Stres to trudny przeciwnik. Jak z nim wygrać?

Sprawdź rónież

Dom i ogród

Największa epidemia XXI wieku to epidemia stresu. Rocznie zabija on pośrednio tysiące ludzi. Staraliśmy się go oswoić, postrzegać jako naturalny element naszego życia. Niestety im jest go w nim więcej, tym większe ryzyko wielu problemów zdrowotnych.

Nie oswajaj 

Ze stresem nie da się zaprzyjaźnić. Oczywiście jest taki rodzaj chwilowych nerwów przed ważnym wystąpieniem, egzaminem, porodem, ważnym wydarzeniem życiowym. To zupełnie normalne i raczej niegroźne zjawisko. Stres w naszym życiu obecny jest jednak dzisiaj w znacznie większym zakresie. Nieustannie stresujemy się pracą, życiem rodzinnym. Spięcia mięśni, bóle głowy, kołatanie serca itp. powoduje nowy projekt w pracy, planowanie edukacji dziecka, poszukiwanie wakacji.

Jesteśmy przebodźcowani, robimy wiele rzeczy jednocześnie, a nasz umysł jest na nieustannych obrotach. Efekt? Napięcia mięśniowe to tylko bolesny początek. Pod wpływem stresu uwalnia się kortyzol, którego zbyt długo utrzymujące się w organizmie stężenie niszczy m.in. neurony odpowiedzialne za myślenie i pamięć. Przedłużający się stres może prowadzić do stanów lękowych i depresji. Nie wspominamy o roli, jaką stres może odgrywać w rozwoju wielu innych chorób. Jest jednak dobra informacja – ze stresem można wygrać!

Małe kroki 

Nie musisz od razu rzucać życia w mieście, kupować chatki w lesie i odłączać się od sieci. W walce ze stresem liczą się małe kroki, które powtarzane regularnie są w stanie wyeliminować niezdrowy stres z twojego życia lub zneutralizować go, gdy tylko jest taka potrzeba. Od czego zacząć? Od prostych, przyjemnych rytuałów. Nie musisz od razu sięgać po wszystko, postaw na 1-2 nawyki, które spróbujesz wdrożyć w swoją codzienność. Próbuj, testuj, szukaj własnej ścieżki. 

Na początek doskonałym rozwiązaniem są relaksujące kąpiele, masaż, pływanie – wszystkie tego typu aktywności pomagają zwalczyć najbardziej widoczny objaw stresu, czyli napięcia mięśniowe. 

  • W walce z napięciami, ale i pomocne w wyciszaniu pracy umysłu mogą okazać się olejki relaksacyjne – olejek lawendowy, olejki cytrusowe (z pomarańczy, mandarynki, bergamotki), olejek kadzidłowy,  a także specjalne mieszani relaksujące, wyciszające. W zależności od nastroju i potrzeby możesz wybrane olejki dyfuzować rano lub wieczorem, aby wesprzeć organizm z walce ze stresem, ukoić nerwy, świetnie olejki sprawdzają się także jako dodatek do kąpieli; odpowiednio przygotowane mieszanki możesz także wykorzystać do masażu.
  • Ćwiczenia oddechowe – odpowiednie prowadzenie wdechu i wydechu oraz połączenie tego z napinaniem i rozluźnieniem mięśni może w istotny sposób pomóc pozbyć się napięć mięśniowych, a także uwolnić skołatany umysł od natłoku myśli.
  • Medytacja, joga, pilates – wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne oparte na pracy z oddechem i rozluźnieniem ciała, któremu może towarzyszyć także praca w obszarze umysłu i nauki „odpuszczania” to wyjątkowo cenne wsparcie organizmu walczącego ze stresem. 
- Reklama -
ADwave - marketing internetowy

Ostatnie wpisy

- Reklama -

More Recipes Like This

- Reklama -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)