Rośliny pnące to ciekawy sposób na dowolną aranżację każdego pomieszczenia. Z ich niewielką pomocą możemy stworzyć unikalny wystrój balkonu, tarasu, a nawet domu. Nadają się do posadzenia w ogrodzie. Mogą być roślinami na lato albo przez cały sezon. W zależności od zastosowania pnącza mogą stanowić tło dla kompozycji kwiatów stojących (do tego celu przyda się m.in. siatka, drabinka lub donice wiszące). Czasem stanowią samodzielną dekorację przestrzeni np. balkonu.
Zestawienie dekoracyjnych pnączy pozwoli Państwu na wybór określonego gatunku i aranżacji roślin wiszących. Skupimy się na pnączach na lato, roślinach wieloletnich, zimozielonych, cieniolubnych oraz kwitnących na czerwono itd. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.
Pnącza zimozielone kwitnące
To niebanalny patent na stworzenie zielonego tła dla zniszczonego muru lub ogrodzenia. Pod zimozielonym pnączem ukryje się każdy mankament elewacji lub murku. Pnącza zimozielone są ciekawą ozdobą siatek ogrodzeniowych. Rośliny tego typu mogą być zielone przez kilka pór roku. Niektóre z nich kwitną na lato. Oto kilka pnączy zimozielonych, które warto wziąć pod uwagę. Z uwagi na różne zakresy temperatur nie możemy dać gwarancji, że pnącza zimozielone wytrzymają mróz. Pośród wielu gatunków roślin wybraliśmy najciekawsze odmiany, które spełniają trzy ważne funkcje. Są wieloletnie, kwitnące i wytrzymują temperatury minusowe. Oto kilka przykładów:
- Hortensja pnąca – Hydrangea anomala subsp. petiolaris
Rodzaj pnącza o okrągłych, zielonych liściach. Jesienią zmieniają barwę na żółtą. Umieszczone na pędach przybyszowych potrafią wzrosnąć od 5 do 10 metrów. Szerokość zimozielonej kompozycji może wynosić od 3-4 metrów. Kwiatostany w kolorze białym, lekko kremowym tworzą skupiska w formie płaskiego baldachimu. Płatki kwiatów swoim wyglądem nawiązują do 3-4 listnej koniczyny. Kwitnienie odbywa się od czerwca do lipca.
Hortensja pnąca jest odporna na mrozy sięgające do -29 stopni Celsjusza. Rośnie na przeciętnych i gliniastych glebach. Może rosnąć na glebach lekko kwaśnych i wilgotnych pH 5,5-6,5. Roślina jest przystosowana do cienia lub na półcieniste stanowiska.
- Bluszcz kolchidzki 'Dentata Variegata
To rodzaj pnącza z ciekawym ubarwieniem liści. Bluszcz kolchidzki posiada zielone liście z charakterystyczną białawą obwódką. Osiąga wysokość do 10 metrów. Bluszcz potrafi się rozrosnąć do 3 metrów. Sercowaty kształt liścia z nieregularnym brzegiem jest doczepiony do łodygi przysadkowej. Pnącze zimozielone posiada kwiaty w kolorze bielu lub kremu. Kwiatostan ułożony w charakterystyczne kłącze. Kwitnienie odbywa się od września do października.
Zimozielone pnącza bluszczu lubią zasadową ziemię pH 7,2-7,5. Roślina jest wytrzymała na mrozy do -18 stopni Celsjusza. Podłoże pod bluszcz jest może być standardowe lub gliniaste. Bluszcz lubi wilgoć. Pnącza są roślinami do cienia.
Pnącza na balkon
Rośliny na balkon muszą spełniać kilka ważnych zasad. Jedną z nich jest niski rozrost. Z uwagi na ograniczoną powierzchnie roślinność musi być podcinana. Pnącza wieloletnie, które dobrze reagują na sekator będą idealnymi roślinami balkonowymi. Często pnącza wymagają przestawiania np. do piwnic, mieszkań. Rośliny uniwersalne, które możemy przestawiać do cienia, pomieszczeń nasłonecznionych, lubiących przestawianie mogą być ciekawymi gatunkami na balkon. To samo tyczy się roślin sezonowych np. na lato. Oto kilka przykładowych gatunków wartych uwagi.
- Wilec (Ipomea)
To pnącza kwitnące na czerwono, niebiesko, biało, fioletowego lub różowego. Kwiaty o budowie kielichowej pojawiają się w okresie od lipca do września. Liście o budowie sercowatej z charakterystycznym ogonkiem. Rozrost osiąga szerokość do 3 metrów.
Wilec lubi stanowiska o dużej wilgotności. Źle znosi susze, dlatego należy pamiętać o jego podlewaniu. Pnącza ogrodowe lubią stanowiska nasłonecznione.
- Powojnik
To pnącza idealne na balkon. Niektóre z odmian Mrs N. Thompson’, 'Multi Blue’ czy 'Niobe’ osiągają maksymalną wysokość od 1,5 metra. Szerokość roślin na lato może sięgać do maksymalnie 2 metrów, co jest bardzo funkcjonalne, gdyż do tej wysokości najczęściej sięgają balkony. Podwojnik w zależności odmiany posiada pnącza kwitnące na czerwono (Niobe), fioletowo (Mrs N. Thompson) czy niebiesko (Multi Blue). Nie brakuje kwiatów w kolorze biały, różowym czy biało-różowym. Kwiaty pojawiają się w okolicach od maja do sierpnia. Budowa kwiatów składa się z płatków formie łezki ułożonych w formie gwiazdki. Kształt podróżnej łezki przybierają także liście.
Podwojnik lubi stanowiska nasłonecznione lub z delikatnym półcieniem. Potrzebuje gleby piaszczystej, umiarkowanej lub gliniastej. Ważniejsze jest w tym przypadku pH na poziomie 6,5-7,2 (odczyn obojętny). Dbając o pnącza podwojnika trzeba pamiętać o podlewaniu, gdyż lubi wilgotne podłoże. Jeśli chodzi o wytrzymałość na mróz pnącza ogrodowe przetrwają temperatury -34 stopnie Celsjusza.
Pnącza do tarasu
Na taras stojący możemy posadzić praktycznie każde pnącze. Oto dwa rodzaje, które pozwolą nam cieszyć się tarasem w okresie od wiosny do jesieni.
- Akebia pięciolistkowa
Pnącze ogrodowe osiąga do 10 metrów wysokości i 2 metrów szerokości. Liście sztywne, zielone tworzą rodzaj płaskiego parasola. Kwiaty purpurowe składają się z 3 płatków z charakterystycznymi pręcikami. Kwitnienie przypada na okres maja. Roślina półzimozielona lubi stanowiska cieniste lub półcieniste. Akceptuje gleby żyzne, przeciętne oraz gliniaste o pH 6,5-7,2. Wytrzymuje mrozy na poziomie -23 stopnie.
- Aktinidia pstrolistna 'Dr Szymanowski’
To krzew sięgający do 5 metrów wysokości i 2 metrów szerokości. Posiada liście jajowate z charakterystycznym biało-różowym ubarwieniem. Kwitnie w maju, na kremowy kolor. Roślina lubi stanowiska słoneczne. Wytrzymuje mrozy do -34 stopni. Lubi gleby umiarkowane, wilgotne o odczynie pH 6,5-7,2.
Pnącza do domu – aranżacje
Rośliny ogrodowe w formie dekoracyjnego pnącza to idealne rozwiązanie na stworzenie własnej oranżerii w domu lub na balkonie. Stosując pnącza w mieszkaniu można odnieść wrażenie, że są dużo trudniejsze w aranżacji niż standardowe rośliny doniczkowe. Nic bardziej mylnego. Z pomocą kilku ciekawych typów kwietników czy donic można stworzyć ciekawą dekoracje przestrzeni.
- Kwietniki poziomowe
To rodzaj stelarza z dołączonymi podstawkami. Nadają się do roślin, które nie wymagają stosowana specjalnych podpór. Tego typu rozwiązania składają się ze stelaża, których podstawki znajdują się na 3 dowolnych wysokościach. Zdarzają się modele z 5 różnie ustawionymi podstawkami. Kwietniki na pnącza są najczęściej wykonane z metalu. Nie brakuje donic, gdzie wykonanie może być wykonane z drewna lub wikliny.
- Podstawki ze sznurka
To plecione koszyki z mocnego sznurka. Można w nich wieszać rośliny doniczkowe oraz pnącza. Z uwagi na wykorzystania sznurka warto korzystać z podstawek w domu. Kiedy chcemy wystawiać je na balkon warto pamiętać o ich zdjęciu w razie burzy lub silnego wiatru. Przed powieszeniem doniczek warto wyposażyć się w odpowiednie haki. Na rynku znajdziemy modele podstawek w formie modnych wzorów makramy. Ich kolorystyka nawiązuje do jasnego beżu lub kremu.
- Siatka na pnącza
Niektóre z roślin wymagają solidnej podpory. Aby była ona zapewniona możemy sięgać po siatki ogrodowe. To kwadratowy typ siatek najczęściej wykonanych z metalu. Mogą być one wykonane z naturalnych materiałów tj. juta. Do pnączy wykorzystuje się siatki drewniane z poprzeczną kratownicą. Tego typu rozwiązanie może się łączyć z kwadratową donicą drewnianą.
Jak pielęgnować pnącza?
Zaraz po posadzeniu pnącza koniecznie jest jego regularne podlewanie. Przez dwa lata konieczne jest dbanie o odpowiednie podlewanie. Po dwóch latach podlewamy rośliny w czasie suszy.
Aby rośliny kwitnące na lato mogły cieszyć się pięknymi kwiatami warto je nawozić warstwą kompostu 10kg/m3 lub nawozem wieloskładnikowym.
Obumarłe pędy obcinamy na wiosnę. Najstarsze pędy także wymagają przycięcia. Pnącza, które przeszkadzają nam cieszyć się widokiem za oknem, wchodzą na teren sąsiada lub mogą uszkodzić przewody telefoniczne wymagają przycięcia – zaraz po kwitnieniu lub wczesną wiosną.
Na czas zimy pnącza warto okryć słomianą matą lub osypać je 30 cm kopczykiem ziemi. Wyjątek stanowią rośliny zimozielone.