Praca zdalna – zorganizuj przestrzeń do pracy w domu

Sprawdź również:

Anna Magierska
Anna Magierska
Nazywam się Anna Magierska i studiowałam na AWF Wrocław i DSW. Interesuję się podróżami, sportem oraz rekreacją. Staram się, aby moje artykuły były interesujące dla czytelnika, dlatego cały czas poszerzam wiedzę i podążam za trendami.

Od czasów pandemii, praca zdalna cieszy się dużą popularnością wśród pracowników. Jest to marzenie większości ludzi pracujących i ciężko się dziwić. Sprawdź jak udekorować swój gabinet, aby czuć się w nim komfortowo.

O co chodzi z pracą zdalną?!

Jak z większością, każda forma pracy ma swoje plusy i minusy. W skrócie przedstawię obie strony:

Plusy:

  • oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie ma potrzeby dojeżdżania do biura
  • większa elastyczność, bo przeważnie pracownik samodzielnie normuje sobie godziny pracy 
  • lepszy work-life-balance
  • większa produktywność i efektywność dlatego, że większość pracowników lepiej pracuje z domu niż z biura

Minusy:

  • trzeba się wykazać motywacją i zdyscyplinowaniem, żeby siedząc w domu nie rozpraszać się tylko pracować 
  • brak współpracowników, brak kontaktu z innymi ludźmi oraz integracji 
Pracujący mężczyzna przy biurku, fot. Andrea Piacquadio / www.pexels.com

Sprawdź czy twoje domowe biuro spełnia wszystkie warunki

Udowodniono, że to gdzie pracujemy ma znaczenie dla naszej kreatywności i ogólnego samopoczucia. Dlatego warto poświęcić chwilę uwagi, aby dobrze zaaranżować tę przestrzeń, bo to z pewnością przyniesie korzyści dla naszego zdrowia i wyników pracy. W końcu będziemy tam spędzać minimum 5 dni w tygodniu. 

  1. Osobne pomieszczenie – na biuro najlepiej przeznaczyć osobny pokój. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ po pracy wychodzisz, zamykasz drzwi i nie myślisz o niej więcej. Jeżeli nie zmienisz otoczenia, to w sumie nie czujesz, że wyszedłeś z pracy, bo nie zmieniłeś pomieszczenia. 
  1. Dobre oświetlenie – przede wszystkim trzeba zadbać o oświetlenie naturalne. Szczytem marzeń byłoby gdyby pokój był położony po wschodniej części mieszkania, bo dzięki temu cały dzień będziesz mieć słońce. Oczywistym jest jednak to, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Wtedy należy skupić się na odpowiednim oświetleniu, lampce na biurku i górnym świetle.
  1. Odpowiednie meble biurowe – jest to bardzo ważny aspekt pracy z domu. Trzeba postawić na meble, które będą pozytywnie wpływały na kręgosłup, żebyś mógł zmieniać pozycje, może wręcz stać, zamiast siedzenia. Istnieją podnoszone biurka, są bardzo zdrowie i polecane przez specjalistów.
    Odpowiedni fotel również jest bardzo istotny, aby pracowało ci się komfortowo. Musi być regulowany, podnoszący się, podłokietniki to samo. Bez tych elementów stracisz entuzjazm do pracy bardzo szybko. 
Roślina na biurku, fot. Tranmautritam / www.pexels.com
  1. Przyjemna kolorystyka – powinna być ona stosunkowo spokojna, abyś kolor ścian pozwalał ci się skupić, a nie rozkojarzał. Pamiętaj o dodatkach, dzięki którym będzie ci się przyjemniej spędzało czas w tym spokoju. 
  1. Dużo roślin – nie zapomnij o roślinach w swoim nowym biurze. Poza tym, że ładnie wyglądają i są estetyczne, to poprawiają jakość powietrza, redukują stres i poprawiają koncentrację. Wybierz najlepiej te rośliny, które nie są specjalnie wymagające np. monsterę lub paprotkę. 

Dobrze zaprojektowane biuro lub przestrzeń biurowa pozytywnie wpłynie na twoją efektywność w pracy. Będziesz lubił siedzieć przy swoim biurku, co zawsze pozytywnie wpływa na skojarzenia związane z obowiązkami. Pamiętaj o odpowiednim świetle, kolorystyce i roślinach, a każda godzina w twoim domowym biurze to będzie przyjemność. 

Źródła:

  • Czym wyróżnia się praca zdalna i jakie są jej wady i zalety?, https://poradnikpracownika.pl/-czym-wyroznia-sie-praca-zdalna-i-jakie-sa-jej-wady-i-zalety, [dostep:01.04.2025]
  • Przestrzeń i jej wpływ na produktywność – jak dobrze urządzić miejsce pracy?, https://www.studioartino.pl/przestrzen-i-jej-wplyw-na-produktywnosc-jak-dobrze-urzadzic-miejsce-pracy,[dostep:01.04.2025]
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów: