Jak zacząć morsowanie? Poradnik po kąpieli w lodowatej wodzie

Sprawdź również:

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Jak zacząć morsowanie, jeśli dotychczas byliśmy tylko skrytymi obserwatorami tych praktyk? Od czego zacząć i jak się przygotować? Czy morsowanie jest dla każdego? Jakie są zalety i przeciwskazania morsowania? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Jak zacząć morsowanie? Pierwsze morsowanie

Zacznijmy od tego, czym jest morsowanie. Morsowaniem określa się zanurzenie lub krótką kąpiel w zimnej wodzie w dowolnym zbiorniku wodnym. Morsowanie pierwszy raz pierwszy powinno odbyć się z odpowiednim przygotowaniem. Przede wszystkim należy dowiedzieć, się czy morsowanie jest dla nas. Wprawdzie uważa się, że każdy może morsować, bo jest to bardzo zdrowe, zawsze znajdą się przeciwskazania. Aby mieć pewność, czy kąpiele nam nie zaszkodzą, zacznijmy od wizyty u lekarza. Lekarz w oparciu o badania i historię chorób pacjenta, będzie w stanie określić, czy morsowanie jest wskazane. Co jeszcze należy wiedzieć przed pierwszym morsowaniem?

  • Zimny prysznic – wprawdzie nie zastąpi tego, co zachodzi w organizmie podczas morsowania, to jest to dobra baza. Przede wszystkim jest to trening umysłu, którego przekonanie najczęściej blokuje nas przed wskoczeniem do zimnej wody. Ponadto zimne kąpiele (zwłaszcza o poranku) pozwalają obniżyć ryzyko wystąpienie szoku termicznego podczas morsowania, a także obkurcza naczynia krwionośne oraz napina skórę co korzystnie wpływa na pracę umysłu. Warto więc trenować w swojej łazience od stopniowego obniżania temperatury wody.
  • Poszukaj innych Morsów – przede wszystkim nigdy nie decyduj się na samotne morsowanie. Nie wchodź do wody sam. Najlepiej jeśli znajdziesz grupę osób lub po prostu dołączysz do lokalnego klubu morsowania. Dzięki temu poznasz osoby doświadczone w zimnych kąpielach, będą też dobrymi mentorami podczas Twojego pierwszego zanurzenia.

Jeśli tę dość teoretyczną część będziesz miał opanowaną, czas przejść do praktyki.

Jak zacząć morsowanie – pierwsza kąpiel w lodowatej wodzie

Twoja pierwsza wizyta w zimnej wodzie powinna zacząć się od przygotowania niezbędnego ekwipunku. Należy wziąć ze sobą kąpielówki, czapkę, rękawiczki i suche rzeczy oraz bieliznę na przebranie. Warto zaopatrzyć się także w neoprenowe buty do wody, które pozwolą Tobie bezinwazyjnie wejść do wody, ochronią stopy przed zimnem i ewentualnym skaleczeniem się ostrym lodem. Po wyjściu z kąpieli ważne będzie otulenie się czymś ciepłym, warto wziąć zatem szlafrok, koc, ręcznik, a także ciepłą herbatę w termosie. Pamiętaj, aby ubrania, które założysz na siebie po wyjściu z wody były dostępne, czyli ułożone tak, by bez trudu je założyć. Istotne jest, aby odzież po morsowaniu była możliwie łatwa w założeniu na siebie – czyli lepiej dres niż przylegające do ciała ubrania.

Morsowanie rozgrzewka

Przed każdą kąpielą w zimnej wodzie, należy zrobić rozgrzewkę. Ćwiczenia przed morsowaniem nie mogą być zbyt intensywne, abyśmy się nie zapocili. Rozgrzewka powinna trwać około 15-20 minut i ma na celu rozgrzać Twoje mięśnie, ale także dostarczyć organizmowi większa porcję tlenu, co wpłynie również na proces termoregulacji. Bezpieczna rozgrzewka powinna odbyć się według konkretnych kryteriów:

  • Ćwiczenia rozpocznij w kurtce, co kilka minut ściągaj z siebie kolejną część garderoby, aż pozostaniesz tylko w stroju kąpielowym, czapce i rękawiczkach.
  • Warto podczas wykonywanie rozgrzewki biegać truchtem wykonując jednocześnie lub w międzyczasie skłony, przysiady, brzuszki, wyskoki, pajacyki, wymachy rąk i nóg.
  • Po wykonaniu rozgrzewki skieruj się w stronę wody, nie stój na zimnie bezczynnie.

Morsowanie pierwsze wejście do zimnej wody

Po wykonaniu rozgrzewki powoli, ale pewnie zacznij wchodzić do wody. Trzymaj ręce nad głową, jeśli je zamoczysz ciepło zacznie przez nie uciekać. Jeśli zmarzną, trudno będzie Tobie założyć ubranie po wyjściu z wody. Możesz zanurzyć się do pasa lub do szyi – zwróć uwagę, gdzie jest Twoja granica. Pamiętaj, że będąc w wodzie należy się ruszać, wykonywać podskoki, nie zaś stać bezczynnie. Pierwszą kąpiel kończymy dość prędko, bo już w ciągu 30-60 sekund. Po wyjściu z wody od razu się ubieramy, nawet jeśli jest nam ciepło. Po zimowej kąpieli, mamy tzw. złote pięć minut, czyli czas kiedy nasz organizm nie odczuwa zimna. Jednak Po powrocie do domu warto zrobić ciepłą kąpiel, wypić gorącą herbatę i zjeść rozgrzewający posiłek. Tego dnia nie zaleca się więcej ćwiczeń. Po prostu odpocznij.

Morsowanie przeciwskazania

Zimne kąpiele mają szereg zalet, ale również przeciwwskazania w określonych przypadkach. Warto wziąć pod uwagę, że regularne morsowanie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, jednak tylko wtedy kiedy jest przeprowadzanie w odpowiedni sposób. Czas przebywania w wodzie jest bardzo istotny, nawet jeśli czujemy się dobrze, to początkowe lodowate kąpiele powinny być krótkie. Z czasem, możemy pozwalać sobie na dłuższe morsowanie, a długość pobytu w zimnej wodzie dla każdego może być całkowicie różna – wszystko zależy od stopnia naszego zaawansowania w praktyce. Należy jednak pamiętać o ryzyku hipotermii. Wprawdzie zagrożenie hipotermią jest niewielkie, jeśli nie będziemy przebywać w wodzie dłużej niż pół godziny. Morsowanie to aktywność dla wszystkich niezależnie od wieku czy kondycji – jednak w przypadku niektórych schorzeń, należy bezwzględnie unikać lodowych kąpieli.

Przeciwskazania do morsowania to m.in.:

  • problemy z sercem, choroby układu krążenia lub niewydolności krążeniowo-oddechowej
  • ciąża
  • schorzeń górnych dróg oddechowych
  • zaburzeń neurologicznych
  • chorób związanych z nietolerancją zimna

Przede wszystkim konieczna jest najpierw wizyta u lekarza, która wykluczy bądź zezwoli na morsowanie.

Zalety morsowania

Morsowanie cieszy się szeregiem zalet dla zdrowia i samopoczucia, zimne kąpiele przynoszą pozytywny wpływ na ciało, jak m.in.:

  • lepszą odporność organizmu
  • poprawiają kondycję skóry – podczas zimnych kąpieli skóra pozbywa się toksyn
  • zwiększają wydolność układu sercowo-naczyniowego
  • pomagają przy leczeniu kontuzji.

Pamiętajmy jednak o odpowiednim przygotowaniu się do kąpieli. Najważniejsza rzecz w ekwipunku morsa to strój kąpielowy, ale również buty do chodzenia w wodzie, które chronią nie tylko przed niską temperaturą, ale również chronią stopy przed skaleczeniem. Należy pamiętać o tym, aby morsować w czapce, a pierwsze próby stanowiły krótkotrwałe zanurzanie się w wodzie. Nie przekraczajmy swoich granic! Po wyjściu z lodowatego jeziora każda dodatkowa sekunda spędzona na zimnie jest ważna – dlatego należy jak najszybciej przyspieszyć ubieranie się po wyjściu z wody. Pamiętajmy o zdrowej i bezpiecznej rozgrzewce przed morsowaniem. A jeśli podczas kąpieli w wodzie dzieje się coś złego, jak np. gwałtowny skurcz przepony, natychmiast należy wyjść z wody i przebrać się w suche rzeczy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do korzyści zimnych kąpieli – warto skonsultować się z lekarzem, który pozwoli nam określić czy możemy brać w tym udział, czy też nie.

Jak zacząć morsowanie: kiedy rozpocząć przygodę z morsowaniem

W Polsce sezon na morsowanie rozpoczyna się jesienią i trwa do wczesnej wiosny. Możesz zdecydować się na praktykę już od jesieni, dzięki czemu do zimy nabierzesz odpowiednio dużo przygotowania i nie będzie to dla Ciebie ekstremalne doświadczenie. Możesz też zacząć, jak wiele osób, zimą. Jeśli jednak polubisz morsowanie, będziesz miał wtedy znacznie mniej czasu do zakończenia sezonu.

Morsowanie to praktyka, która w Polsce zyskała ogromną popularność. Warto dać sobie szansę na doświadczenie zimnej kąpieli, oczywiście po zachowaniu najważniejszych zasad związanych z bezpiecznym morsowaniem.

Zobacz również: Metoda Wima Hofa – czyli MOC oddechu – jogalifestyle.com

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)