Zimowe wyzwanie jogi: 30 dni praktyki dla początkujących

Sprawdź również:

Anna Biela
Anna Biela
Absolwentka filologii polskiej ze specjalnością edytorską, wciąż poszukująca wyzwań copywriterka. Zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne, ma dla mnie szczególne znaczenie, a w codziennej harmonii work-life-balance widzę ważną potrzebę rozwojową we współczesnym, zabieganym świecie.

Dlaczego warto zacząć jogę zimą?

Zima to czas znacznego spadku nie tylko temperatury, ale także naturalnej ochoty do regularnego ruchu poza domem. I jest to zupełnie naturalne! Jednak zima to także świetny moment na to, by w zaciszu swojego domu nauczyć się czegoś nowego. Jeśli wciąż nie czujesz się pewnie w jodze i stawiasz w niej pierwsze kroki, to 30 dni regularnej i początkującej praktyki mogą Ci pomóc wdrożyć dobry, zdrowy nawyk do Twojego życia. Zwłaszcza teraz, kiedy nieco chłodniejsza aura za oknem może być idealnym momentem, by w końcu się zatrzymać i skupić na sobie.

Nawet, jeśli na zewnątrz wieje chłodem – warto wprowadzić do wnętrza naszego domu nieco ruchu, by zdrowo rozgrzać nasze ciało i umysł! A dodatkowo – ćwiczenia jogi pomagają radzić sobie ze stresem i poprawiają jakość snu, co jest przydatne w krótsze, zimowe dni. 🙂

Jak przygotować się do 30-dniowego wyzwania?

Aby udało Ci się osiągnąć sukces w tym 30-dniowym wyzwaniu – warto stworzyć odpowiednie warunki do praktyki. Przede wszystkim, wybierz takie miejsce w domu, w którym czujesz się komfortowo i masz wystarczającą przestrzeń na ćwiczenia – może to być np. salon lub sypialnia. Upewnij się, że masz odpowiednio wygodną matę do ćwiczeń, aby zapewnić sobie jak największy komfort – zwłaszcza dla Twoich pleców. Pomocne mogą być również dodatkowe akcesoria, jak koc czy poduszka, które pomogą w wykonywaniu niektórych pozycji.

Bardzo dobrym pomysłem jest ustalenie stałej pory dnia na praktykę, aby stworzyć regularny rytm. Może u Ciebie będzie to wieczór, kiedy wszystkie najważniejsze obowiązki będą już wykonane i będziesz mieć dla siebie czas oraz przestrzeń, aby zadbać o siebie? Albo rano – gdy planujesz lepiej zacząć dzień i już na starcie lepiej rozgrzać swoje ciało i umysł do codziennych wyzwań? Wybór należy do Ciebie, która pora w ciągu dnia będzie najlepsza.

Dodatkowo, dobrą praktyką przy regularnych, 30-dniowych ćwiczeniach, jest wprowadzenie dziennika postępów. Dzięki temu będziesz na bieżąco śledzić swoje osiągnięcia i motywować się do dalszych ćwiczeń. Osobiste zapiski to zawsze dobry sposób na zwiększenie swojej motywacji!

Na koniec i dla chętnych – dobrym sposobem podczas jogi jest zapewnienie sobie odpowiedniego nastroju za pomocą świec, a także muzyki. Najlepiej takiej, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb oraz do ćwiczeń, które będziesz wykonywać. Na muzycznych platformach streamingowych jest mnóstwo playlist stworzonych właśnie do praktykowania jogi. Odnajdziesz tam zarówno poranne rytmy na odświeżenie umysłu, jak i wieczorne, relaksacyjne nuty – dla odpoczynku i wyciszenia.

Joga dla początkujących: osoba podejmuje 30-dniowe wyzwanie domowych ćwiczeń jogi w sezonie zimowym. Zdjęcie stworzone w Canvie za pomocą generatora AI.

Joga dla początkujących – od czego zacząć

W pierwszych krokach z jogą, nieodzownym wsparciem okaże się dla Ciebie uzyskanie dobrej, bazowej wiedzy i przewodnika w regularnych, praktycznych ćwiczeniach. Z pewnością na portalach społecznościowych, takich jak YouTube czy na grupach Facebooka znajdziesz niejedną możliwość, by rozpocząć tej zimy swoją przygodę z jogą! Dość zachęcające i konkretne w regularnych ćwiczeniach okazują się współczesne aplikacje mobilne, dzięki którym masz od razu pod ręką nie tylko pełny zestaw ćwiczeń, ale również np. przypomnienie o kolejnych treningach na każdy dzień. Może być to pomocnym wsparciem, aby pozostać zmotywowanym od początku do końca! 🙂

Może nawet w Twojej lokalnej społeczności odbywają się regularne zajęcia jogi dla początkujących? Z pewnością warto będzie się rozejrzeć i spróbować czegoś nowego w takiej właśnie formie. Nawet, jeśli ćwiczenia w grupie lub harmonogram nie okażą się dla Ciebie korzystne – dostaniesz dzięki temu bazową wiedzę o jodze, co jest rownież dość przydatnym źródłem wiedzy. Zwłaszcza, jeśli postanowisz kontynuować własne serie w domowym zaciszu.

Plan 30-dniowy: wskazówki dla początkujących

W tym wpisie zamierzamy przedstawić Ci zwłaszcza proste wskazówki dla początkujących, które podzieliliśmy na 10-dniowe odcinki w ćwiczeniu jogi. Dzięki temu – małymi krokami zmierzysz do Twojego 30-dniowego celu i jednocześnie poznasz stopniowo nowe techniki ćwiczeniowo-relaksacyjne!

Pierwsze 10 dni:

  • trzymaj się jednego, konkretnego zestawu ćwiczeń dla początkujących, który sobie wybierzesz – ich nadmiar, zwłaszcza na początku, może Cię jedynie przytłoczyć i zmniejszyć Twoją motywację, a w końcu nie o to przecież nam chodzi 🙂
  • w czasie ćwiczeń zrezygnuj z nadmiernych bodźców, które rozpraszają Twoją uwagę
  • skupiaj się na podstawowych pozycjach w jodze i stopniowo poznawaj ich nazwy
  • zapisuj swoje postępy w dzienniku – choćby to było tylko jedno słowo lub zdanie, spróbuj zapisać cokolwiek każdego dnia Twoich ćwiczeń
  • rozwijaj w sobie świadomość swojego ciała – pracuj przy tym nad swoim oddechem, aby był regularny
  • ćwicząc, wyciszaj nie tylko swoje ciało, ale także umysł

10-20 dzień:

  • stawiaj bardziej na jakość, niż na ilość – jeśli czujesz, że Twoje ciało jeszcze nie jest gotowe na nadmiar różnorodności w ćwiczeniach, daj sobie czas i staraj się wykonywać jak najlepiej te ćwiczenia, które już znasz
  • kiedy poczujesz większą gotowość, wprowadzaj do ćwiczeń więcej różnorodności – np. częstsze rozciąganie czy ćwiczenia w pozycjach stojących, które wprowadzą dodatkowe elementy równowagi i sprawią, że Twoje ciało będzie coraz lepiej przygotowane na kolejne ćwiczenia w przyszłości
  • nie rezygnuj z dalszego zapisywania swoich postępów w dzienniku – taka pisemna dawka motywacji i skonkretyzowania swoich sukcesów często sprawdza się najlepiej!
  • po wykonanych sekwencjach, skupiaj swoją uwagę na krótkiej, ale efektywnej medytacji

21-30 dzień:

  • wciąż praktykuj jak najdokładniejsze wykonywanie wszystkich poznanych sekwencji jogi
  • wydłużaj swój czas na wykonywanie pozycji relaksacyjnych, które kończą ćwiczenia
  • wciąż zapisuj swoje postępy w dzienniku – spójrz, jak wiele udało Ci się już osiągnąć!
  • na stałe pozostaw w swoim planie ćwiczeń krótkie, 5–10-minutowe medytacje na zakończenie każdej sesji, aby wyciszyć umysł i skierować swoją uwagę do wewnątrz

Inspiracje i techniki wspierające wyzwanie

Aby dodatkowo pomóc sobie być wytrwałym w 30-dniowym wyzwaniu, to poza wspomnianymi inspiracjami na każdy dzień, warto również pomyśleć nad kilkoma prostymi ćwiczeniami oddechowymi, takimi jak np. Nadi Shodhana (oddech naprzemienny). Dzięki nim zredukujesz nadmiar stresu i wprowadzisz więcej równowagi do swoich codziennych sekwencji.

Warto we wszystkim mierzyć także siły na zamiary. Jeśli znaleziony przez Ciebie zestaw ćwiczeń dla początkujących jogę jest jednak za trudny i zbyt przytłaczający – poszukaj czegoś, co zapewni Ci większy komfort i poczucie stabilności podczas Twoich dziennych serii. Tym bardziej, że to dopiero początek Twojej przygody z jogą. 🙂

Podsumowanie: Co można zyskać po 30 dniach regularnych ćwiczeń?

Już po kilku dniach praktyki jogi, z pewnością zauważysz pozytywne zmiany – m. in. poprawę w elastyczności Twojego ciała, redukcję stresu oraz większą samoświadomość w ćwiczeniach oddechowych. To także doskonała okazja, aby zastanowić się, jak kontynuować praktykę jogi po zakończeniu wyzwania. Kto wie – może te 30-dniowe ćwiczenia staną się dla Ciebie początkiem, by wprowadzić pozytywne zmiany w życiu, a joga będzie wtedy stałym elementem Twojej codziennej rutyny? Wszystko zależy od Ciebie!

Nawet, jeśli nie będziesz planować dalszych ćwiczeń jogi, mimo to warto nie rezygnować z regularnego ruchu nawet zimą – zwłaszcza relaksacyjnego. Dzięki domowym ćwiczeniom nie tylko naturalnie wzmocnimy naszą odporność, ale także poprawimy w ten sposób swój nastrój!

Namaste! 🙂

Joga dla początkujących: osoba podejmuje 30-dniowe wyzwanie domowych ćwiczeń jogi w sezonie zimowym. Zdjęcie stworzone w Canvie za pomocą generatora AI.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów: