Niskie częstotliwości w pokoju – jak sobie z nimi radzić

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Obecność dźwięków o niskiej częstotliwości emisji towarzyszy nam w wielu aspektach codziennego życia. Występowanie wszelkich odgłosów w granicach 20 Hz ma negatywny wpływ na narząd słuchu, dlatego warto w miarę możliwości stosować rozmaite sposoby zapobiegania ich rozprzestrzenianiu. Chociaż zastosowanie solidnego umeblowania może okazać się niezwykle pomocne, należy również pamiętać o charakterystyce ludzkiego ucha, które na tego typu dźwięki reaguje z ogromną wrażliwością. Aby praktycznie przeciwdziałać docieraniu do naszych uszu newralgicznych niskich dźwięków, potrzeba wykorzystania profesjonalnych urządzeń, które będą potrafiły pochłaniać szkodliwe emisje i kierunkowo je absorbować. Chodzi tutaj o zapewnienie większej ochrony dla człowieka, a co za tym idzie – ułatwienie mu wykonywania czynności w sąsiedztwie występowania niskich częstotliwości głosowych. 

Niskie częstotliwości w gospodarstwie domowym

Aby móc skutecznie radzić sobie z dźwiękami dolnej granicy słyszalności (20-50 Hz), trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę skąd pochodzą i co może być ich przyczyną. Dźwięki te zazwyczaj są powodowane bezpośrednio przez człowieka i mogą przyjmować bardzo różnorodne postacie. Najczęściej objawiają się one w formie odgłosów chodzenia, które powstają w wyniku stawiania kroków, tupania bądź przesuwania określonych przedmiotów. Najbardziej dotkliwie można je usłyszeć na nowoczesnych podłogach z laminatu – na takich powierzchniach rozprzestrzeniają się one z ogromną łatwością. Znacznie gorzej rozchodzą się przy skórzanych wykładzinach czy też drewnianych parkietach, co powoduje dla ludzkich uszu mniejsze straty. Nie należy zapominać, że na stopień natężenia dźwięku wpływ mają również stopień umeblowania wnętrz oraz kubatura miejsca zamieszkania (np. bloku, domu).

Z dźwiękami o niskich częstotliwościach możemy spotkać się również przy okazji codziennego korzystania ze smartfonów. Emitują one bowiem wszelkie odgłosy wibracji (np. połączeń, powiadomień, wiadomości), z którymi nie sposób nie wejść w bliski kontakt podczas korzystania z tego typu urządzeń. Wiele nowoczesnych smartfonów posiada rozbudowane głośniki mono- lub stereofoniczne, których regularna praca w wysokim stopniu głośności potrafi wpłynąć na znaczne pogorszenie słuchu. Nie jesteśmy jednak w takiej sytuacji zupełnie bezradni, gdyż istnieje specjalne oprogramowanie, mające na celu edycję oraz korygowanie szkodliwych basów. Programy te redukują występowanie dźwięków o niskich częstotliwościach, co przynosi spore korzyści także przy słuchaniu muzyki. To rozwiązanie potrafi w dużym stopniu zachować dobrą kondycję słuchu, umilając przy tym multimedialną rozrywkę. 

Warto pamiętać, że oprócz telefonów komórkowych jest jeszcze spore grono innych, przydatnych sprzętów, w których emitowanie niskich częstotliwości odbywa się na porządku dziennym. Są to urządzenia, działające na bazie silników elektrycznych, które możemy napotkać przebywając w domach lub mieszkaniach budownictwa współczesnego trendu. Budynki te są z reguły wyposażane w innowacyjne wentylatory bądź profesjonalne systemy klimatyzacyjne, których owocna praca styka się z wrażliwością naszych uszu, powodując doskonale znany hałas. Jego regularność sprawia, że cierpi nie tylko narząd słuchu, ale również ludzkie samopoczucie. To jednakże nie wiąże się z koniecznością – możemy temu zapobiec, stosując stopery do uszów bądź zakładając profesjonalne zestawy słuchawkowe. 

Jak poradzić sobie z niskimi częstotliwościami w pokoju?
Jak poradzić sobie z niskimi częstotliwościami w pokoju?

Profesjonalne metody zapobiegania niskim dźwiękom

1. Zastosowanie bass trapów, czyli pułapek basowych (szerokopasmowych)

Praktyczne wykorzystanie basowych pułapek okazuje się niezwykle korzystne przy okazji aranżacji bądź projektowania pomieszczeń. Bass trapy bowiem wykazują dużą skuteczność przy zetknięciu z wieloma pasmami dźwięków – często redukują emisje od 50 do 4000 Hz. Działanie pułapek basowych obejmuje pochłanianie szkodliwych dla człowieka odgłosów o niewielkich częstotliwościach, których rozprzestrzenianie może być słyszalne jako brzęczenie lub dudnienie. Aby z nich skorzystać, należy umieścić je w narożnych miejscach pomieszczeń. Ich właściwe ulokowanie zapewni częściową eliminację niskich tonów, gdyż nie ma możliwości stłumienia wszystkich takich odgłosów. Bass trapy cechuje lekka konstrukcja i atrakcyjna forma – najczęściej są zbudowane z akustycznej pianki, szklanego włókna oraz mineralnej wełny. Przed ich zastosowaniem, zaleca się przeprowadzenie profesjonalnego badania możliwości dźwiękowych pomieszczenia przy udziale akustyka. Chociaż pułapki basowe cechuje wysoka efektywność, to w przypadku tłumienia dźwięków poniżej 70 Hz prezentują się zgoła przeciętnie.

2. Zastosowanie absorberów szerokopasmowych

Zazwyczaj mają postać paneli ściennych bądź sufitowych, stosowanych przy wyposażaniu wnętrz o charakterze użytkowym. Ich dobór oraz praktyczność wykorzystania wynika z rodzaju pomieszczenia, stopnia jego umeblowania, jak również przestrzennego metrażu danej powierzchni. Najlepiej sprawdzą się w profesjonalnych studiach muzycznych, gdzie emisja niskich tonów odbywa się stosunkowo często. Przy udziale absorberów szerokopasmowych możliwe jest bezproblemowe wykonanie czystej muzycznej gry lub wokalu, a także prawidłowy, wyrazisty odbiór mowy drugiej osoby bez jakichkolwiek zakłóceń. Sukces tych produktów tkwi w wysokiej jakości materiałach o akustycznych właściwościach. W konstrukcji najlepszych z nich nie może zabraknąć solidnych płyt meblowych (HDF), ani też wielofunkcyjnej wełny Isover. 

3. Użycie strojonych pułapek membranowych

Pozwalają na walkę z określoną wartością częstotliwości, która występuje w obrębie danego miejsca. Podlegają konfiguracji w oparciu o charakter pokoju, wymagają właściwego doboru masy i membrany. Żeby to zrobić, należy skorzystać z profesjonalnego kalkulatora do wyliczenia objętości pułapek, której wyznacznikiem są wymiary interesującego nas pokoju. Przy dokonywaniu obliczeń, trzeba podać również (w formie współrzędnych) umiejscowienie punktu odsłuchowego oraz źródeł dźwięku. By dostosować je do optymalnej funkcjonalności, dobrze jest wykonać cykl eksperymentów oraz specjalistycznych pomiarów. Składają się z pianek pochłaniających dźwięki o zróżnicowanej gęstości, w praktyce są poddawane perforacji – wykonuje się w nich otwory, ułatwiające akustyczne przenikanie. 

Dyfuzja dźwięku
Dyfuzja dźwięku

4. Wykorzystanie rezonatorów Helmholtza

To rozwiązanie wydaje się być efektywniejsze niż posłużenie się pułapkami membranowymi. Rezonatory te – tak jak wspomniane pułapki – można skutecznie dostroić pod dane częstotliwości. Przyjmują postać rozmaitych bloków lub obudów, posiadających wycięte otwory w kształcie kółek bądź kwadratów. Popularnym materiałem wytwórczym staje się drewno, mogą również składać się ze szkła, a także metalu. Przykładem wykorzystania techniki rezonatorów Helmholtza jest zasada działania akustycznych dyfuzorów, których głównym celem jest rozpraszanie emisji fal dźwiękowych w jak największym stopniu. Te drewniane formy w zadowalającym stopniu redukują pogłos, eliminują trzepoczące echo oraz wpływają na polepszenie uczucia akustycznej swobody w danym pomieszczeniu. Możemy je spotkać w filharmoniach (są tam dużymi otworami w ścianach) lub też wykorzystać na własną rękę, stosując jako nieodłączny element domowego kina. 

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)