Listopad w ogrodzie – jakie prace warto wykonać w tym okresie?

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Listopad to prawdopodobnie ostatni miesiąc, w którym nie powinniśmy spodziewać się dużego mrozu. To czas na posprzątanie ogrodu i zadbanie o rośliny w nim rosnące. Jakie czynności pielęgnacyjne warto przeprowadzić w tym okresie? Na co zwrócić szczególną uwagę, by wiosną wszystkie rośliny szybko wystartowały?

Przygotujmy rośliny na zimę

Część roślin ozdobnych, które rosną w naszym ogrodzie, wymaga specjalnego przygotowania przed zimą. Jeśli mamy w nim rośliny mało odporne na mróz warto wyściółkować je sosnową korą, igliwiem lub trocinami. Krzewy zimnozielone okrywamy słomianym matami lub gałązkami roślin iglastych. Listopad jest idealnym terminem do wykonywania tego typu prac, należy jednak stale kontrolować temperaturę, zabiegi tego typu można spokojnie przełożyć w sytuacji, gdy listopad okaże się miesiącem stosunkowo ciepłym i bez przymrozków.

Trawy ozdobne takie jak miskanty czy rozplenice możemy w tym okresie mocno związać sznurkiem. Pozwoli im to lepiej przetrwać zimę i zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem. Pamiętajmy, że nie jest to dobry czas do ich przycinania, na ten zabieg odpowiednią porą będzie wiosna.

Przegląd drzew i krzewów owocowych

Przed zimą warto starannie oglądnąć drzewa owocowe. Listopad jest dobrym momentem na wykonanie ostatnich oprysków na choroby grzybowe. Sprawi on, że rośliny będą miały zapewniony lepszy start na wiosnę. Warto przeglądnąć drzewka i sprawdzić, czy nie ma na nich gniazd szkodników. Jeśli takowe znajdziemy, warto je usunąć.

Należy pamiętać, że pozostawienie pod drzewami owocowymi niezgrabionych liści może powodować infekcje wtórne w kolejnym roku. Musimy więc pozbyć się ich jak najszybciej.

Wszelkie opryski wykonywane w tym okresie powinno się przeprowadzać przy bezwietrznej pogodzie, w dzień, gdy temperatura nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza.

Nie zapominamy o podlewaniu

Wiele osób przestaje podlewać rośliny w ogrodzie, gdy tylko skończy się okres upałów. Większa ilość opadów we wrześniu sprawia, że całkowicie zapominamy, iż rośliny w naszym ogrodzie pomimo tego, że nie rosną już intensywnie, cały czas żyją. Zapewnienie odpowiedniej dawki wilgoci to podstawa potrzebna do ich przetrwania w dobrej kondycji.

Dotyczy to zarówno trawnika, roślin owocowych, jak i tych ozdobnych. Częstą przyczyną ich zimowego obumierania jest właśnie brak wody. Warto więc przed nastaniem zimy solidnie podlać rośliny. Oczywiście nie musimy tego robić w przypadku, gdy listopad okaże się wyjątkowo mokrym miesiącem, a czasami tak się przecież dzieje.

Pamiętajmy, że listopad to ostatni czas, by pozbyć się wody z instalacji automatycznego nawodnienia. Jeśli takowe posiadamy, należy przy pomocy kompresora wydmuchać z ich wnętrza zalegającą wodę, która na skutek przemarzania może rozsadzić całą instalację.

Nie zapominamy o porządkach!

Listopad to czas, w którym z drzew opadają ostatnie liście. Zalegając na trawniku, będą powodować jego stopniowe gnicie. To ostatni moment, by pozbyć się liści z ogrodu. Co zrobić, by szybko rozwiązać ten problem? Możemy oczywiście grabić liście grabiami, jest to chyba najpopularniejszy sposób na pozbycie się uschniętych liści z ogrodu. Z powodzeniem możemy jednak to zrobić kosiarką na kółkach, która znakomicie sprawdza się w roli odkurzacza do liści. Z pomocą oczywiście mogą przyjść dedykowane rozwiązania takie jak spalinowe dmuchawy, którymi bez trudu zmieciemy liście i drobne gałęzie z drzew.

Pamiętajmy, że odpadów organicznych nie można spalać. Jedynym sposobem na ich pozbycie się jest pakowanie do worków na odpady biodegradowalne lub kompostowanie na terenie własnej działki.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target – wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)