W ostatnich latach widzimy coraz większą świadomość i zainteresowanie społeczeństwa
w obszarze zdrowia psychicznego. Te aspekty w połączeniu z ciągłą ewolucją nowych technologii sprawiły, że tradycyjne metody terapii psychologicznej musiały ewoluować. Ludzie z różnych przyczyn decydują się dzisiaj na taką terapię. Przyjrzyjmy się temu, jakie są jej pozytywne strony, dla kogo taka terapia jest przeznaczona oraz jak dokładnie przebiega terapia online.
Dostęp i wygoda
Przede wszystkim, głównym pozytywnym aspektem takiej terapii jest jej powszechna dostępność. Terapia online zapewnia łatwy dostęp do pomocy psychologicznej bez względu na lokalizację pacjenta. Jest to szczególnie przełomowe dla osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach i nie mają aż tak szerokiego dostępu do specjalistów. Zobacz również: elektryczny wózek inwalidzki
Decydują się na taki rodzaj terapii również osoby, które dużo podróżują i zmieniają swoje miejsce pobytu, dzięki czemu mogą kontaktować się ze swoim terapeutą z wybranego miejsca, w którym aktualnie są. To opcja także szczególnie przekonująca dla osób zapracowanych, z napiętym grafikiem, które dzięki temu mogą łatwiej i szybciej znaleźć termin im odpowiadający. Dzięki terapii online, każdy może skorzystać z profesjonalnej pomocy bez konieczności przemieszczania się.
Komfort bycia anonimowym
Wielu pacjentów ceni sobie taki rodzaj terapii ze względu na możliwość zachowania większej anonimowości. Dla niektórych osób zmagających się z problemami takimi jak różnego rodzaju lęki społeczne, możliwość uczestniczenia w sesjach w domu jest kluczowa. Taka forma terapii może więc w znaczący sposób zwiększyć komfort i otwartość pacjenta.
Wsparcie technologiczne
Rozwój technologii umożliwił stworzenie stron, platform i aplikacji, które wspierają terapię online. Kilka z najpopularniejszych to m.in.: BetterHelp, Mindgram, Psychomedic czy ePsycholodzy. Wideokonferencje są często prowadzone na platformach takich jak Skype lub Zoom. Integracja takich technologii w terapii psychologicznej umożliwia dostosowanie metod pracy do indywidualnych potrzeb pacjentów, przez co sam proces jest zdecydowanie bardziej efektywny.
Jak wygląda terapia online krok po kroku?
Pierwszy kontakt i ustalenie zasad
Najpierw należy znaleźć odpowiadającą nam platformę terapeutyczną bądź konkretnego terapeutę w celu umówienia pierwszej sesji. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wypełnienie formularza online czy umówienie się mailowo bądź telefonicznie. Pierwsza konsultacja jest zawsze poglądowa, tak aby pacjent mógł omówić swoje oczekiwania związane z terapią i zdecydować, czy wybrany specjalista mu odpowiada.
Wybór platformy i formy komunikacji
Następnie, pacjent wraz z terapeutą wybierają wspólnie najdogodniejszą formę komunikacji, czy to poprzez wideorozmowę, czat albo rozmowę telefoniczną.
Regularne sesje terapeutyczne
Terapia online, zarówno jak stacjonarna wymaga odbywania regularnych sesji w ustalonych wcześniej przez pacjenta i terapeutę terminach. Tego typu sesje zazwyczaj trwają między 30 a 60 minut, w zależności od umowy i wcześniejszych ustaleń.
Monitorowanie postępów
Dobry terapeuta regularnie ocenia postępy pacjenta i dostosowuje plan terapeutyczny w zależności od wyników. Może to obejmować wprowadzanie nowych technik terapeutycznych lub zmiana częstotliwości sesji.
Zakończenie terapii
Proces terapii online kończy się, kiedy terapeuta uzna, że pacjent osiągnął zamierzony cel terapeutyczny. Nie da się określić po jakim czasie to następuje, gdyż dla każdego pacjenta jest to bardzo indywidualne, natomiast zazwyczaj jest to kilka miesięcy regularnych sesji. Terapeuta może także później zaproponować sesje kontrolne, aby upewnić się, że pacjent dobrze radzi sobie na co dzień.
Wyzwania i ograniczenia w terapii online
Oczywiście, tego rodzaju terapia ma też pewne ograniczenia, takie jak brak fizycznej obecności drugiego człowieka, co dla niektórych będzie kluczowe. Jest to kwestia na pewno bardzo indywidualna. Innym wyzywaniem może być obecność innych osób w domu, które mogą zmniejszać nasz komfort uczestniczenia w terapii online. Również w przypadkach wymagających intensywnej interwencji, terapia twarzą w twarz może być po prostu bardziej skuteczna.
Autor zdjęcia: dao_kp20226443, vecteezy.com
Jaka przyszłość czeka terapię online?
Pomimo wyzwań i ograniczeń, terapia online ma wciąż ogromny potencjał rozwoju. W miarę jak społeczeństwo staje się coraz bardziej cyfrowe, terapie online również powoli stają się standardem w kontekście zdrowia psychicznego.
W idealnym świecie na pewno lepiej byłoby choć raz spotkać się ze swoim terapeutą twarzą w twarz, zanim rozpocznie się spotkania online, a specyfika metod terapeutycznych musi też zostać dobrze dopasowana do realiów zdalnych. Niemniej jednak jest to na pewno atrakcyjne rozwiązanie dla wielu osób, poprzez jej wygodę, anonimowość oraz technologiczne wsparcie.