Najpiękniejsze pnącza kwitnące jednoroczne do ogrodu

Sprawdź rónież

Dom i ogród

Pomimo tego, że pnącza jednoroczne nie są tak często sadzone w ogrodzie, jak te wieloletnie, to jednak stanowią one niezwykle efektowną ozdobę każdego ogrodu.

Maja wiele zalet, przede wszystkim szybko rosną i są bardzo dekoracyjne. Należy jedynie pamiętać, aby zapewnić im podpory i pilnować regularnego podlewania oraz nawożenia.

Najpiękniejsze pnącza jednoroczne

  • Nasturcja pnąca– może osiągnąć nawet do 2 m,  jej pędy są zielone i delikatne, natomiast liście duże i przypominające kształtem parasole. Kwiaty o intensywnym zapachu pojawiają się już od maja do października. Mogą mieć kolor żółty, czerwony, różowy, pomarańczowy, niekiedy zdarzają się płatki nakrapiane. Roślina ta potrzebuje mocnych podpór, stanowiska dobrze nasłonecznionego. Dobrze rośnie na glebie średnio żyznej, przepuszczalnej i lekkiej.
  • Tunbergia oskrzydlona– to dosyć delikatne pnącze, osiągające wysokość ok 1,5 m. Odznacza się dużymi, zielonymi liśćmi w kształcie serca i gęsto pokrywającymi pędami. Kwiaty są prawie płaskie, w kolorze żółtym, pomarańczowym, czasem czerwonym czy białym. Pnącze do prawidłowego wzrostu wymaga stanowiska słonecznego, a także ciągle wilgotnego, żyznego i ciepłego podłoża. 
  • Groszek pachnący– osiąga wysokość od 1,5 do 2 m. Charakteryzuje się małymi liśćmi i motylkowatymi pachnącymi kwiatami, o wielu różnych kolorach. Dobrze rośnie w miejscu słonecznym oraz w średnio wilgotnej, żyznej i próchniczej ziemi. Pnącza są dosyć lekkie, z tego względu do uprawy nie trzeba stosować mocnych podpór.

Czytaj więcej: pnącza kwitnące, zimozielone – na lato i wieloletnie

Najpiękniejsze pnącza kwitnące jednoroczne do ogrodu
Najpiękniejsze pnącza kwitnące jednoroczne do ogrodu
  • Fasola wielokwiatowa– pnącze intensywnie rosnące, dorastające nawet do 3-4 m. Roślina posiada duże zielone, sercowate liście oraz białe albo czerwone motylkowe kwiaty, tworzące kwiatostany. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października. Wymaga solidnych podpór, osłoniętych i ciepłych stanowisk, a także umiarkowanie wilgotnej i żyznej ziemi. 
  • Kobea pnąca– jedno z bardzo silnie rosnących pnączy, które osiąga do 4-5 m, z tego względu wymaga mocnych podpór. Roślina odznacza się dużymi liśćmi i sporymi dzwonkowatymi kwiatami. Kwitnienie kwiatów przypada na miesiące od lipca do października. Kwiaty przybierają kolor purpurowy, fioletowy, biały albo różowy. Wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru, ciepłego i żyznej, delikatnie wilgotnej i próchniczej gleby. Dobrze rośnie w pełnym słońcu oraz półcieniu.
  • Wilce– to łatwe w uprawie i szybko rosnące pnącza. Można do nich zaliczyć na przykład wilca purpurowego, o kielichowych i dużych kwiatach w kolorze czerwonym, fioletowym czy różowym. Wilce potrzebują do wzrostu stanowisk słonecznych, a także próchniczej, żyznej i trochę zasadowej ziemi.
  • Palczatka– jej kwitnięcie przypada już na maj. Posiada podłużne kwiaty, przypominające kształtem słomki. Kwitnięcie ich kończy się wraz z wystąpieniem pierwszych mrozów. Kwiaty palczatki mogą mieć kolor czerwony, pomarańczowy, żółto, różowy. Pnącze dorasta do maksymalnie 2 metrów, a jego pędy są wrażliwe na warunki atmosferyczne oraz kruche, z tego względu muszą być chronione.
  • Powój trójbarwny–  to pnącze o niewielkich, podłużnych i szorstkich liściach. Osiąga do 1 metra wysokości, jego kwiaty mają lejkowaty kształt. Kwiaty w środku są żółte, otoczone białą obwódką, natomiast ich brzegi występują w wielu kolorach, w zależności od wybranej odmiany.

Dlaczego warto sadzić pnącza jednoroczne w ogrodzie?

Pnącza jednoroczne to rośliny charakteryzujące się bardzo obfitym kwitnieniem, z tego względu są efektowną dekoracją przydomowego ogródka czy działki. Jeśli odpowiednio zadba się o pnącza jednoroczne, będzie można podziwiać ich kwiaty aż do późnej jesieni. Dużą zaletą tych roślin są także oryginalne kwiaty i liście.

- Reklama -
- Reklama -
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

- Reklama -

Więcej podobnych artykułów:

- Reklama -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)