Plecak Fjallraven Kanken – legendarny plecak z liskiem

Sprawdź również:

Małgorzata Biernacka
Małgorzata Biernacka
Zakochana w literaturze autorka artykułów lifestyle’owych i o książkach. Uwielbia oglądać seriale, chodzić po muzeach i wykorzystywać czas na DIY. Zwolenniczka slow life i cieszenia się najmniejszymi fragmentami życia.

Plecaki Fjallraven Kanken to ponadczasowy wybór dla osób lubiących połączenie stylu i funkcjonalności. Ich kształt i renoma pozostają niezmienne od początku ich funkcjonowania na rynku i nic nie wskazuje, by ich popularność miała zmaleć w najbliższym czasie. Sprawdź, dlaczego tyle osób pokochało Kankeny.

Plecak Fjallraven Kanken – historia

Firma Fjällräven została założona w Szwecji w 1960 roku, co oznacza, że na rynku jest już 50 lat, tworząc plecaki i odzież outdoorową. Kładzie szczególny nacisk na ekologię i wykorzystywanie zasobów natury w zrównoważony sposób, by ułatwić obcowanie z przyrodą oraz zadbać o środowisko jednocześnie.

Pod koniec lat 70. firma wypuściła na rynek plecak Kanken, który bardzo szybko zyskał popularność w Szwecji i na świecie. Jego ideą według twórcy, Åke Nordina, było zniwelowanie wad postawy wśród szwedzkich nastolatków dzięki wyjątkowej konstrukcji. Dzisiaj Kanken jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych plecaków obok takich gigantów jak Nike, Adidas, Reebok czy inne światowe marki. Jego logo – zaokrąglony śnieżny lisek – jest symbolem ponadczasowego projektu i wygody, jaką przynosi użytkowanie plecaka.

Dlaczego plecak Fjallraven Kanken jest popularny?

Przez wiele lat Åke Nordin udoskonalał swoje dzieło, by w końcu osiągnęło formę taką, jaką znamy dzisiaj.

Kluczem sukcesu plecaka jest wykorzystanie materiału G-1000®, cechującego się wytrzymałością na przypadkowe uszkodzenia oraz minimalizującego zabrudzenia produktu. Dzięki temu nawet jasne kolory plecaka długo utrzymują świeżość, a dodatkowo naturalna sztywność materiału utrzymuje odpowiedni kształt.

Plecaki Fjallraven Kanken to świetny wybór zarówno na wycieczkę, jak i do szkoły. Fot. Valeriia Miller / pexels.com
Plecaki Fjallraven Kanken to świetny wybór zarówno na wycieczkę, jak i do szkoły. Fot. Valeriia Miller / pexels.com

Najważniejszą częścią plecaka jest jednak jego prostokątna, pionowa konstrukcja i ramiączka, które ułatwiają trzymanie odpowiedniej postawy, szczególnie jeśli na tyle torby (a więc zaraz przy plecach) znajdują przedmioty takie jak książki czy zeszyty. To właśnie tutaj dzieje się to, o co chodziło Nordinowi od samego początku.

Ramiączek Kankena nie da się tak łatwo poluźnić (czy też: zużyć tak, by same się poluźniły) jak w przypadku innych plecaków przez ich szorstki materiał. Dzięki temu nie ma mowy o zsuwaniu torby niżej na plecy, co jest niezdrowe dla naszego kręgosłupa. Sam plecak jest bardzo lekki, więc nie stanowi dodatkowego obciążenia.

Kanken rozmiary plecaków

Obecnie rozróżniamy dwa rozmiary plecaków Kanken: Classic (większy) i Mini (mniejszy). W ich obrębie znajdziemy wiele kolorów i printów, które mają pomóc spersonalizować naszą torbę i uczynić ją unikatową przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich jej zalet.

Obecnie w rodzinie Fjallraven Kanken znajdzie się dużo rozmiarów i dodatków dla tego legendarnego plecaka. Fot. Kanken / kanken.pl
Obecnie w rodzinie Fjallraven Kanken znajdzie się dużo rozmiarów i dodatków dla tego legendarnego plecaka. Fot. Kanken / kanken.pl

Oba rozmiary występują też w różnych wersjach materiałowych i specjalnych liniach kolorystycznych, jednak ich rozmiary pozostają takie same. Szczególnie warte wspomnienia są:

  • Kanken Re-Wool – kolekcja plecaków wykonanych z wełny,
  • Kanken No. 2 – wykonany z tkaniny G-1000 HeavyDuty (w odróżnieniu od plecaków z linii Classic, które są produkowane z materiału Vinylon – sztywnego, ale cieńszego)
  • Kanken Black Edition – kolekcja w wyłącznie czarnym kolorze (łącznie z logo)
  • Re-Kanken – kolekcja z recyklingu plastikowych butelek. Ich logo jest naszywane bez beżowego kółeczka i utrzymane w kolorze plecaka.

Dzięki wielu wariantom Kanken sprawdzi się idealnie zarówno jako plecak szkolny, jak i plecak miejski czy turystyczny. Będzie świetnym rozwiązaniem na wycieczkę i dzień zajęć na uczelni. W dodatku materiał, z którego jest wykonalny, starcza na długo, więc będzie to inwestycja.

Plecak Kanken Classic

Klasyczny model ma wymiary 36×27,5×12 cm i zmieści się w nim 16 litrów. Można w nim przenosić format A4. Jest wykonany z materiału o nazwie Vinylon F z powłoką poliuretanową, dzięki czemu nie przemaka.

Ten model ma zamek błyskawiczny zapewniający dostęp do całej przegrody głównej i małą kieszonkę z przodu na zamek na najważniejsze przydasie. W przegrodzie głównej znajdziemy też podziałkę na wysokie przedmioty. Po bokach mamy też dwie boczne kieszeni na podręczne butelki z wodą. Górne ucha plecaka możemy spiąć w jedno, co ułatwia przenoszenie plecaka i stanowi (obok logo) jego znak rozpoznawczy.

@aelifelly Nothing better than a city break with a new backpack ! 🎒❄️☃️🧣🧦 #fjallravenkanken #unboxing #kankenbackpack #kankenbag #uktrip #winterwonderland #backpack #kankenmini #kanken17inchlaptop #kanken #fjallravenkånken #fjallravenbag #londondaytrip #londonlife #londonhotspots #packwithme ♬ GIVE IT TO ME X LONDON BRIDGE – ALTÉGO

Co ciekawe, środku znajduje się wyjmowana poduszka do siedzenia (która może też służyć za dodatkowe usztywnienie).

Seria Kanken laptop

Producent nie zaleca pakowania laptopów do Kankenów Classic i w zamian proponuje linię Kanken Laptop. Te plecaki są przystosowane do dźwigania komputerów, które zwykle są cięższe od książek i zeszytów. Są też odrobine większe od Classiców – mają wymiary 40×28×16 cm, więc umożliwiają zmieszczenie laptopa i innych rzeczy.

Plecak Kanken Mini

Fjallraven Kanken Mini jest mniejszą wersją Classica, przeznaczoną dla małych dzieci, ale też osób, które wolą małe pojemności. Model Mini jest mniejszą wersją oryginału: posiada 3 kieszenie i wyjmowaną z tyłu podkładkę do siedzenia.

Podobnie jak większa wersja, jest wykonany z materiału Vinylon F. Wymiary torby to 29×20×13 cm. Plecaczek mieści 7 litrów.

@jyleeii What fits inside my Kanken mini bagpack #kankenph #kanken #fjallraven #minibag #minibagpack #bagpackph #kankenmini #lightoak ♬ OUT NOW Enzo Smooth Operator – Enzo is Burning

Czyszczenie plecaków Kanken

Plecaków Kanken lepiej nie prać w pralce. Jak przeczytamy na stronie producenta, zamiast tego lepiej zmyć brudne ślady ciepłą wodą, łagodnym detergentem i miękką szczoteczką lub gąbką. Później należy rozwiesić plecak w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Sposób barwienia plecaków sprawia, że z początku kolory mogą odbijać się na odzieży. Zaleca się więc zamoczyć Kankena przez 30-60 minut w letniej wodzie jeszcze przed pierwszym użyciem.

Jednocześnie należy pamiętać, że długie przebywanie na słońcu może odbarwić lub zmniejszyć intensywność koloru plecaka, więc lepiej trzymać go w cieniu lub w miejscu o niskim nasłonecznieniu.

Akcesoria Fjallraven Kanken piórnik, portfel, nerka

Oprócz plecaków w linii Kanken znajdziemy też akcesoria, które idealnie wpasują się w nasz lifestyle’owo-outdoorowy look, szczególnie w zestawie z torbą. Wśród nich znajdują się m.in. piórniki, portfele czy kosmetyczki, ale też nerki i tote bagi. Wszystkie są wykonane z tego samego materiału, który gwarantuje wieloletnie użytkowanie bez skaz.

Plecak Fjallraven Kanken – legendarny plecak nie traci na popularności

Choć historia tego plecaka liczy już prawie 50 lat, zainteresowanie linią nie maleje. Wręcz przeciwnie – Fjallraven wypuszcza kolejne warianty kolorystyczne i materiałowe, a także gadżety, aby ułatwić codzienne życie swoimi produktami oraz umilić obcowanie z naturą w zrównoważony sposób.

Obecnie firma zajmuje się też ochroną przyrody, na co fundusze pochodzą także ze sprzedaży Kankenów.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów: