Czym jest ryzyko zawodowe i jak się je ocenia

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Za ryzyko zawodowe uważa się prawdopodobieństwo wystąpienia wszelkich niepożądanych wydarzeń, które związane są bezpośrednio z wykonywanym zawodem oraz pracą, ze szczególnym uwzględnieniem problemów zdrowotnych.

Ryzyko zawodowe w teorii prawa

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 r. podaje definicję ryzyka zawodowego. Według niej mianem tym powinniśmy określać prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych, nagłych i niepożądanych zdarzeń, bezpośrednio związanych z wykonywaną pracą, które powodują określone straty m.in. wystąpienie problemów zdrowotnych.

Ryzyko zawodowe w teorii prawa
Ryzyko zawodowe w teorii prawa

Według kodeksu pracy każdy pracodawca zobligowany jest do podjęcia pewnych działań, które  związane są z ryzykiem zawodowym:

  • Udokumentowania oraz oceny ryzyka zawodowego związanego z rodzajem wykonywanej pracy oraz zastosowania wszelkich niezbędnych środków profilaktycznych, zmniejszających ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń.
  • Zastosowania wszelkich środków zapobiegających chorobom związanych z wykonywanym zawodem.
  • Poinformowania wszystkich swoich pracowników o możliwości wystąpienia ryzyka zawodowego bezpośrednio związanego z wykonywanym zawodem oraz o przepisach,  zasadach i sposobach zapobiegania zagrożeniom, a także ochronie przed nimi czy drogach postępowania w momencie ich wystąpienia.
  • Przeprowadzania niezbędnych szkoleń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Procedury przy ryzyku zawodowym

Wszystkich procedur, które związane są z oceną ryzyka zawodowego jest sporo. Najważniejsze jest to, że dokonywać oceny mogą jedynie osoby, które są do tego upoważnione m.in.. eksperci zewnętrzni, pracodawcy czy też specjaliści BHP.

Pełna ocena ryzyka zawodowego składa się z kilku podstawowych etapów, z których pierwszym jest identyfikacja możliwych zagrożeń, ocena wszelkich rodzajów zagrożeń, ustanowienie zapobiegawczych środków, a także kontrola podjętych działań

Ważne jest to, iż ocena ryzyka zawodowego oraz wszelkie działania, które są z nią związane stanowią obowiązek każdego pracodawcy.

Dokumentacja ryzyka zawodowego
Dokumentacja ryzyka zawodowego

Dokumentacja ryzyka zawodowego musi zawierać następujące grupy informacji:

  • opis oraz charakterystykę stanowiska pracy
  • wszelkie informacje, które dotyczą identyfikacji możliwych zagrożeń
  • szacowanie wszystkich parametrów ryzyka zawodowego oraz jego wartościowanie
  • informacje na temat kryteriów akceptacji, a także poziomu ryzyka akceptowalnego
  • środki ochrony, które konieczne są do likwidacji zagrożeń lub zmniejszenia ryzyka ich wystąpienia.
  • Normy, przepisy oraz wytyczne przy ocenie ryzyka zawodowego.
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)