Rola papieru jest nie do przecenienia. Choć dziś coraz częściej korzystamy z książek, gazet i innych materiałów w formie zdigitalizowanej, życie bez papieru jest niemożliwe.
Jest to podstawowa forma do zapisywania treści: niezależnie od tego, czy są to wiersze poetów, podręczniki szkolne czy dokumenty urzędowe. Papier sprawdza się w wielu codziennych sytuacjach, warto zatem przyjrzeć się, jakie są jego główne rodzaje i funkcje.
Podział papieru
Podstawowe parametry, którymi różnią się rodzaje papieru, to jego gramatura i klasa. Gramatura to główny wyznacznik twardości papieru. Jest wyrażana w ilości gramów na metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym zaginanie czy rozrywanie arkuszy jest trudniejsze.
Ze względu na gramaturę papier dzielimy na:
- bibułki: (najcieńszy materiał papierniczy) i bibuły
- papier właściwy: powszechnie używany na co dzień do pisania i druku plakatów, dokumentów i innych materiałów, np. reklamowych
- kartony: choć ich możliwości wyginania i formowania są ograniczone, można na nich drukować
- tektury: stosowane w opakowaniach; są przeznaczone tylko do druku cyfrowego
Klasa to oznaczenie wskazujące na trwałość papieru. Papier klasy I i II jest używany do produkcji banknotów oraz ważnych dokumentów. Klasa III (papier z celulozy) stosowana jest w produkowaniu zeszytów szkolnych oraz dokumentów przeznaczonych do częstego użycia. Klasa IV oznacza druki specjalne. Arkusze klasy V i VI stosowane są do druku książkowego, a ostatnia klasa VII przeznaczona jest wyłącznie do wydruku gazet.
Dodatkowe właściwości papieru, szczególnie istotne przy wydruku, to: grubość, nieprzezroczystość (określa stopień, w jakim papier przebija treści nadrukowane po drugiej stronie) oraz białość i jasność.
Materiały papiernicze
W sklepach papierniczych dostępna jest szeroka gama materiałów papierowych, które różnią się między sobą właściwościami, a co za tym idzie zastosowaniem. Poza papierami rysunkowymi, których wybór w tych sklepach jest największy (są to bloki rysunkowe, wycinanki, szkicowniki, kalki) mamy także:
- papier offsetowy – ten popularny rodzaj papieru jest używany do tworzenia dokumentów. Dobrze wchłania tusz, można go także kilkakrotnie zadrukować oraz nadaje się do pisania ręcznemu. Używa się go do tworzenia certyfikatów, notesów oraz dokumentów firmowych.
- papier kredowy – charakteryzuje się gładką, połyskliwą i przyjemną w dotyku powierzchnią dzięki temu, że jest powleczony warstwą mieszaniny pigmentu i kleju. Nadaje się tylko do jednorazowego zadruku i trudno pisać na nim ręcznie. Używa się go w branży reklamowej, a także przy produkcji wizytówek, teczek ofertowych czy katalogów w poligrafii i drukarniach.
- papiery ozdobne – wykorzystują różne gramatury. Wśród nich można znaleźć papiery gładkie (także bawełniane), z tłoczeniem, metalizowane, perłowe czy transparentne. Specyficzną strukturą wyróżnia się papier czerpany.
- papiery ekologiczne – coraz większą popularność zdobywają papiery produkowane z tworzyw poddanych recyklingowi.
Papier i jego przeznaczenie
Ze względu na strukturę materiałów papierniczych wyróżnia się także różne grupy papieru, który znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach. Są to papiery drukowe, pakowe, elektro- czy przemysłowo techniczne. W zależności od ich przydatności wyróżnia się także rodzaje tych grup: papier drukowy gazetowy lub książkowy, papier do oklejania blach. Papiery mogą być także uszlachetniane poprzez powlekanie ich dodatkową warstwą – poza wspomnianym już kredowaniem mamy także gumowanie czy parafinowanie. Mogą być także nasycane olejami czy parafiną, laminowane (używane do opakowań) czy drukowaniem jak w przypadku tapet.