Kakao ceremonialne – co to takiego, jak wpływa na organizm i w jaki sposób je przygotować?

Sprawdź również:

Dom i ogród

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Kakao ceremonialne w sposobie przygotowania i w samym smaku, znacznie różni się od tego, które pojawia się na naszych stołach. Jest to nie tylko ceremonia spożywania go, ale także przygotowywania według określonych zasad.

Kakao ceremonialne co to jest?

Kakao trafiło do Europy dzięki Hernanowi Cortezowi, który po swojej wyprawie do Azteków rozpowiadał w zachwycie o tym jeszcze nieznanym Hiszpanom, napoju. Samo kakao zostało poznane prawdopodobnie około 1000 lat p.n.e. przez Olmeków, zamieszkujących półwysep Ameryki Środkowej. Ostatecznie kakao stało się popularnym produktem również na naszych stołach, w bardzo zmienionej formie od swej tradycyjnej. Co to jest kakao ceremonialne? Kakao ceremonialne może być przygotowywane tylko z określonych, natywnych rodzajów kakaowca, które nie zostały zmienione przez człowieka. Wyróżniamy:

  • Criollo – odmianę, która pochodzi z Gwatemali, ale możemy ją również spotkać w Wenezueli.
  • Chuncho – pochodzące z Peru.

Odmiany te charakteryzują się niewielkimi i wrażliwymi ziarnami, które nie tolerują środków chemicznych.

Kakao ceremonialne to kakao surowe, nieodtłuszczone, poddawane delikatnej fermentacji. Dzięki temu procesowi, można uzyskać odpowiedni aromat oraz lepszą biodostępność zawartych w nim składników aktywnych. Kakao w swoim wyglądzie przypomina sprasowaną pastę.

Jak powstaje pasta kakao ceremonialnego?

Pasta powstaje dzięki przestrzeganiu określonych zasad:

  • fermentacja ziaren kakaowca,
  • podgrzewanie oraz wysuszanie ziaren w niskich temperaturach,
  • mielenie kakao tradycyjnymi metodami w kamiennych naczyniach

Właściwości odżywcze kakao?

Sam Hernan Cortez spożywając kakao zauważył, jak wartościowo wpływa na jego organizm. Czuł się silniejszy, bardziej skoncentrowany i mniej głodny. Jakie wartości odżywcze ma kakao?

  • Bogate w żelazo – 7,3 mg na 100 g.
  • Zawiera 54% tłuszczu.
  • 31 % węglowodanów – z przeważeniem błonnika,
  • 11 %  białko,
  • 3 % stanowią polifenole, czyli organicznymi związki chemicznymi, posiadające intensywne działanie antyoksydacyjne.
  • Bogate w magnez – wspiera układ nerwowy, mięśnie, redukuje podatność na stres i zmęczenie,
  • zawiera duże ilości wapnia, które wzmacniają układ kostno-stawowy, zapobiegają złamaniom i zmianom kostnym na podłożu hormonalnym,
  • posiada wysoką zawartość miedzi, która wspomaga transport żelaza w ciele, reguluje metabolizm glukozy, jest katalizatorem wielu procesów w ciele.

Dzięki swoim składnikom odżywczym kakao ceremonialne dobrze wpływa na organizm kobiet w ciąży, jak również zaleca się pić je osobom z anemią, a także tym które doświadczają stresujących sytuacji, czy wykonują pracę umysłową. Ponadto kakao ceremonialne wspiera koncentrację, pozwala odblokować emocje, relaksuje, a także zwiększa libido.

ceremonia kakao
ceremonia kakao/ foto: canva.com

Komu kakao ceremonialne nie jest zalecane?

Ze względu na niektóre ze swoich składników kakao natywne nie zaleca się osobom zażywającym leki antydepresyjne, osobom chorującym na nadciśnienie, a także zmagającym się z chorobami serca ze względu na teobrominę zawartą w kakao, która może spowodować przyspieszone bicie serca.

Ceremonia kakao

Kakao ceremonialne jest najczęściej spożywane podczas ceremonii kakao, która stanowi swoisty rytuał radości, miłości i wdzięczności. Miłośnicy tego napoju spotykają się w kręgu. Bardzo często kakao ceremonialne jest elementem kręgu kobiet, kręgu mężczyzn, warsztatów związanych ze świadomością ciała i wieloma innymi formami pracy ze świadomością, celebracją życia, ale także podczas medytacji. Kakao najczęściej przygotowuje się w trakcie ceremonii, ale nie jest to regułą. Do napoju można dodać przyprawy takie, jak: miód, wanilie, kardamon, gałkę muszkatołową, chilli lub cynamon. Co ważne, przyprawy najlepiej jest dodawać na sam koniec przygotowywania kakao. Podczas ceremonii uczestnicy piją kakao i celebrują jednocześnie wartości, które im przyświecają, takie jak miłość do natury (Aztekowie byli związani z Boginią Kakao), wdzięczność, czy miłość w ogólnym znaczeniu. Spożywaniu napoju towarzyszy intencja, a więc każdy uczestnik ma swoją intencję z którą trwa podczas ceremonii. Kakao pije się powoli, małymi łykami w pełnej świadomości smaku i skupienia się na chwili obecnej i towarzyszącej intencji. Całemu rytuałowi towarzyszyć może palenie świec, palo santo, białej szałwii, czy granie na rozmaitych instrumentach. Podczas świętowania i celebracji może odbywać się również wspólny taniec, śpiew, a także jak wspominaliśmy wcześniej – może to być wstęp do określonego warsztatu, którego elementem jest spożywanie kakao ceremonialnego.

Kakao ceremonialne jest zatem odpowiednio przygotowanym napojem, który stanowi element wspólnego świętowania chwili w kręgu innych osób. W całej Polsce organizuje się ceremonie kakao, które są dostępne dla każdego, kto zapragnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Nie jest to zatem ceremonia tylko dla znajomych i bliskich osób, w kręgach pojawiają się często nieznajome sobie osoby, które po prostu celebrują wspólnie spędzony czas podczas spożywania kakao.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)