Jakie są korzyści korzystania z sauny?

Sprawdź również:

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Sauna jest znana od setek lat, a wizyta w niej nie tylko relaksuje, odpręża i pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Korzystając z niej, poprawiamy krążenie, rozluźniamy mięśnie i przyspieszamy spalanie kalorii. Która sauna będzie najlepszym wyborem i jak z niej prawidłowo korzystać?

Jaki rodzaj sauny wybrać?

Sauny różnią się między sobą nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale też temperaturą wewnątrz i sposobem działania oraz zalecanym czasem przebywania w nich. Najpopularniejszymi wśród amatorów sauny są te parowe i suche.

Sauna parowa, określana często także łaźnią parową lub rzymską, jest najczęściej zbudowana z hartowanego szkła lub wyłożona w całości płytkami ceramicznymi. Para, która w niej powstaje, jest wytwarzana przez generator pary i doprowadzana do wnętrza pomieszczenia specjalnymi kanałami. Temperatura wewnątrz wynosi przeważnie nie więcej niż 40 stopni Celsjusza i dzięki dużej ilości pary, jest tam bardzo wysoka wilgotność powietrza, dochodząca nawet do 100%. Zaleca się korzystanie z „kąpieli” nie dłużej niż 20 minut.

W saunie suchej, nazywanej sauną fińską, za powstanie pary odpowiedzialne są rozgrzane za pomocą pieca lub żaru kamienie, które polewa się wodą w razie potrzeby. Pomieszczenie jest szczelnie wyłożone drewnem, a siedziska są ułożone w formie schodków. Panuje tu wysoka temperatura, od 60 do nawet 110 stopni Celsjusza (najmniejsza jest na dole, a największa na najwyższych stopniach), a powietrze jest gorące i ma bardzo niską wilgotność, na poziomie nieprzekraczającym 20%. W saunie fińskiej można przebywać nie od 5 do 15 minut.

Jak korzystać z sauny?

Podstawową zasadą korzystania z sauny, bez względu na jej rodzaj, jest brak ubrania – powinno się przebywać w niej nago (ubranie blokują wymianę ciepła). Ciało przed skorzystaniem z sauny powinno być umyte i osuszone, a włosy warto zabezpieczyć ręcznikiem lub czepkiem. Do sauny suchej należy wchodzić z ręcznikiem, który służy do siedzenia – rozkładamy go przed zajęciem miejsca tak, aby ciało nie dotykało drewna. Przed wejściem do sauny trzeba zdjąć wszystkie przedmioty, które mogą się nagrzewać – biżuterię, okulary czy zegarek oraz, co powinno być oczywiste, nie korzystać wewnątrz z urządzeń elektrycznych. Do sauny nie powinno się wchodzić na czczo, bezpośrednio po posiłku, ani po intensywnym wysiłku fizycznym. Panuje zasada, że wewnątrz sauny nie powinno się rozmawiać. Po seansie należy schłodzić i opłukać ciało oraz uzupełnić płyny.

Zalety korzystania z sauny

Korzyści z seansu w saunie jest bardzo wiele, przede wszystkim, przez te kilka lub kilkanaście minut rozluźniają się napięte mięśnie, poprawia się krążenie, zwiększa ukrwienie i częstotliwość skurczów serca, oraz przyspiesza przemiana materii. Regularne korzystanie z sauny poprawia wydolność organizmu i dobrze wpływa na cerę oraz pomaga walczyć z chorobami dróg oddechowych. Wizyty w saunie poprawiają samopoczucie, pomagają się zrelaksować i odprężyć, oraz zregenerować organizm po wysiłku, a także zahartować go i dzięki temu zapobiegać infekcjom i przeziębieniom. Pocąc się, organizm traci nie tylko wodę, ale i spore ilości sodu, co może pomóc w walce z nadciśnieniem. Sauna może też korzystnie wpływać na dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów.

Głównymi przeciwwskazaniami do korzystania z sauny są ciąża, menstruacja, choroby zakaźne, miażdżyca i problemy z krzepliwością krwi. Nie zaleca się też korzystania z niej w przypadku posiadania otwartych ran, podrażnionej skóry, żylaków czy rozszerzonych naczynek. Nigdy nie należy łączyć pobytu w saunie ze spożywaniem alkoholu.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)