Warunkowanie klasyczne – czym jest? Definicja pojęcia

Sprawdź rónież

Dom i ogród

Warunkowanie klasyczne w psychologii jest to technika uczenia się, która polega na przypisywaniu nowych znaczeń lub reakcji do bodźców, które nie były wcześniej związane. Zostało wprowadzone w 1904 r. przez Rosjanina Iwana Pawłowa w wyniku jego obserwacji małpy. Warunkowanie klasyczne stało się jednym z głównych narzędzi w psychologii behawioralnej i stosowane jest w terapii behawioralnej.

Czym jest warunkowanie klasyczne? Definicja pojęcia

Warunkowanie klasyczne jest procesem uczenia się, w którym odpowiedź na określony bodziec jest wywoływana przez inny, wcześniej nierozpoznawany bodziec. Jest to rodzaj reakcji na bodziec, która jest wyuczona w wyniku wielokrotnego wystawienia na bodziec i odpowiedź na niego. Warunkowanie klasyczne stało się jednym z głównych narzędzi w psychologii behawioralnej i stosowane jest w terapii behawioralnej.

Na czym polega warunkowanie klasyczne?

Warunkowanie klasyczne to proces, w którym odpowiedź na określony bodziec jest wywoływana przez inny, wcześniej nierozpoznawany bodziec. Przypisywanie nowych znaczeń lub reakcji do bodźców, które nie były wcześniej związane, jest podstawą warunkowania klasycznego. Jest to rodzaj uczenia się, w którym osoba lub zwierzę uczy się, że bodziec, który wcześniej nie powodował określonej reakcji, teraz może być powiązany z określoną reakcją.

Warunkowanie klasyczne – elementy

Warunkowanie klasyczne składa się z trzech elementów: bodźca wywołującego, odpowiedzi i reakcji. Bodziec wywołujący jest sytuacją lub obiektem, który powoduje lub wywołuje określoną reakcję w osobie lub zwierzęciu. Odpowiedź jest to reakcja, która jest wywoływana przez bodziec wywołujący. Reakcja jest wyuczonym zachowaniem, które jest wywołane przez bodziec wywołujący.

Eksperyment Pawłowa, a warunkowanie klasyczne

Warunkowanie klasyczne zostało po raz pierwszy opisane przez Rosjanina Iwana Pawłowa, który dokonał eksperymentu na małpach. Podczas eksperymentu Pawłow odkrył, że można wyuczyć małpom, aby reagowały na dźwięk dzwonka dostarczając im określoną przekąskę. Po pewnym czasie, gdy małpy zaczęły reagować na dźwięk dzwonka, mimo że nie było żadnej przekąski, Pawłow odkrył, że małpy zaczęły reagować na dźwięk dzwonka, jakby były nagradzane. To odkrycie doprowadziło do powstania teorii warunkowania klasycznego.

- Reklama -
- Reklama -
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

- Reklama -

Więcej podobnych artykułów:

- Reklama -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)