Sen polifazowy, czy można wyspać się w ciągu dwóch godzin?

Sprawdź rónież

Dom i ogród

Sen polizafowy to metoda na wysypianie się, nie śpiąc standardowe 6-8 godzin snu. Tę metodę stosować miał Leonardo da Vinci, Napoleon Bonaparte, czy Albert Einstein. I chociaż stosują go także żołnierze, nie jest on metodą na ekstremalne sytuacje, ale może być sposobem na wysypianie się. Czy w takim razie można stosować tę metodę regularnie? Zdania badaczy są podzielone. Wiele osób cierpi z niewystarczającej ilości snu, trudności zasypiania w nocy i potrzeby drzemki za dnia. Sen polifazowy może być w tym przypadku dobrą alternatywą na poradzenie sobie z niekomfortowym problemem. Bo jak dobrze wiemy, sen ma ważne znaczenie dla odpowiedniego funkcjonowania człowieka w ciągu dnia.

Sen polifazowy co to takiego?

Sen polifazowy, czyli sen wielofazowy to metoda, która zakłada wysypianie się poprzez stosowanie krótkich drzemek w ciągu dnia. Łączna suma wielu, ale niedługich drzemek powinna wynosić około 2 godziny i zostać podzielona równomiernie przez cały dzień. Ma to dać efekt pełnego wysypiania się, poprzez częsty odpoczynek umysłu, który przebodźcowany powoduje w nas uczucie zmęczenia. Wielość drzemek ma dać częsty odpoczynek, co prowadzi do poczucia pełnego wyspania się – dokładnie takiego, jaki jesteśmy sobie w stanie zapewnić po pełnych 8 godzinach, nieprzerywanego snu. Warto dodać, że sen polifazowy nie jest wcale nowoczesnym odkryciem. Zważywszy na fakt legend związanych ze sposobem spania da Vinci i Napoleona, taki sposób snu był stosowany przez naszych przodków. Co więcej sen polifazowy możemy zaobserwować m.in. u zwierząt, również naszych domowych psów i kotów.

Standardowy sen

Standardowy sen, składa się z dwóch faz: NREM i REM.

 • Faza REM – jest to faza, w której najczęściej pojawia się sen. Charakteryzuje się on przyspieszonym ruchem gałek ocznych, a następnie całkowitym rozluźnieniem mięśni.
 • Faza NREM – charakteryzuje się brakiem ruchów gałek ocznych. Trwa ona około 90 minut i posiada cztery stadia:
  • I stadium – obniżenie świadomości, zwiększenie częstotliwości fal z alfa do theta.
  • II stadium – brak reakcji na bodźce zewnętrzne, spowalniają ruchy gałek ocznych, mimo to w tej fazie możemy jeszcze się łatwiej wybudzać.
  • III stadium – częstotliwości fal mózgowych dostrajają się do fazy delta. Jest to stan głębokiego snu.
  • IV stadium – sen wolnofalowy, przejście do fazy REM i śnienie. U osób, które lunatykują, w tej fazie może dojść do takiej aktywności.

Rodzaje snu polifazowego

Sen polifazowy występuje w kilku wariantach zakładającym zarówno sen w nocy, jak i w krótszych trybach za dnia.

 • Sen bifazowy – ten tryb składa się z czterech i pół godziny snu w nocy i drzemek do półtorej godziny w ciągu dnia.
 • Everyman – w tym przypadku śpimy w nocy około trzy godzin, zaś w ciągu dnia ucinamy trzy drzemki trwające od dwudziestu do trzydziestu minut każda. Łącznie daje nam to pięć godzin snu.
 • Uberman – czyli sen sześciofazowy. Składa się on z dwudziestominutowych drzemek, które odbywają się co cztery godziny. Co po zastosowaniu całej techniki daje nam łącznie dwie godziny snu w ciągu doby.
 • Dymaxion – czyli sen czterofazowy. Suma drzemek również ma nam dać możliwość wyspania się po zaledwie dwóch godzinach. W tej koncepcji uskuteczniamy cztery drzemxki po dwadzieścia minut, w odstępie sześciogodzinnym.

Sen polifazowy zalety i wady

Sen polifazowy bez wątpienia ma swoje zalety, jest dobrą alternatywą dla tych, którzy mają trudności w zasypianiu, a także sprzyja zapracowanym. Posiada jednak swoje wady, a wśród nich jest wpływ na zdrowie, przy stosowaniu tej techniki, jako jedynej.

Sen polifazowy zalety

Zalety, a właściwie argumenty za stosowaniem snu polifazowego:

 • Badania laboratoryjne udowodniły, że sen polifazowy rzeczywiście zwiększa efektywność i samopoczucie w ciągu dnia.
 • Jest możliwy do stosowania przez osoby, które z powodu wykonywanego zawody nie mogą lub nie muszą stosować 8 godzinnego snu w nocy.
 • Jest opcją dla osób, które mają swobodę w zasypianiu w ciągu kilku chwil.
 • Alternatywa dla tych, którzy nie mogą spać w nocy, cierpią na bezsenność, a w ciągu dnia potrzeba snu wzrasta.
 • Zarówno dzieci, jak i starsi ludzie śpią według różnych faz snu polifazowego, co stanowi dla jego zwolenników, argument za stosowaniem tej metody.

Sen polifazowy wady

Sen polifazowy wciąż jest badany, a jego rezultaty nie wynoszą jednoznacznych wyników. Zaobserwowano jednak pewne wady tej techniki.

 • Adaptacja do snu polifazowego może być dla niektórych osób na tyle trudna, że dostosowanie organizmu do zmiany może zająć nawet dwa tygodnie.
 • Wielu naukowców twierdzi, że zdrowy sen polifazowy powinien trwać łącznie osiem godzin.
 • Stosowanie tej metody przez wiele miesięcy, może wpłynąć na zdrowie. Kiedy pojawi się poczucie dyskomfortu, zmęczenia, braku koncentracji, należy przestać stosować tę metodę i skupić się na nieprzerywanym ośmiogodzinnym śnie.
 • Stosując tę metodę warto zadbać o relaks, zdrowy sposób odżywiania, a także odpowiednio dużo ruchu.

Sen polifazowy jest możliwy do realizacji przez dłuższy czas. Jednak jak każda niestandardowa metoda wpływająca na organizm, powinna być realizowana ze zdrowym rozsądkiem. Warto obserwować swój organizm i nie przeciążać go, jeśli pojawią się wyraźne oznaki, że metoda ta nie jest dla nas korzystna.

Zobacz również: 4 porady jak kupić dobre łóżko

- Reklama -
- Reklama -

Ostatnie wpisy

- Reklama -

More Recipes Like This

- Reklama -