Cięcie laserem – czyli nowoczesne technologie w życiu codziennym

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

W dzisiejszych czasach sporo osób chcąc zadbać o metalowe przedmioty użytku codziennego szuka idealnego rozwiązania w jaki sposób to zrobić by nie uszkodzić tych przedmiotów. Choć tego typu obróbkę przedmiotów codziennego użytku można zrobić ręcznie to coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się cięcie laserem. Ze względu na liczne zalety zastosowania takiej metody w życiu codziennym jak i w gospodarce warto wiedzieć czym dokładnie jest cięcie laserem oraz dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie. 

Czym jest cięcie laserowe?

By dokładnie zrozumieć czym jest i na czym polega cięcie laserowe warto przede wszystkim wiedzieć czym jest sam laser. Zgodnie z aktualnie obowiązująca definicją laser to nic innego jak wzmocnienie światła widzialnego za pomocą wymuszonej emisji promieniowania podczerwonego. Innymi słowy – fotony – które stanowią podstawę wiązki światła zostają wprawione w ruch poprzez prąd elektryczny. To z kolei sprawia, że owe cząsteczki zaczynają emitować swoją energię pod postacią światła w formie wiązki. To właśnie ta wiązka jest nazywana wiązką laserową, promieniem laserowym lub laserem. 

Sam laser jest złożony z kolei z trzech podstawowych elementów, do których zaliczają się zewnętrzny układ pompujący, rezonator optyczny oraz wzbudzony ośrodek czynny. To właśnie poprzez zastosowanie wyżej wymienionych elementów możliwa jest emisja wiązki laserowej. Ta z kolei umożliwia np. cięcie różnego rodzaju metalowych przedmiotów zarówno używanych w życiu codziennym jak i w różnych gałęziach gospodarki. 

Jak wygląda cięcie laserowe powierzchni metalowych?

Cięcie laserowe to o tyle komfortowa metoda precyzyjnego przecinania różnego rodzaju powierzchni metalowych, ponieważ umożliwia szybkie rozcinanie dowolnej wielkości i grubości przedmiotów. Wiązka laserowa padając na wybraną powierzchnię pod odpowiednim kątem oraz z równą intensywnością jest w stanie w precyzyjny sposób roztopić i odparować ten niewielki fragment powierzchni metalowej. 

Sam proces cięcia laserowego polega na tym, iż wykorzystując wyżej wymienione elementy składowe tworzące wiązkę laserową możliwe jest ustawienie sprzętu z adekwatną intensywnością padania wiązki laserowej do wielkości, formy oraz grubości powierzchni metalowej. Wówczas można również ustawić średnicę takiej wiązki laserowej, która przeważnie nie jest większa niż pół milimetra i umożliwia przecięcie struktury całego materiału lub powierzchni. Wówczas wystarczy jedynie uruchomić urządzenie oraz skierować wiązkę laserową na wyznaczoną powierzchnię, by móc uzyskać efekt równo przyciętej powierzchni bez konieczności działania większymi siłami na ciętą blachę.

Cięcie laserem - czyli ekologia w przemyśle
Cięcie laserem – czyli ekologia w przemyśle

Zalety wykorzystania cięcia laserowego w praktyce

Choć niektóre osoby mogą podawać w wątpliwość zasadność wykorzystania cięcia laserowego w wielu sytuacjach to taka metoda ma niewątpliwie więcej zalet aniżeli tradycyjne metody cięcia i zmieniania kształtu wybranych powierzchni. Do zalet laserowego cięcia powierzchni metalowych niewątpliwie zaliczają się:

  • uniwersalny charakter procesu cięcia laserowego – swój uniwersalny charakter cięcie laserowe zawdzięcza przede wszystkim temu, iż poprzez zmianę intensywności czy też objętości wiązki laserowej można dokonać różnych modyfikacji na wybranej powierzchni metalowej. Można przez to rozumieć np. podgrzanie wybranej powierzchni metalowej poprzez obróbkę cieplną, stopienie wybranej części powierzchni metalowej, dzięki czemu można ją dowolnie formować, oraz odparowywanie. Dzięki temu możliwe jest np. oczyszczanie danej powierzchni z zanieczyszczeń umieszczonych głębiej w strukturze metalowej, grawerować wybraną powierzchnię czy też zwiększyć odporność na działanie czynników zewnętrznych;
  • aspekt ekologiczny –  w odróżnieniu od tradycyjnych form cięcia metali z wykorzystaniem np. bardziej skomplikowanych urządzeń czy też siły, bez wątpienia cięcie laserowe wiąże się z pozytywnym aspektem na rzecz środowiska naturalnego. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, iż cięcie laserowe zapewnia precyzyjnie wykonaną zmianę kształtu lub grubości wybranej powierzchni metalowej praktycznie bez wytwarzania odpadów poprodukcyjnych. Innymi słowy cięcie laserowe nie powoduje powstania zbędnych fragmentów powierzchni metalowych – a co za tym idzie – odpady nie zanieczyszczają środowiska. 
  • aspekt finansowy – kolejną zaletą wyróżniającą cięcie laserowe od pozostałych form zmiany powierzchni metalowych jest realna możliwość oszczędzania środków finansowych. Dzięki temu, że można ograniczyć (lub całkowicie wyeliminować) koszty związane z przerobieniem lub utylizacją odpadów poprodukcyjnych czy też ograniczyć koszty związane np. z kupnem podobnego przedmiotu metalowego ze względu na brak możliwości zmiany jego kształtu;
  • możliwość dowolnego manipulowania mocą oraz intensywnością promieni laserowych – dzięki temu, iż można w dowolny sposób dostosować moc oraz intensywność promieni laserowych do wybranej powierzchni można uzyskać zdumiewające rezultaty. Nie byłyby one możliwe przy użyciu innych np. ręcznych metod modyfikacji powierzchni metalowych;
  • brak fizycznego kontaktu sprzętu do cięcia laserowego z przecinaną powierzchnią – inną zaletą cięcia laserowego jest fakt, iż podczas procesu przecinania powierzchni metalowej praktycznie nie ma fizycznego kontaktu między sprzętem wytwarzającym wiązkę laserową a metalową powierzchnią np. blachą. Jest to niezwykle istotna kwestia zwłaszcza w sytuacji, gdy chce się uzyskać możliwie jak najwyższą czystość wokół przecinanej powierzchni metalowej;
  • eliminacja pęknięć oraz niewielkich mechanicznych uszkodzeń przy wykorzystaniu cięcia laserowego –  poprzez użycie sztucznych fal uderzeniowych oraz pod wpływem niezwykle wysokiego ciśnienia, jakie wytwarza wiązka laserowa można w prosty sposób dokładnie usunąć mikropęknięcia lub niewielkie zabrudzenia. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla niewielkich powierzchni takich jak sztućce.

Bazując na wyżej wymienionych zaletach można stwierdzić, iż cięcie laserowe to idealne rozwiązanie, które może być wykorzystane przy wszelkiego rodzaju obróbkach powierzchni metalowych. Nie ma znaczenia jaki kształt, grubość czy formę powierzchni metalowej wybrana osoba chce uzyskać – cięcie laserowe, dzięki swojej precyzji będzie najlepszym rozwiązaniem.

Przy jakiego rodzaju materiałach można wykorzystać cięcie laserowe?
Przy jakiego rodzaju materiałach można wykorzystać cięcie laserowe?

Przy jakiego rodzaju materiałach można wykorzystać cięcie laserowe?

Wbrew pozorom cięcie laserowe może być wykorzystywane do formowania oraz przecinania przeważającej powierzchni metalowych oraz niektórych innych. Do najczęstszych przykładów powierzchni, gdzie wykorzystuje się cięcie laserowe zaliczają się:

  • elementy przeznaczone do przemysłu motoryzacyjnego;
  • domowy sprzęt kuchenny np. produkcja noży, widelców, łyżek oraz innych elementów sprzętu kuchennego;
  • niektóre elementy przeznaczone do sprzętu wojskowego;
  • elementy używane w elektronice;
  • niewielkie elementy używane w telefonii komórkowej;
  • niektóre elementy metalowe używane w przemyśle lotniczym.

Dodatkowo cięcie laserowe używane jest m.in. w cięciu powierzchni niemetalowych takich jak ceramika, aluminium czy też stal szlachetna oraz metale kolorowe.

Czy warto zdecydować się na cięcie laserowe?

Bazując na wyżej przedstawionych argumentach oraz zaletach dotyczących wykorzystania cięcia laserowego można śmiało stwierdzić, że jest to rozwiązanie, na które może się zdecydować każdy. Ze względu na precyzję związaną z tego typu usługą, zachowanie czystości powierzchni oraz  szereg innych zalet jest to najbardziej ekonomiczna oraz uniwersalna metoda zmiany kształtu lub form wybranych powierzchni metalowych jak i niemetalowych.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)