Pokrzywa – właściwości lecznicze, zastosowanie pokrzywy zwyczajnej

Sprawdź również:

Dom i ogród

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Pokrzywa to roślina, którą każdy z nas zna – przeważnie mamy z nią nie do końca przyjemne pierwsze wspomnienia. Kto z nas nie wpadł chociaż raz w krzak pokrzywy i oparzył nią skórę? Przez to często jej nie doceniamy, traktując jak zwykły chwast na który trzeba uważać. Tymczasem jednak pokrzywa posiada ogrom właściwości leczniczych, o których warto wiedzieć.

Pokrzywa charakterystyka

Pokrzywa, gatunek z rodziny pokrzywowatych, występuje w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej. Jest bardzo popularna w Polsce i można ją spotkać niemal na każdym gruncie. To wieloletnia roślina, która potrafi osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów. Charakteryzuje się rozgałęzionym korzeniem, sztywną wzniesioną łodygą, ciemnozielonymi liśćmi o sercowatym kształcie z zaostrzonym szczytem. Pokryta jest krótszymi i dłuższymi włoskami parzącymi, które zawierają kwas mrówkowy. Zbierana jest od kwietnia i maja – wtedy jej właściwości są najzdrowsze, choć kwitnie aż do września. Pokrzywa zwyczajna zawiera dużą ilość witaminy C, a także kwas foliowy, wapno, krzem, żelazo i chlorofil. Ta roślina znana jest nam już od wieków. Słowianie traktowali ją jako magiczną roślinę, która chroniła przed demonami, oraz urokami. Przygotowywano z niej napar, a następnie skrapiano nim ubrania oraz domy. Jednak o jej właściwościach leczniczych mówił już Hipokrates, Hildegarda z Bingen, a także Albert Wielki.

Pokrzywa właściwości

Pokrzywa zwyczajna posiada ogrom właściwości leczniczych, ale znajduje swoje zastosowanie również w kuchni – odpowiednio przygotowana, smakuje podobnie jak szpinak. Wyciągi z pokrzywy znajdziemy w popularnych lekach na schorzenia wątroby, trzustki, nerek, ale także w kosmetykach, mydle czy szamponie. Pokrzywę stosuje się w leczeniu krwawień, jak: krwiomocz, krwawienie z nosa, krwawienie maciczne, krwioplucie, hemofilia. Ponadto wspiera leczenie anemii, krzywicy, wspomaga organizm przy osłabieniu, a także przy oparzeniach i zapaleniach skóry. Łagodzi dolegliwości związane z menopauzą, zapaleniem stawów, pęcherza, problemów z nerkami, kamienicą wątrobową, wrzodami żołądka, żółtaczką, czy początkowej fazy cukrzycy. Pokrzywa pobudza oraz zwiększa wytwarzanie hemoglobiny i czerwonych krwinek. Wykorzystywana jest również w drodze pomocniczej w walce z toczniem, zmniejszaniu alergii, obniżeniu poziomu cholesterolu, mocznika oraz chlorku sodu. Redukuje również stany zapalne, łagodzi ból, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie naszych włosów – stąd popularne jej wykorzystywanie w wielu produktach do pielęgnacji włosów. Pokrzywa wspiera zahamowanie wypadania włosów, leczy łupież oraz łojotok.

Pokrzywa wykorzystywana jest również jako środek łagodzący nadmierną potliwość, ponieważ ogranicza potliwość poprzez wspomaganie oczyszczania organizmu z toksyn i redukcję gromadzonej w nim wody. Działa moczopędnie. Ponadto stosowana jest w infekcjach jamy ustnej oraz zapalenia dziąseł – zwłaszcza w przypadku krwawienia, znajduje także zastosowanie w przypadku zmagania się z pleśniawkami oraz anginą.

Pokrzywa przeciwwskazania

Jak we wszystkim tak i przy pokrzywie należy zachować umiar. Herbaty z pokrzywy nie należy pić częściej niż 4 razy w ciągu dnia. Nadmiar może spowodować wypłukanie z moczem soli mineralnych z organizmu. Ponieważ roślina ta ma właściwości obniżające cukier we krwi – osoby chorujące na cukrzyce, przed przystąpieniem do kuracji z zastosowaniem pokrzywy, powinny skonsultować się z lekarzem. Nie należy również spożywać naparu z pokrzywy w przypadku chorób narządów rodnych – nowotworów, mięśniaków. Gdy u pacjenta występują przewlekłe choroby nerek, decyzje o skorzystaniu z terapii z pokrzywy, powinien skonsultować z lekarzem.

Pokrzywa przeciwwskazania
Pokrzywa przeciwwskazania

Pokrzywa do picia – soki i napary

Napar z pokrzywy jest bardzo prosty w przygotowaniu. Do kubka lub filiżanki wsypujemy dwie łyżki suszonych liści pokrzywy, a następnie zalewamy je wrzątkiem – po kilku minutach, napój jest gotowy do spożycia. Herbatę najlepiej pić 2-3 razy dziennie, aby uzyskać zadowalające efekty. Napar z pokrzywy wpływa korzystnie na zdrowie, wspiera procesy wymienione we wcześniej części artykułu, a także oczyszcza organizm. Napar stosowany może być zatem we wspomaganiu leczenia dolegliwości związanych z nerkami, wątrobą, żołądkiem, nadmierną potliwością, problemami skórnymi i wieloma innymi dolegliwościami.

Sok z pokrzywy możemy zakupić w sklepach zielarskich lub przygotować go samodzielnie. Jak zrobić sok z pokrzywy? Potrzeba około pół kilograma młodych liści pokrzywy zwyczajnej, aby wykonać około 250 ml soku. Liście należy dokładnie umyć, osuszyć, a następnie zmiksować (np. w sokowirówce). Następnie zmiksowaną pokrzywę należy odcedzić i przechowywać sok około 2-3 dni w lodówce. Gotowy sok z pokrzywy warto pić raz dziennie po jednej łyżce przez dwa tygodnie – następnie należy zrobić przerwę w kuracji na ok. 5-7 dni i ponownie ją powtórzyć.

Pokrzywa zwyczajna to wspaniała roślina, która ma bardzo bogate zastosowanie lecznicze. Warto zatem wziąć ją pod uwagę w przypadku poszukiwania domowych sposobów na leczenie niektórych dolegliwości.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)