Samorozwój jest nieustannym procesem, który powinien dziać się przez całe życie. Wymaga jednak wiele pracy nas sobą. Na samym początku może być ci trudno utrzymać jego obowiązki i wymagania. Sprawę ułatwi zbudowanie korzystnych nawyków i rytuałów. W jaki sposób możesz to zrobić? Które przyniosą ci najwięcej korzyści?
Korzyści z nawyków
Dobre nawyki poprawiają samopoczucie i zwiększają poziom energii, dzięki czemu łatwiej ci będzie utrzymać dyscyplinę i wewnętrzną motywację w swoich celach. Codzienne rytuały dają też poczucie bezpieczeństwa i kontroli, a także stanowią łatwy sposób na regulację emocji – zmniejszą się twoje lęki i obawy. Pomogą ci też w spędzaniu każdego dnia w sposób produktywny i wartościowy, gdyż wesprą cię w tworzeniu harmonogramu dnia i nauce technik efektywnego zarządzania czasem.
Jeśli czujesz się przemęczona, zestresowana, obciążona mentalnie – koniecznie zacznij stopniowo wprowadzać nowe nawyki do swojego życia albo rozbudowywać już te istniejące.
Budowanie nawyków
Co jest kluczem do budowania nowych nawyków? Systematyczność, dyscyplina i zdeterminowanie. Na samym początku określ swoje cele i korzyści, które przyniosą ci dane rytuały – każdy powód jest dobry, o ile wypływa od ciebie samej i będzie nieustannym paliwem twojej motywacji w tym obszarze samorozwoju.
Następnie określ strategię działania – jak możesz wprowadzić dany nawyk do swojej codzienności? Ustal kiedy i jak długo będzie wykonywany w ciągu dnia albo niech stanowi element innego nawyku, np. jeśli najlepiej ci się odpoczywa, kiedy leżysz na kanapie i słuchasz muzyki, to może warto do tego dołożyć lekturę książki?
Bądź jednak w swoich postanowieniach konsekwentna i elastyczna zarazem. Dni nie są sobie równe pod względem ilości czasu. Nie czuj więc wyrzutów sumienia, gdy od czasu do czasu nie zrobisz tego, co zaplanowałaś. A jeśli jesteś w stanie, możesz na to przeznaczyć mniej czasu – zejść z godziny na piętnaście minut. Bo każda minuta pracy nad sobą jest cenna.
Nie zapomnij, aby rozliczać się z własnych działań. Nagradzaj swoje sukcesy, niech nowe nawyki kojarzą ci się z przyjemnością – wtedy łatwiej wejdą ci w krew i utrzymasz je długoterminowo.
Pamiętaj, że istotne jest wsparcie najbliższych albo specjalistów. Niektóre cele wymagają bardziej specjalistycznej wiedzy, ale w dobie Internetu pozyskiwanie informacji czy zapisy na kursy lub webinary online jest proste. Nawet na YouTubie czy Instagramie znajdziesz sporą dawkę wskazówek i porad od osób, które rzeczywiście znają się na obszarach, w które celujesz. Wykorzystaj te możliwości!
Najkorzystniejsze nawyki do wprowadzenia
Zadbaj o siebie
Zadbanie o siebie, inaczej skupienie się na samej sobie, jest fundamentem samorozwoju. Dla wielu może wydawać się czymś niewyobrażalnym, gdy większość energii jest poświęcana obowiązkom czy rodzinie. Aby jednak stworzyć szczęście własne i swoich bliskich, najpierw należy zadbać o siebie i swoje samopoczucie.
Stopniowo zacznij wprowadzać nawyki zdrowego stylu życia. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, jakościowy sen – to wszystko przełoży się na poprawę zdrowotną i psychiczną. Będziesz mieć więcej energii do działania i nauczysz się dyscypliny, która będzie niezbędna w kolejnych etapach twojej pracy. Pamiętaj, że nie musisz od razu iść na siłownię czy wyciągać buty do biegania. Same spacery czy przemieszczanie się na nogach zamiast samochodem zwiększają aktywność w ciągu dnia (NEAT) i przynoszą szereg korzyści. Spróbuj różnych aktywności i sprawdź, która z nich sprawia ci największą przyjemność.
Zadbaj o własną psychikę
To co się dzieje w naszej głowie przekłada się na postrzeganie rzeczywistości, odbiór ludzi, przekonania, poziom zadowolenia itd. Dlatego jest to nawet ważniejszy obszar niż zdrowie fizyczne.
Zdrowe nawyki będą pomagały ci w wyciszeniu, w radzeniu sobie ze stresem i problemami. W ustalaniu granic w relacjach. W budowaniu pewności siebie.
Możesz zacząć od praktykowania wdzięczności albo nauki uważności. Możliwe, że najważniejszy będzie dla ciebie jakościowy odpoczynek, podczas którego rzeczywiście się zrelaksujesz. Nie ma w tym nic złego, jeśli lubisz go spędzać na nic nierobieniu. Albo możesz go wykorzystać na hobby, ale z pewnością nie poświęcaj go na dokładanie sobie kolejnych obowiązków. Doprowadzą one jedynie do chronicznego zmęczenia i obniżenia jakości życia.
Spróbuj pisać dziennik, wiele osób chwali ten nawyk, gdyż pozwala na uporządkowanie myśli, poznanie siebie i wytyczanie kolejnych dróg działania.
Uporządkuj swoją przestrzeń
Zdrowe relacje są kluczowe dla twojego poczucia szczęścia i spełnienia w życiu. Istnieje wiele nawyków i technik, które możesz wykorzystać do ich budowania, ale pamiętaj, że podstawą każdej z nich jest pewność siebie. A więc historia ponownie zatacza koło – w procesie samorozwoju każdy jego element jest ze sobą ściśle powiązany.
Pozbądź się ze swojego otoczenia nieszczerych i niewspierających osób. W trakcie rozwoju osobistego zapewne zapoznasz się z wieloma ambitnymi i inspirującymi ludźmi, to z nimi warto tworzyć głębokie relacje.
Ale w uporządkowaniu przestrzeni chodzi również o fizyczny obszar – pozbądź się rzeczy, które nie niosą ci żadnych korzyści, stanowią źródło nieustannego bałaganu, gdyż nie mają swojego miejsca albo nie chce ci się ich odkładać. W uporządkowanej przestrzeni łatwiej ci będzie uporządkować myśli.
Ucz się codziennie
Nauka wspomaga procesy myślowe, zwiększa wiedzę, doświadczenie, kompetencje, usprawnia funkcjonowanie mózgu. Wykorzystaj dostępne opcje – aplikacje, platformy, gry i inne – aby chociaż przez piętnaście minut dziennie opanowywać jakąś umiejętność. Dużo czytaj albo odsłuchuj regularnie podcasty – stanowią źródło cennych informacji i pomagają w powrocie do głębokiej koncentracji, którą powoli tracimy przez działanie mediów społecznościowych.
Próbuj nowych rzeczy
Najpiękniejsze wspomnienia stworzysz, kiedy będziesz wychodziła ze swojej strefy komfortu i zaczniesz próbować nowych rzeczy. Na pewno istnieje coś, co od dawna chciałaś zrobić albo o czym niedawno usłyszałaś, że jest świetnym sposobem na spędzenie czasu. Koniecznie tego spróbuj – będzie to dla ciebie czas nauki i zabawy oraz obszar potencjalnych możliwości, np. do poznawania nowych ludzi.
Niekiedy może jednak zdarzyć się sytuacja, gdy dostaniesz propozycję, na którą nie masz czasu, chęci albo nie będzie ona dla ciebie korzystna. Trenuj więc własną asertywność.
Planuj swoje dni
Możesz zacząć od ustalenia jednego najważniejszego zadania do wykonania w ciągu dnia. Kiedy wyrobisz sobie nawyk takiej produktywności, poszerz go i planuj całe dni. Pomoże ci to w zwiększeniu wydajności w ciągu dnia. Już więcej nie zmarnujesz czasu, gdyż nie będziesz wiedziała, co jest w tym momencie ważne do zrobienia, nie będziesz o tym pamiętała albo nie znajdziesz w sobie ochoty na jego wykonanie. Ostatecznie termin danego obowiązku cię dopadnie! Dzięki nawykowi codziennego planowania ograniczysz poziom stresu i będziesz osiągać kolejne cele.
Ubierz się jak na bal
Często jest tak, że ulubione albo najlepsze stroje zostawiamy na wyjątkowe okazje, ale czemu nie miałabyś sprawić, aby każdy dzień był równie wyjątkowy? Ubrania powinny służyć jedynie tobie, a nie ty im. Kiedy o siebie dbasz w tym aspekcie, wzrasta twoja pewność siebie i determinacja. Przestają cię interesować opinie innych. Po prostu celebruj siebie.
Zadbaj o swoje finanse
Niedawno rozpoczął się nowy rok, a więc idealnym postanowieniem noworocznym będzie zadbanie o własne finanse. Naucz się nawyku oszczędzania i inwestowania. Policz swoją wartość netto. Ustal sobie długofalowe cele finansowe. Nie ukrywajmy – kapitał niesie ze sobą ogromny potencjał, a w sieci działa wiele osób, które nauczą cię, jak go pomnażać – przez inwestycję, przebranżowienie zawodowe czy tworzenie sieci źródeł dochodów.
Skup się w życiu na kompromisach
Najwspanialej byłoby, gdyby życie przebiegało po naszej myśli, ale to nigdy się nie zdarzy. Wyrób w sobie nawyk ustalania kompromisów. Najważniejsze jest rozwiązanie danego problemu albo wykonanie zadania – nie skupiaj się na niepotrzebnych zwadach z osobami, z którymi współpracujesz.
Dobre i silnie nawyki zmieniają jakość życia. Podnoszą poziom zadowolenia i satysfakcji. Ich budowanie nie jest trudne, wymagają jedynie zdecydowania i regularności w działaniu. Podaliśmy ci najlepsze obszary, na których warto się skupić, ale rozwój osobisty należy do ciebie i zawsze będzie wymagał indywidualnego podejścia do potrzeb i celów. Zastanów się więc, czego pragniesz, i zacznij działać jeszcze dzisiaj!
Źródła:
Banasiewicz R., 10 nawyków pomocnych w samorozwoju, które możesz wdrożyć od dziś, www.robertbanasiewicz.pl, [dostęp: 08.01.2025].
Dąbrowska M., Codzienne wykonywanie tych samych czynności ma moc! Czyli, co dają dobre nawyki, www.twig.pl, [dostęp: 08.01.2025].
Gillett R., 14 codziennych nawyków, dzięki którym twoje życie stanie się lepsze, www.businessinsider.com.pl, [dostęp: 08.01.2025].
Jak budować nawyki, dzięki którym można realizować wielkie cele, www.youniversity.be, [dostęp: 08.01.2025].
Karzełek F., Nawyki ludzi sukcesu – 13 nawyków, www.obudzsie.pl, [dostęp: 08.01.2025].