Często spotykany rarytas. Jednak mało kto potrafi doprawić szpinak tak by pierogi były smaczne. Poniżej sprawdzony sposób na dobry farsz i dobre ciasto. Smacznego!
Farsz, czyli zaczynamy od najważniejszego!
Farsz możemy wykonać z mrożonego szpinaku. Należy go rozmrozić i dusić z odrobiną czosnku i soli. Zbyt krótko gotowany będzie twardy, zbyt długo zamieni się w miazgę. Około dziesięciu minut to wystarczający czas.
Do szpinaku dodajemy sos śmietanowy
Do garnka wlewamy śmietankę. Dziś producenci na opakowaniach informują nas do czego dana śmietana się nadaje najlepiej. Wybieramy więc ze sklepowej półki śmietanę do sosów. Śmietana powinna się gotować przez chwilę, następnie dodajemy jasna zasmażkę zrobioną z masła i kilu łyżek maki. Masło można zastąpić olejem roślinnym, teoretycznie brzmi to mniej smacznie, jednak podczas ogrzewania masła wytwarza się szkodliwa toksyna. Olej jest naturalnym tłuszczem stworzonym do smażenia. Zimną zasmażkę dodajemy do śmietany. Następnie całość doprawiamy solą oraz gałką muszkatołową.
Tak powstały sos łączymy z naszym szpinakiem. Zagotowujemy jeszcze chwile. Zasmażka zawarta sosie śmietanowym sprawi że całość zgęstnieje. Czosnek z gałką muszkatołową sprawią, że szpinak nabierze swoistego smaku i aromatu. Całość możemy wzbogacić kolejnym specjałem kuchni włoskiej czyli pomidorami suszonymi na słońcu. Kroimy je w drobną kosteczkę i łącznymi z powstałym farszem. Jeżeli mamy pomidory w formie posypki również możemy je dodać. Pomidory suszone na słońcu idealnie komponują się ze szpinakiem, będą w naszych pierogach czymś w rodzaju rodzynek w cieście.
Na koniec – CIASTO!
Tutaj proponuję użyć dobrej maki do piegów i mleka zamiast wody. Jeżeli lubimy ciasto twarde dodajmy jajko. Jeżeli miękkie dodajmy roztopione mało, około 50 gram. Wyrobione ciasto należy odstawić na kilkanaście minut w chłodne miejsce, pod szczelnym przykryciem. Po kilkunastu minutach ciasto należy ponownie zarobić i jest gotowe do produkcji pierogów.
Warto wiedzieć o jednym. Im mniej wody dodamy do ciasta będzie ono twardsze. Jeżeli chcemy pierogi mrozić dodajmy jajko do ciasta i mało wody. Ciasto będzie twarde, ale po wyjęciu z zamrażarki stanie się miękkie. Jeżeli zrobimy ciasto tak aby było miękkie przed zamrożeniem, po rozmrożeniu pierogi się po prostu rozpadną.
Takie pierożki smakują dobrze z zesmaloną cebulą i papryką świeżą podsmażoną jak skwarki.
Danie nadaje się doskonale i na co dzień i od święta. Dobrze smakuje w eleganckiej restauracji, czy na bankiecie jak również jako domowy obiad.