które zwiększą poziom twojej wiedzy i słownictwa, ale przy okazji rozwiną cię emocjonalnie (w końcu rozwój osobisty to naczynia połączone).
Rozwijaj swoje kompetencje albo nabywaj nowe. W Internecie znajdziesz wiele darmowych albo płatnych kursów, szkoleń, webinarów. Możesz też w nich uczestniczyć stacjonarnie albo dzięki ofertom firmy, w której pracujesz. Zawsze przyda ci się język obcy albo umiejętności z obszarów IT i nowych technologii.
W tym obszarze samorozwoju powinnaś regularnie ćwiczyć logiczne myślenie, łatwiejsza później stanie się nauka i proces dedukcyjny. Możesz to zrobić łatwo dzięki krzyżówkom, sudoku, zagadkom itd. Jeśli jednak lubisz gry komputerowe, to te pole najpewniej masz już rozwinięte. Współczesne gry są bogatą i interaktywną historią, która wymaga od graczy wielu kompetencji motorycznych i intelektualnych. Warto jest więc się nimi zainteresować i szukać wśród nich prawdziwych pereł.
Prowadź notatki – sporządzaj je z przeczytanych książek lub obejrzanych materiałów, ale niech to będą rzeczywiście przydatne informacje, do których będziesz wracać i wdrażać je w życie. Bank pomysłów niczego nie zmieni w twoim życiu. Dopiero działania (nawet te najdrobniejsze) będą impulsem do zmian.
Samorozwój zawodowy
Samodzielny rozwój zawodowy całkiem ściśle wiąże się z samorozwojem intelektualnym. Ostatecznie w tym obszarze koniecznie musisz postawić na rozwój swoich kompetencji, poszerzenie wiedzy i doświadczenia. Kursy, szkolenia, seminaria, studia podyplomowe, warsztaty, konferencje branżowe – to wszystko będzie twoim kluczem do sukcesu.
Bądź proaktywna, angażuj się w kolejne projekty w firmie i proś o feedback – nakieruje cię on, co możesz dalej poprawiać i w czym działać, w czym się najlepiej sprawdzasz. Przy okazji buduj sieć kontaktów, bardzo możliwe, że szybko pojawią się wartościowe propozycje współpracy.
Zadbaj o balans między życiem prywatnym i zawodowym. Wartościowy wypoczynek sprawi, że będziesz wydajniejsza, efektywniejsza i bardziej kreatywna. Masz przed sobą mnóstwo nauki, musisz mieć siłę, aby ją przerobić.
Samorozwój emocjonalny
Rozwój osobisty w tym obszarze pomoże ci osiągnięciu prawdziwej dojrzałości, a tym samym tożsamości, które są ważne przy wyznaczaniu sobie celów i planów działania. Nauczysz się także dzięki tej ścieżce samorozwoju pewności siebie, asertywności i samodyscypliny. Opinie innych nie będą już decydowały o twoim poczuciu własnej wartości. A samoświadomość przyniesie ci spokój, poczucie bezpieczeństwa i szczęście.
Na początek musisz zrozumieć własne emocje. Pomoże ci w tym pisanie dziennika albo już bardziej specjalistyczne, ale przyjazne książki, np. niedawno wydany Złotomyślnik Psycholoszki.
Jeśli twoje problemy są bardziej złożone, zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie odbycie terapii. Specjalista pomoże ci w zmianie myślenia i perspektywy, nauczy cię technik radzenia sobie z problemami, które możesz też pojąć samodzielnie poprzez lekturę, ale specjalista ułatwi ci tę drogę.
Dużo czytaj – przede wszystkim z zakresu psychologii społecznej. Rozwinie to w tobie rozumienie zjawisk społecznych i zachowań innych ludzi (a także twojego własnego), wspomoże rozwój empatii. Zastanów się też nad warsztatami z zakresu komunikacji.
Samorozwój duchowy
Samorozwój duchowy jest jednym z najbardziej niedookreślonych, gdyż nie ma możliwości, aby łatwo sklasyfikować duchowość ludzi. W tym obszarze będzie musiała próbować i sprawdzać, która droga sprawia, że czujesz się lepszą osobą.
Możesz zacząć od medytacji i mindfulness. Albo od czytania tekstów duchowych (filozoficznych, religijnych), aby poznać różne możliwe ścieżki. Jeśli już należysz do jakiejś religii, zastanów się nad dołączeniem do wspólnot, osoby o takich samych wartościach i wspólna praca umocnią twoje wartości i postawę.
Prowadź dziennik, w którym będziesz ze sobą bezwzględnie szczera, jeśli chodzi o emocje, przemyślenia i wartości. Uświadomisz sobie, w co wierzysz, a co chciałabyś przekształcić w wyższe uczucia.
Znajduj czas na ciszę i relaks, które pomogą ci w przemyśleniach i poznawaniu siebie.
Nie istnieje jedna słuszna droga rozwoju osobistego. Każda jego forma jest wartościowa i pomoże ci w budowaniu lepszego, szczęśliwszego życia. Najważniejsze w tym wszystkim jest: regularność w działaniu, otwarty umysł na różne drogi postępowania, elastyczność w swoich planach i samoświadomość. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze i zacznij działać – nawet małe kroki z czasem mogą obficie owocować.
Źródła:
Ł. R., Na czym polega prawdziwy rozwój osobisty i jak go zrealizować?, www.buki.org.pl, [dostęp: 02.01.2025].
Redzik J., 5 powodów, dla których warto inwestować w rozwój osobisty i zawodowy, www.pb.pl, [dostęp: 02.01.2025].
Rozwój osobisty. 7 rzeczy, które warto zrobić dla swojej przyszłości, www.porady.pracuj.pl, [dostęp: 02.01.2025].
Szewczyk R., Dojrzałość emocjonalna krok po kroku: przewodnik po etapach rozwoju, www.eiexpert.pl, [dostęp: 02.01.2025].