Zaręczyny to bardzo ważny moment w relacji, ale również bardzo emocjonalny. W ferworze uczuć czasem zapominamy, na którym palcu powinno się nosić pierścionek zaręczynowy oraz którą rękę wyciągnąć do jego założenia! Tak samo trudna wydaje się decyzja na temat tego, co zrobić z nim po ślubie, kiedy na palcu pojawia się także obrączka. Poniżej więc przedstawiamy nasze propozycje oraz informacje na temat tradycji noszenia pierścionków zaręczynowych w Polsce.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, ponieważ wybrana ręka zależy od kraju, o którym mówimy. Nawet w Polsce ta tradycja zmieniała się na przestrzeni lat – tak, nawet u nas kiedyś było inaczej!
W większości państw pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu lewej ręki (czyli anatomicznie bliżej serca). Taki zwyczaj panuje między innymi na Zachodzie, ale też w krajach Afryki.
Na prawej ręce noszą pierścionek zaręczynowy kobiety w większości Europy i Azji i tak nosi się go obecnie w Polsce. Co ciekawe, na Węgrzech taki pierścionek przyjmuje formę obrączki, którą w dniu ślubu przekładają z ręki lewej na prawą. W Skandynawii kobiety również otrzymują obrączkę, którą noszą na lewej ręce do dnia ślubu. Wtedy też otrzymują kolejną, małżeńską.
Pierścionek zaręczynowy – na który palec?
Panowie przed oświadczynami często stresują się, że nie zapamiętają, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy. Na szczęście w takiej sytuacji pomocne bywają ich wybranki – zwykle automatycznie wyciągają prawą dłoń do założenia pierścionka (podobnie jak przy powitaniu lub podawaniu czegoś).
Jeśli obawiamy się, że w tej wyjątkowej chwili możemy zapomnieć, na który konkretnie palec powinniśmy nałożyć pierścionek, dużą podpowiedzią będzie jego rozmiar. Palec serdeczny jest najczęściej jednym z najmniejszych. Poza tym – na tym palcu znajdzie się również później obrączka, będąca kolejną pomocą w tej stresującej sytuacji.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce? Historia miłości w Polsce
W Polsce obecnie nosi się pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym prawej ręki, ale nie zawsze tak było. Ta tradycja ma swoje źródło w historii.
W 1864 roku, po klęsce powstania styczniowego, wdowy po powstańcach zaczęły przekładać pierścionki z ręki lewej na prawą (na prawej ręce obrączki nosiły tylko wdowy). Był to symbol narodowej żałoby.
Dużo czasu minęło, zanim kolejne pokolenie zaczęło przygotowania do ślubów, więc to jedno wydarzenie wpłynęło na historię pierścionka zaręczynowego na długo po nim. Nie zanosi się również na to, by niedługo miało się to zmienić. Obecnie prawa ręka jest utożsamiana z tą „właściwą” ręką do robienia „ważnych” rzeczy, tak więc nawet oddalenie od serca nie sprawia, że kobiety chcą przekładać pierścionki i obrączki na rękę lewą.
Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? Pierścionek zaręczynowy z obrączką
Po ślubie, kiedy na palcu pojawia się jeszcze obrączka, żona ma kilka możliwości, jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy.
Przede wszystkim może przełożyć pierścionek na lewą rękę na palec serdeczny – w ten sposób nadal będzie sygnalizować, że jest to „ten” pierścionek, ale odda miejsce obrączce. Może też przełożyć pierścionek na inny palec prawej ręki (np. środkowy), aby towarzyszył temu małżeńskiemu.
Obecnie popularnym rozwiązaniem jest również noszenie pierścionka zaręczynowego razem z obrączką na tym samym palcu – jubilerzy często mogą doszlifować obrączkę tak, by „schowała się” pod wystający kamień i dzięki temu stworzyć jedną rozbudowaną konstrukcję. Ponadto panny młode coraz częściej decydują się na oryginalne obrączki, często smukłe i plecione, które tym łatwiej komponują się z ich dotychczasowym pierścionkiem.
@talismancollection Which is your favorite? #engagementring #talismancollection #wedding #fyp #jewelry #shopsmall #viral #engaged #weddingring ♬ When You're Smiling – Doris Day
Jeszcze inną możliwością jest zawieszenie pierścionka zaręczynowego na łańcuszku i noszenie go w formie wisiorka. Jest to rozwiązanie dla kobiet, które nie przepadają za nadmierną ilością biżuterii lub chcą podkreślić swoją obrączkę.
Pierścionek zaręczynowy – Twoja decyzja
Tradycja tradycją, ale należy pamiętać, że pierścionek zaręczynowy ma służyć osobie, która go nosi. Jeżeli pracujesz fizycznie i obawiasz się o jego uszkodzenie (lub, co gorsza, zrobienie sobie krzywdy), warto pomyśleć o innym rozwiązaniu niż klasyczne noszenie na serdecznym palcu prawej ręki.
Jeżeli nie lubisz nosić biżuterii lub nie chcesz go zgubić, wcale nie musisz go nosić na palcu. Wcale nie musisz go nosić! Może być przy tobie w innej formie – w portfelu, dokumentach lub nawet kieszeni torebki. Pamiętaj, że pierścionek jest dla Ciebie i Twojego partnera, a nie dla wszystkich wokół i to Ty musisz się czuć dobrze z tym, jak Ci towarzyszy.