Philip Zimbardo – kim jest? Eksperyment więzienny

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Philip Zimbardo ( ur. 23 marca 1933) to amerykański psycholog, który jest znany wszystkim z badań nad ludzkim zachowaniem. Dowiedz się więcej na temat tego psychologa oraz jego słynnego eksperymentu.

Kim jest Philip Zimbardo?

Philip Zimbardo to amerykański psycholog, który jest znany przede wszystkim ze swoich badań nad efektem „więziennego”. Jest on autorem wielu książek i artykułów, a także wykładowcą na Uniwersytecie Stanforda. Zimbardo jest zwolennikiem teorii socjologicznej, która mówi, że ludzie są kształtowani przez społeczeństwo, w którym żyją. Uważa on, że osobowość człowieka jest w dużej mierze uwarunkowana przez jego środowisko. Philip Zimbardo urodził się w Nowym Jorku w 1933 roku. Jego rodzina była bardzo religijna i wychowywała go w duchu katolickim. Zimbardo studiował psychologię na Uniwersytecie Yale’a, a następnie pracował jako naukowiec w wojskowym instytucie badawczym. W 1961 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie Stanforda. Philip Zimbardo jest autorem wielu książek i artykułów naukowych. Jest również znany ze swoich badań nad efektem „więziennego”. Jest to efekt, który polega na tym, że ludzie przyzwyczajają się do swojego środowiska i zaczynają się do niego dostosowywać.

Philip Zimbardo – Stratfordzki eksperyment więzienny

W 1971 roku Philip Zimbardo przeprowadził jeden ze swoich najbardziej znanych eksperymentów, który nazwał „Stratfordzkim eksperymentem więziennym”. Eksperyment ten miał na celu sprawdzenie, w jaki sposób osoby reagują na sytuacje, w których są przetrzymywane w więzieniu. Do eksperymentu wybrano 24 mężczyzn, którzy zostali podzieleni na dwie grupy – więźniów i strażników. Więźniowie mieli przebywać w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, a strażnicy mieli ich tam pilnować. Eksperyment trwał 6 dni, ale został przerwany po 3 dniach ze względu na zachowanie uczestników.

Philip Zimbardo przeprowadził ten eksperyment, aby pokazać, jak łatwo ludzie mogą się zmienić, gdy znajdują się w sytuacji, w której są przetrzymywani przez innych. Eksperyment pokazał, że osoby, które zostały przydzielone do roli strażników, zachowywały się w sposób okrutny i bezlitosny wobec więźniów. Natomiast więźniowie byli bardzo podatni na takie traktowanie i zaczęli się zachowywać jak ofiary. Eksperyment Zimbardo pokazał, jak łatwo można zmanipulować ludzkie zachowanie i jak łatwo można wpłynąć na to, jak osoby się zachowują.

Badania nieśmiałości – Philip Zimbardo

Philip Zimbardo, amerykański psycholog i autor książki „The Shyness Breakthrough”, przeprowadził badania nad nieśmiałością. Jego celem było zrozumienie, dlaczego niektórzy ludzie są nieśmiali, a inni nie. Zimbardo uważa, że nieśmiałość jest spowodowana lękiem przed odrzuceniem. Ludzie, którzy boją się odrzucenia, unikają sytuacji, w których mogą zostać odrzuceni. Wolisz siedzieć w domu i oglądać telewizję, niż iść na imprezę, ponieważ boisz się, że nikt cię tam nie chce.

Zimbardo przeprowadził badania, w których uczestniczyło 100 osób. Podzielił ich na dwie grupy – osoby nieśmiałe i osoby pewne siebie. Osoby nieśmiałe były bardziej skłonne do unikania sytuacji społecznych. Osoby pewne siebie były bardziej skłonne do ich wystawiania się.

Zimbardo uważa, że nieśmiałość jest często spowodowana przez doświadczenia w dzieciństwie. Jeśli dziecko jest często odrzucane przez rówieśników, może ono zacząć się bać odrzucenia i unikać sytuacji społecznych. Zimbardo uważa, że nieśmiałość można pokonać, jeśli będziesz się starał wystawiać na więcej sytuacji społecznych. Możesz także skorzystać z terapii, aby poradzić sobie z lękiem przed odrzuceniem.

Philip Zimbardo – ciekawostki

Philip Zimbardo miał ogromny wpływ na rozwój współczesnej psychologii. Oto i garść ciekawostek na temat tego wybitnego psychologa.

  1. Philip Zimbardo jest amerykańskim psychologiem, który jest znany głównie ze swoich badań nad osobowością i behawiorami.
  2. W jego najbardziej znanym badaniu, „Stanford Prison Experiment”, Zimbardo stworzył sytuację, w której studenci mogli zostać wcieleni w strażników lub więźniów, a następnie obserwować, jak zachowują się w tej roli.
  3. Badanie to pokazało, że osobowość i behawior można zmienić w zależności od sytuacji, w której się znajdujemy.
  4. Zimbardo jest także znany ze swoich badań nad efektem „banieczki”, które pokazały, że osoby, które są izolowane od innych, mogą szybko się zmienić.
  5. Zimbardo jest także autorem książki „The Lucifer Effect”, w której opisuje on swoje badania i jak można zrozumieć zło.
  6. Zimbardo jest obecnie emerytowanym profesorem psychologii na Stanford University.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)