Stres to trudny przeciwnik. Jak z nim wygrać?

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Największa epidemia XXI wieku to epidemia stresu. Rocznie zabija on pośrednio tysiące ludzi. Staraliśmy się go oswoić, postrzegać jako naturalny element naszego życia. Niestety im jest go w nim więcej, tym większe ryzyko wielu problemów zdrowotnych.

Nie oswajaj 

Ze stresem nie da się zaprzyjaźnić. Oczywiście jest taki rodzaj chwilowych nerwów przed ważnym wystąpieniem, egzaminem, porodem, ważnym wydarzeniem życiowym. To zupełnie normalne i raczej niegroźne zjawisko. Stres w naszym życiu obecny jest jednak dzisiaj w znacznie większym zakresie. Nieustannie stresujemy się pracą, życiem rodzinnym. Spięcia mięśni, bóle głowy, kołatanie serca itp. powoduje nowy projekt w pracy, planowanie edukacji dziecka, poszukiwanie wakacji.

Jesteśmy przebodźcowani, robimy wiele rzeczy jednocześnie, a nasz umysł jest na nieustannych obrotach. Efekt? Napięcia mięśniowe to tylko bolesny początek. Pod wpływem stresu uwalnia się kortyzol, którego zbyt długo utrzymujące się w organizmie stężenie niszczy m.in. neurony odpowiedzialne za myślenie i pamięć. Przedłużający się stres może prowadzić do stanów lękowych i depresji. Nie wspominamy o roli, jaką stres może odgrywać w rozwoju wielu innych chorób. Jest jednak dobra informacja – ze stresem można wygrać!

Małe kroki 

Nie musisz od razu rzucać życia w mieście, kupować chatki w lesie i odłączać się od sieci. W walce ze stresem liczą się małe kroki, które powtarzane regularnie są w stanie wyeliminować niezdrowy stres z twojego życia lub zneutralizować go, gdy tylko jest taka potrzeba. Od czego zacząć? Od prostych, przyjemnych rytuałów. Nie musisz od razu sięgać po wszystko, postaw na 1-2 nawyki, które spróbujesz wdrożyć w swoją codzienność. Próbuj, testuj, szukaj własnej ścieżki. 

Na początek doskonałym rozwiązaniem są relaksujące kąpiele, masaż, pływanie – wszystkie tego typu aktywności pomagają zwalczyć najbardziej widoczny objaw stresu, czyli napięcia mięśniowe. 

  • W walce z napięciami, ale i pomocne w wyciszaniu pracy umysłu mogą okazać się olejki relaksacyjne – olejek lawendowy, olejki cytrusowe (z pomarańczy, mandarynki, bergamotki), olejek kadzidłowy,  a także specjalne mieszani relaksujące, wyciszające. W zależności od nastroju i potrzeby możesz wybrane olejki dyfuzować rano lub wieczorem, aby wesprzeć organizm z walce ze stresem, ukoić nerwy, świetnie olejki sprawdzają się także jako dodatek do kąpieli; odpowiednio przygotowane mieszanki możesz także wykorzystać do masażu.
  • Ćwiczenia oddechowe – odpowiednie prowadzenie wdechu i wydechu oraz połączenie tego z napinaniem i rozluźnieniem mięśni może w istotny sposób pomóc pozbyć się napięć mięśniowych, a także uwolnić skołatany umysł od natłoku myśli.
  • Medytacja, joga, pilates – wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne oparte na pracy z oddechem i rozluźnieniem ciała, któremu może towarzyszyć także praca w obszarze umysłu i nauki „odpuszczania” to wyjątkowo cenne wsparcie organizmu walczącego ze stresem. 
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)