Uprawa papryki pod osłonami

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Papryka to warzywo ciepłolubne, które wymaga wysokiej temperatury, aby prawidłowo się rozwijać. Do kiełkowania nasion optymalna będzie temperatura w przedziale 24–27°C, do wzrostu w ciągu dnia – w przedziale 2–27°C, a do wzrostu w nocy – 16–20°C. Temperatura nie może spadać poniżej 15°C, ponieważ spowoduje to opadanie kwiatów i zawiązków owoców. Nieodpowiednie warunki termiczne powodują zahamowanie wzrostu roślin.

W Polsce paprykę pod osłonami najczęściej uprawia się w tunelach foliowych, ponieważ jest to najbardziej opłacalna opcja. Uprawa papryki w szklarni z reguły wiąże się z wysokimi kosztami ogrzewania. Tunele foliowe lub inaczej zwane cieplarnie foliowe zabezpieczają rośliny przed nieodpowiednimi warunkami pogodowymi. W ciągu dnia osłona tunelu nagrzewa się, a w nocy utrzymuję temperaturę. Jeśli będzie ona za wysoka, można wyregulować jej poziom dzięki otwierającym się wywietrznikom dachowym lub bocznym, tak aby zapewnić roślinom optymalne warunki. 

Papryka jest rośliną bardzo wymagającą, a jej uprawa wymaga dużej wiedzy. Dlatego też początkującym hodowcom może być trudno, ale z odpowiednim przygotowaniem jest to jak najbardziej możliwe. 

Przygotowanie gruntu

Odpowiednio przygotowana gleba to warunek konieczny, jeśli chcemy zapewnić papryce dobre warunki do rozwoju. Temperatura gleby powinna oscylować w granicach 18–22°C. Temperatury poniżej 10°C uniemożliwiają korzeniom papryki pobieranie wody, przez co wzrost rośliny zostaje zahamowany. Aby ziemia była bogata w składniki odżywcze i mineralne, warto zastosować specjalne nawozy w formie przedplonu czy poplonu lub naturalne substancje organiczne takie jak kompost, czy torf. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, papryka pozbawia glebę wartościowych składników, co skutkuje szkodliwymi patogenami. Warto zatem zmianować ziemię z sezonu na sezon. Dzięki temu unikniemy niepożądanych skutków. Korzystanie z nawozów wapniowych należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. W zależności od rodzaju czas rozkładu będzie różny. Wszystkie nawozy zawsze dokładnie mieszamy i rozprowadzamy równomiernie. Przed sadzeniem, ziemię należy dokładnie zgrabić oraz obficie podlać na dwa dni przed zasiewem. Dodatkowo co roku wykonujemy orkę. Warto również wyściółkować grunt pod paprykę lub pokryć go agrowłókniną. 

Pielęgnowanie

Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych zalicza się regulację temperatury i wilgotności oraz cięcie i prowadzenie roślin. Cięcie pędów i zawiązków owoców pozwala na lepszy dostęp do światła. Zapotrzebowanie papryki na wilgotność zmienia się w zależności od fazy rozwojowej rośliny. Do rozsiania nasion wilgotność gleby powinna mieścić się w granicach od 75 do 80%. Podczas wschodów powinna być to wilgotność na poziomie 70 – 75%. Podczas produkcji rozsady zapotrzebowanie na wilgotność ponownie spada i mieści się w granicach od 65 do 70%, następnie podczas fazy zawiązywania owoców papryka potrzebuje takiej samej wilgotności jak podczas wschodów. Największą wilgotność podłoża papryka potrzebuje w okresie owocowania, wtedy wartość nie powinna schodzić poniżej 80%. Przesuszenie podłoża będzie skutkowało opadaniem kwiatów i zawiązków owoców. 

Uprawa papryki pod osłonami
Uprawa papryki pod osłonami

Jeśli chodzi o światło, papryka do wzrostu potrzebuje natężenia światła na poziomie 4 tysięcy luksów. Optymalny czas naświetlania w ciągu doby to 12 godzin, jednak podczas kwitnienia i owocowania można ten czas wydłużyć do 14 godzin. 

Warto również pomyśleć o dokarmianiu papryki dwutlenkiem węgla. Wzbogacenie atmosfery o CO2 poprawi jakość owoców. Takie zabiegi jednak są bardzo kosztowne. 

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)