Okno żywieniowe: chudnij w określonych godzinach

Sprawdź rónież

Dom i ogród

Okno żywieniowe: chudnij w określonych godzinach

Okno żywieniowe (dieta if – dieta intermittent fasting) to tzw. okno metaboliczne, które określa wyznaczenie czasu jedzenia w ciągu dnia lub tygodnia. Jest wiele wariantów tej diety, ale jej głównym założeniem jest określenie kiedy, a nie co powinniśmy jeść. Okresy postu są przerywane oknem żywieniowym, czyli momentem, kiedy możemy spożyć posiłek.

Okno żywieniowe – metoda if, zasady diety

Okno żywieniowe to stosunkowo młoda dieta, która jednocześnie bardzo różni się od innych popularnych diet. Te najczęściej wskazują, co należy, a czego nie należy jeść. Zasady diety intermittent fasting są proste. Okno żywieniowe lub okno metaboliczne to 8 godzinny czas jedzenia lub post w określonych dniach w ciągu całego tygodnia. Podczas diety if, spożywa się 100% dobowej puli energetycznej. Wersja kilkugodzinna określony czas w ciągu dnia, kiedy spożywamy 100% dobowej puli energetycznej. Standardowy podział to 16 godzin postu i 8 godzin jedzenia. Dieta, stosowana jest najczęściej w 3 wariantach, jak: 16/8, 18/6, 20/4.

 • Dieta TRF – stosowana w wariantach: 16h postu i 8 jedzenia; 18 godzin postu i 6 jedzenia; 20 godzin postu i 4 jedzenia.
 • Dieta ADF/EODF – 24 godzinny okres jedzenia produktów niskokalorycznych najczęściej ok. 800 kcal mniej na dzień, niż standardowo, a następnie 24 godziny jedzenia bez ograniczeń.
 • Dieta PF / WDF – 24 godzinny okres jedzenia, a następnie 24 godzinny okres postu. Cykl powtarzany 2-3 razy w tygodniu.

Dodatkowo w trakcie trwania postu można spożywać wodę, a w niewielkich ilościach również herbatę, kawę i napary ziołowe.

Dieta intermittent fasting – jak wpływa na zdrowie?

Dieta IF (intermittent fasting), czyli inaczej nasze okno żywieniowe pozwala naszemu organizmowi na prawidłowy proces trawienia, co wpływa również na spadek masy ciała. Przebiega to o tyle sprawniej, o ile przystępujemy do tej diety, mając już zdrowe nawyki żywieniowe. Jest to ważne, dlatego że podczas okna żywieniowego, jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednio zbilansowane żywienie. Bo choć dieta intermittent nie zakłada spożywania konkretnych produktów i żadnych też nie zakazuje, racjonalne podejście do odżywiania w trakcie okresu jedzenia, jest wskazane. Jakie są dodatkowe zalety okna żywieniowego?

 • Im dłużej będziemy stosować dietę IF, tym łatwiej będzie nam zredukować napady głodu.
 • Szybka redukcja tkanki tłuszczowej – stosując się zaleceń okna żywieniowego, przy aktywności fizycznej jesteśmy w stanie schudnąć nawet 4-5 kg w ciągu miesiąca.
 • Przyspieszony metabolizm.
 • Lepsza praca układu pokarmowego. Dłuższy post nocny przyczynia się do lepszej regeneracji wątroby.
 • Lepszy sen – organizm w nocy odpoczywa, zamiast trawić, co wpływa na lepszy i głębszy sen.
 • Może wpływać prewencyjnie na zachorowalność na takie choroby, jak Alzheimer i Parkinson.

Dieta IF na każdego może zadziałać inaczej, zależne jest to głównie od naszego utrzymania zasad godzin jedzenia, bez podjadania lub nieregularności diety.

Okno żywieniowe wady i przeciwwskazania

Stosowanie postu przerywanego nie jest dla wszystkich, ma też swoje wady. Przede wszystkim nie powinny sięgać po nią kobiety w ciąży lub karmiące. Ponadto nie zaleca się jej także osobom mającym problemy z nerkami lub wątrobą, osoby z zaburzeniami równowagi hormonalnej też bezwzględnie powinny unikać tej diety, podobnie jak diabetycy oraz w trakcie rekonwalescencji po przebytych operacjach. Jakie wady posiada dieta 8-godzinna?

 • Stosowanie tej diety przez długi czas, może spowolnić nasz metabolizm. Dlatego warto ją przeprowadzać tylko okresowo.
 • Również długotrwałe stosowanie diety IF spowodować może produkcję enzymów trawiennych, a także wywołać refluks żołądka przez nadmierną ilość zjedzonego pokarmu w jednym posiłku.
 • Jak wspominaliśmy, długotrwałe stosowanie tego sposobu żywienia, może mieć negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną, co u kobiet może wpłynąć na rozregulowanie cyklu miesiączkowego lub zanik miesiączki.
 • Dieta ta nie sprzyja osobom, które chcą utrzymać lub zwiększyć swoja masę ciała.

Okno żywieniowe, jak każda dieta powinna być skonsultowana z lekarzem, który oszacuje możliwy wpływ zmiany żywienia, na zdrowie pacjenta.

Post przerywany dla kogo? Kiedy stosować dietę?

Można powiedzieć, że okno żywieniowe stosuje nieświadomie znaczna część społeczeństwa, która żyje w ciągłym pośpiechu. Wiele osób rezygnuje ze śniadań, dla dłuższego snu lub po prostu nie ma ochoty na posiłek o poranku, ale decydują się na kawę. W efekcie spożycie pierwszego dania, często pojawia się ok. godziny 12.00, a później w okolicach wieczora. Można więc powiedzieć, że to dieta będąca dla niektórych po prostu stylem życia. Jednak przede wszystkim zaleca się ją osobom zdrowym, również dość aktywnym fizycznie. W przypadku sportowców zawodowych, nie ma jednoznacznych wyników wskazujących na konkretny wpływ postu przerywanego, na wyniki sportowe. Twierdzi się jednak, że zbudowanie dużej masy mięśniowej stosując dietę IF jest raczej mało prawdopodobne. Przede wszystkim okno żywieniowe może być atrakcyjną dietą, dla osób chcących zgubić nadprogramowe kilogramy.

Okno metaboliczne – zasady diety intermittent fasting

Stosując się do zasad diety, czyli spożywania posiłków w określonych odstępach czasu w zależności od wybranego wariantu, dieta okienkowa może przynieść nam szereg korzyści. Przede wszystkim, jest to redukcja masy ciała, zmianę tkanki tłuszczowej białej na brunatną. Jedną z zalet jest fakt, że kilkugodzinny post w ciągu dnia pozwala organizmowi strawić pokarm, dzięki czemu łatwiej zrzucić zbędne kilogramy. Zasady diety if uwzględniają zbilansowane posiłki, które zaspokajają dobowe zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Oczywiście wszystko zależy od wybranego przez nas wariantu, dlatego aby prawidłowo przejść przez post, należy skonsultować się z dietetykiem, który ustali zasady i wyjaśni jak działa dieta if w wybranym wariancie. Dzięki temu możemy uniknąć głodówki, dzięki odpowiedniej ilości posiłków dziennie z konkretnymi wytycznymi, kiedy spożywać pierwszy posiłek, a kiedy ostatni. Pamiętajmy również, że kiedy pościmy, nie należy spożywać żadnej przekąski. Najlepsze efekty uzyskamy, kiedy będziemy stosować się do zaleceń i zwracać uwagę na ilości spożywanych kalorii.

Dieta IF, jak większość popularnych diet, stosowana może być przy zachowaniu zdrowego rozsądku i w oparciu o zalecenia lekarza. Wytyczne dotyczące grupy, której nie poleca się stosowanie okna żywieniowego, jest wyraźne. Pozostali zainteresowani, powinni mieć na uwadze, że post przerywany to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie do diety, a także wytrwałość w jej stosowaniu. Bez wątpienia jednak pozwala zredukować tkankę tłuszczową – a to sprawia, że okienko metaboliczne cieszy się dużym zainteresowaniem osób poszukujących swojej diety.

Inne diety, jakie polecamy uwadze, to:

Dieta keto – na czym polega? Efekty, zasady, przepisy – Scandinavia – czasopismo online

Dieta lekkostrawna – co jeść, porady, jadłospis – Scandinavia – czasopismo online

- Reklama -
- Reklama -

Ostatnie wpisy

- Reklama -

More Recipes Like This

- Reklama -