W mediach społecznościowych bardzo dużo mówi się o tym, by regularnie uzupełniać płyny w organizmie, a dokładniej – pić wodę. Chociaż sezon letni jest już dawno za nami, potrzeba nawodnienia nie mija razem z porami roku. Sprawdź, ile wody pić dziennie i jakie może mieć to skutki dla zdrowia.
Przeczytaj też: Czapka kucharska – symbol profesjonalizmu i higieny w kuchni!
Dlaczego powinno się pić wodę?
Woda stanowi ponad 70% naszego organizmu. Codziennie tracimy ją, pocąc się, płacząc albo oddając mocz, dlatego tak ważne jest, by regularnie uzupełniać ten niedobór.
Właściwie w większości produktów, które spożywamy, znajduje się jakaś zawartość wody, ale najlepszym sposobem na jej dostarczanie jest picie zwykłej wody (a nie na przykład herbaty czy kawy bez mleka). Dzięki temu zawsze dostarczamy 100% tego, co jest nam niezbędne do życia.
Ile wody pić dziennie?
Źrodła podają wiele różnych informacji na temat tego, ile wody dziennie powinien wypijać przeciętny człowiek, ponieważ odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Próbując określić konkretną liczbę, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in.:
- wiek danej osoby,
- wagę,
- aktywność fizyczną,
- temperaturę otoczenia
- płeć.
Jak przeczytamy na stronie pacjent.gov, na jeden kilogram masy ciała powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Nie jest to jednak czynnik decydujący, ponieważ – jak wspomnieliśmy – musimy wziąć jeszcze pod uwagę na przykład temperaturę otoczenia albo przeciętną aktywność fizyczną. Zawodowy sportsmen będzie jej pił znacznie więcej niż osoba pracująca w biurze. Ten sam zawodowy kierowca będzie uzupełniał płyny szybciej latem niż zimą, ponieważ w ciepłym sezonie tracimy jej znacznie więcej choćby przez pot.
W przypadku kobiet zapotrzebowanie na wodę też jest trochę inne, ponieważ kobiety tracą dużo wody w trakcie menstruacji. Uzupełnianie płynów oraz żelaza jest bardzo ważne, aby zapobiec wystąpieniu anemii.
Jak przeczytamy dalej w wytycznych, zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 litra do dwóch dziennie. Warto jednak zauważyć, że jest to dość duża różnica. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz danego dnia – czasami to zapotrzebowanie będzie mniejsze, a czasem większe. Warto nauczyć się rozumieć sygnały i słuchać swojego ciała.
Jak pić więcej wody? Objawy niedoboru wody
Wiele osób jest świadomych, że codziennie wypija za mało wody. Objawami tego mogą być m.in.:
- bóle głowy,
- obrzęk (opuchlizna) ciała, np. palców, brzucha, twarzy
- ciemny kolor moczu,
- problemy z wypróżnianiem,
- „mgła” umysłowa (trudności z koncentracją),
- suchość w jamie ustnej.
Aby zniwelować skutki niedoboru wody albo całkowicie je wyeliminować, należy sukcesywnie dostarczać naszemu organizmowi tego, czego potrzebuje. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, szczególnie w sezonie zimowym (kiedy wolimy ciepłe napoje od zimnych) i wtedy, gdy nie przepadamy za smakiem zwykłej wody. Na szczęście są na to sposoby.
Co daje picie wody z cytryną? Woda z owocami
Picie wody z cytryną ma wiele pozytywnych skutków dla naszego organizmu. Przede wszystkim woda z dodatkiem cytryny nawadnia organizm i zawiera znacznie więcej elektrolitów niż sama woda. Wspomaga również procesy trawienne, ponieważ przyczynia się do zwiększania moczopędności, a tym samym szybszego usuwania toksyn z organizmu i ich lepszego rozcieńczenia. Podobną funkcję może mieć woda z pomarańczą – nie tylko nawodni organizm, ale również dzięki fruktozie uzupełni naszą energię.
Ponadto dodanie do wody owoców to naturalny aromat, który pomaga przekonać się do wody osobom, które nie lubią smaku zwykłej wody.
Woda z ogórkiem. Mały dodatek, który działa cuda
W mediach społecznościowych znajdziemy również wiele rekomendacji na temat dodania do wody kawałków ogórka. Faktycznie, ta mała zmiana może przynieść nam wiele prozdrowotnych korzyści, dla których warto się przekonać do tego rozwiązania.
Woda z ogórkiem – oprócz ugaszenia pragnienia i dostarczenia wody do organizmu – pozwala uzyskać efekty promiennej skóry, a równocześnie wspomaga procesy trawienne, ponieważ pobudza działanie wątroby, nerek i jelit. Oznacza to, że wspomaga również proces odchudzania. Podobnie jak cytryna, ogórek skutecznie usuwa toksyny z organizmu.
Aplikacje do picia wody
Technologia również może być dla nas wsparciem, jeśli chodzi o wspomaganie picia wody. Niektóre aplikacje wysyłają użytkownikom powiadomienia, by o tym nie zapominać. Są jednak także te bardziej rozbudowane, które umożliwiają np. rozwijanie roślinek za wypite szklanki wody, np. Plant Nanny. To świetna opcja dla tych, którzy lubią system nagród!
@fancy_penz.arts #hydrateordie ♬ Baby Hotline – MixAndMash
Czy picie wody odchudza? Picie wody a odchudzanie
Już dawno zostało udowodnione, że woda jest skutecznym sprzymierzeńcem w procesie odchudzania. Oprócz wspomagania usuwania toksyn z organizmu, przyspiesza również nasz metabolizm, dzięki czemu przemiana materii idzie znacznie szybciej.
Ponadto picie wody sprawia, że przestaje się ona zatrzymywać w organizmie, dzięki czemu możemy zlikwidować poczucie nabrzmienia ciała. Nawet optyczna korekta dobrze działa na nastrój, zwłaszcza jeśli w tym samym czasie wspomagamy się także „od wewnątrz”.
Picie wody przed snem – jakie przynosi korzyści?
Często wzbraniamy się przed piciem bezpośrednio przed snem, ponieważ obawiamy się nocnych pobudek i wycieczek do łazienki. Tymczasem picie wody przed snem może nie tylko wspomóc w ostatnich procesach przemiany materii i trawienia, ale również usuwać toksyny z organizmu dzięki oddawaniu moczu. Warto o tym pamiętać, zanim odmówimy sobie kilku łyków wody przed snem!
Picie ciepłej wody na czczo – prozdrowotny fakt czy tylko mit?
Po przebudzeniu również warto sięgnąć po wodę, tym razem ciepłą. Ciepła woda bowiem na czczo pomaga w „przebudzeniu” przewodu pokarmowego. Pomaga również przeciwdziałać zaparciom. Picie ciepłej wody stymuluje ruchy jelit, co jest pierwszym krokiem do dobrego trawienia w ciągu dnia.
Nadmierne picie wody skutki
Chociaż picie wody to bardzo ważna kwestia, nadgorliwość może prowadzić do problemów zdrowotnych. Pierwszym sygnałem będzie notoryczne parcie na pęcherz, które powinno być dla nas ostrzeżeniem, że pijemy za dużo. W dodatku nadmierne picie wody może spowodować spadek poziomu sodu we krwi do niebezpiecznie niskiego stanu, objawiającego się zmęczeniem, splątaniem, bólami głowy i wymiotami. Nie wolno lekceważyć żadnego z tych skutków, ponieważ możemy sobie poważnie zaszkodzić.
Śmiertelna dawka wody. Nawet z nią nie należy przesadzać!
Należy również pamiętać, że nawet woda potrafi zabić! Szczególnie tyczy się to osób aktywnych fizycznie, trenujących lub narażonych na szybką utratę płynów w organizmie (np. pracujących w słońcu). Bardzo szybkie uzupełnianie wody jest niebezpieczne dla zdrowia, dlatego nie powinno się tego robić „na raz”.
Trudno byłoby dostarczyć za jednym razem śmiertelną dawkę wody, ale w przeciągu całego dnia jest to możliwe, dlatego należy pamiętać, że nasze nerki w ciągu godziny są w stanie przefiltrować do 1 litra płynów (3-4 szklanki).
Przyjmuje się, że śmiertelna dawka wody to ok. 118 kubków – jest to duża liczba, ale nie nieosiągalna.
Picie wody – kwestia ważna dla zdrowia
Uzupełnianie utraconych płynów to bardzo ważne zadanie każdego dnia. Należy jednak pamiętać, że z niczym, nawet z wodą, nie należy przesadzać. Najlepiej jest słuchać swojego organizmu i wyczuwać jego zmiany.
Ustaw sobie dzienny cel i się go trzymać, ale jeśli się nie uda – po prostu spróbuj następnego dnia!