Technologia Blockchain – czym jest i jak działa?

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Blockchain jest obecnie jednym z najpopularniejszych tematów poruszanych w branży technologii. Ale co to jest? I dlaczego blockcain stał się aż tak popularny?

Zobacz też: Mexc bonus za rejestrację – jak otrzymać? Sprawdź!

Zacznijmy od początku. Pierwszym dużym zastosowaniem technologii Blockchain był bitcoin, który został wydany w 2009 roku. Bitcoin to kryptowaluta, a łańcuch blokowy to technologia, która jest jego podstawą. Waluta kryptograficzna odnosi się do cyfrowej monety, która działa na łańcuchu blokowym.

Zrozumienie, jak łańcuch blokowy działa z Bitcoinem, pozwoli nam zobaczyć, jak technologia ta może być przeniesiona do wielu innych rzeczywistych przypadków użycia.

Bitcoin jest dzieckiem mózgu tajemniczej osoby lub grupy ludzi znanej jako Satoshi Nakamoto. Nikt nie zna tożsamości Nakamoto, ale ich wizja została przedstawiona w białej księdze z 2009 roku zatytułowanej „Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System”.

Sprawdź również – Cyfrowy Nomada, kim są Digital Nomadzi i jak żyją?

Blockchain Bitcoina

Blockchain stojący za bitcoinem jest publiczną księgą każdej transakcji, która miała miejsce. Nie można jej naruszyć ani zmienić. Zwolennicy technologii mówią, że dzięki temu transakcje Bitcoin są bezpieczniejsze niż obecne systemy.

Więc oto kilka faktów na temat Bitcoin’a:

  • Nie jest on wydawany przez centralny organ.
  • Jego podaż jest limitowana
  • Obecnie w obiegu jest nieco ponad 17 milionów.
  • Powszechnie uważa się, że pierwsza transakcja z użyciem Bitcoinu została przeprowadzona przez programistę o nazwisku Laszlo Hanyecz, który wydał 10.000 Bitcoinów na dwie pizze Papa John’s w 2010 roku.
  • Tożsamość twórcy bitcoinów Satoshi Nakamoto pozostaje tajemnicą.
  • Bitcoin był często używany do kupna nielegalnych produktów, takich jak narkotyki.
bitcoin blockchain
Blockchain to technologia stojąca za Bitcoinem.

Jak to działa?

Bitcoin blockchain jest „zdecentralizowany”, co oznacza, że nie jest kontrolowany przez jeden centralny organ.

Podczas gdy tradycyjne waluty są emitowane przez banki centralne, Bitcoin nie ma żadnej centralnej władzy. Zamiast tego, Blockchain jest utrzymywany przez sieć ludzi znanych jako górnicy.

Ci „górnicy”, czasami nazywani w sieci „węzłami”, to ludzie uruchamiający specjalnie zbudowane komputery, które w rzeczywistości konkurują ze sobą w celu rozwiązania złożonych problemów matematycznych, aby dokonać transakcji.

Na przykład, powiedzmy, wiele osób dokonuje transakcji bitcoin. Każda transakcja pochodzi z portfela, który ma „prywatny klucz”. Jest to podpis cyfrowy i stanowi matematyczny dowód, że transakcja pochodzi od właściciela portfela.

Teraz wyobraź sobie, że wiele transakcji ma miejsce na całym świecie. Te pojedyncze transakcje są zgrupowane w jeden blok, zorganizowany według ścisłych reguł kryptograficznych. Blok jest wysyłany do sieci Bitcoin, która składa się z osób posiadających komputery o dużej mocy. Komputery te konkurują ze sobą o walidację transakcji, próbując rozwiązać skomplikowane matematyczne zagadki.

Zwycięzca otrzymuje nagrodę w postaci Bitcoina.

Ten zwalidowany blok jest następnie dodawany do poprzednich bloków tworząc łańcuch bloków zwany blockchainem.

Blockchain jest odporny na manipulacje

Jedną z zalet łańcucha blokowego jest to, że nie można go naruszyć. Każdy blok, który jest dodawany do łańcucha, zawiera twarde, kryptograficzne odniesienie do poprzedniego bloku.

Odniesienie to jest częścią problemu matematycznego, który musi być rozwiązany w celu wprowadzenia następującego bloku do sieci i łańcucha. Częścią rozwiązania zagadki jest wypracowanie przypadkowego numeru zwanego „niece”. Niece, w połączeniu z innymi danymi, takimi jak wielkość transakcji, tworzy cyfrowy odcisk palca zwany hashem. Jest on szyfrowany, co czyni go bezpiecznym.

Każdy haszysz jest unikalny i musi spełniać pewne warunki kryptograficzne. Kiedy to nastąpi, blok jest uzupełniany i dodawany do łańcucha.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)