Trening na siłowni po raz pierwszy. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Sprawdź również:

Dom i ogród

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Trening na siłowni to dla wielu codzienność i pasja. Jednak pierwszy trening na siłowni może być nieco stresujący. Jeśli więc chcecie poćwiczyć, a dotychczas na siłowni nie byliście przeczytajcie nasz poradnik. Oto wszystko, co musicie wiedzieć przed pierwszą wizytą na siłowni!

Trening na siłowni – strój na siłownie

Zacznijmy od podstaw, czyli co wziąć na siłownie? Z odpowiednim wyposażeniem z pewnością będzie Wam znacznie swobodniej. Przede wszystkim musi to być odpowiedni strój, który nie będzie krępował ruchów, buty, a także ręcznik. Szczegółowo należy zabrać ze sobą na trening:

  • Strój na siłownię – czyli strój sportowy, wygodny nie krępujący ruchów i nie obcierający. Poza koszulką i spodenkami, dobrze wziąć odpowiednią najlepiej bezszwową bieliznę i wygodne skarpetki. Strój na siłownie damski powinien być dodatkowo wyposażony w sportowy stanik, który unieruchomi biust, dzięki czemu zapewni komfortowe wykonywanie ćwiczeń.
  • Buty – nie mogą to być pierwsze lepsze buty z naszej szafki. Odpowiednie buty to podstawa podczas wykonywania ćwiczeń, dlaczego? Źle dobrane obuwie może doprowadzić nas do kontuzji, dlatego zadbajmy aby buty sportowe były lekkie z elastyczną podeszwą, która nie będzie ślizgać się po podłodze. Jeśli nie posiadacie w swoim wyposażeniu tej części garderoby, udajcie się na zakupy i spokojnie przymierzcie odpowiednie modele, abyście byli pewnie, że buty są naprawdę wygodne.
  • Ręcznik na siłownie – i to tak naprawdę nie jeden ręcznik, a nawet trzy. Mały ręcznik przyda się do wycierania potu i zachowania higieny przy stanowisku do ćwiczeń, drugi natomiast to wytarcia się po prysznicu na siłowni, a trzeci jeśli planujemy iść na saunę po ćwiczeniach.

Dodatkowo, jeśli będziemy korzystać z prysznica na siłowni, należy wziąć ze sobą klapki pod prysznic. Panie oraz panowie o długich włosach powinni zabrać ze sobą gumki do włosów i każdy obowiązkowo – napój, a najlepiej woda mineralna lub napój izotoniczny.

Pierwszy raz na siłowni

Jeśli już mamy ze sobą torbę lub plecak z niezbędnymi akcesoriami, możemy śmiało ruszać na siłownie. Od czego zacząć? Zdecydowanie od tego, aby zapomnieć, że wszyscy na nas patrzą. Osoby, które pierwszy raz idą na siłownie mają poczucie, że wszyscy na nie patrzą, oceniają i widzą, że są tutaj nowi. Komfort psychiczny podczas ćwiczeń to ważna rzecz. Jeśli chcecie korzystać z siłowni, kiedy jest na niej mało osób – polecamy wczesne godziny poranne lub okolice godz. 12. Wtedy będziecie mieć większy komfort. Zazwyczaj pierwsza wizyta na siłowni jest bezpłatna – taki trening próbny zanim zdecydujemy się na karnet. Towarzyszy nam wówczas trener personalny, który oprowadzi nas i krótko omówi poszczególne przyrządy do ćwiczeń. Dowiemy się, jak wykonywać ćwiczenia na danym przyrządzie, poznamy podstawowe techniki i ewentualny dalszy plan ćwiczeń. Nie obawiajcie się trenera, on jest tam po to, aby ułatwić Wam korzystanie z siłowni, dlatego pytajcie w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i korzystajcie z jego obecności.

Trening na siłowni
Trening na siłowni/ foto: canva.com

Pierwszy trening na siłowni

Jeśli nie macie zbyt dużego albo nawet żadnego doświadczenia z profesjonalnymi ćwiczeniami i nie wiecie od czego zacząć – wypróbujcie trening ogólnorozwojowy. Jest on polecany osobom początkującym. Pierwszy plan treningowy pozwoli stopniowo przyzwyczaić mięśnie do nowego rodzaju aktywności. Trening ogólnorozwojowy pozwala angażować wszystkie partie ciała podczas treningu. Należy pamiętać, aby pierwszy trening nie był zbyt intensywny oraz niewykonywany ze zbyt dużym obciążeniem. Dlaczego? Pierwszy trening na siłowni to duże obciążenie dla naszego ciała, więc należy wykonywać wszystko z głową i powoli. Z czasem będziecie mogli pozwalać sobie na więcej. Starajcie się zapomnieć o konieczności zrzucenia wagi i liczniku spalanych kalorii, na rzecz prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Pozwoli to wykonywać trening prawidłowo i zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji.

Ćwiczenia na siłowni

Na siłowni nie brakuje wielu możliwości ćwiczeń, które umożliwiają nam rozmaite maszyny, przyrządy oraz obciążenia. Podstawowe wyposażenie siłowni, to:

  • hantle i sztangi,
  • piłki gimnastyczne,
  • maty do ćwiczeń,
  • ławeczki,
  • maszyny cardio: bieżnie, rowerki, orbitreki),
  • maszyny treningowe.

W wielu siłowniach znajdziemy również kettlebells, taśmy TRX, piłki lekarskie, skakanki, boxy, poręcze do pompek i inne akcesoria treningowe.

Trening na siłowni rozpoczynamy od rozgrzewki, która przygotuje organizm do długotrwałego wysiłku. Odpowiednia rozgrzewka powinna trwać do kilkunastu minut i składać się z krótkich serii ćwiczeń, typu: trucht, marsz oraz skoki, przysiady, ruchy okrężne rąk i nóg. Do rozgrzewki mogą posłużyć urządzenia dostępne na siłowni, takie jak bieżnia, czy rowerek stacjonarny. Po rozgrzewce możemy przejść do wybranego planu treningowego, czyli np. polecanego przez nas treningu ogólnorozwojowego. Warto korzystać ze wsparcia trenera personalnego, który będzie czuwał nad właściwie wykonywanymi ćwiczeniami.

Wiele osób decyduje się przyjść na siłownie tylko na konkretną maszynę i przez czas trwania treningu korzysta z bieżni lub rowerku – tak też można. Jednak w przypadku konkretnej wizji i motywacji dla której decydujecie się skorzystać z siłowni, warto zaangażować się w bardziej zaawansowane ćwiczenia.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)