Joga Kundalini, na czym polega i jakie są efekty ćwiczeń

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Joga Kundalini to najbardziej tantryczna i mistyczna odmiana jogi, która obejmuje śpiew, ćwiczenia oddechowe i powtarzające się pozy (asany). Ich celem jest aktywacja wewnętrznej energii Kundalini, czyli shakti. To energia duchowa, która znajduje się u podstawy kręgosłupa. Ponieważ joga Kundalini budzi tę energię, ma ona wzmocnić Twoją świadomość i tym samym pomóc Ci wyjść poza Twoje ego. Czasami praktyka ta nazywana jest również „Jogą świadomości”. Jak rozpocząć praktykę jogi kundalini? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykuły.

Joga Kundalini dla początkujących – pierwsze zajęcia

Chociaż joga Kundalini praktykowana jest na całym świecie, to jej pochodzenie jest nam nie do końca nieznane. Pojęcie energii Kundalini istnieje od wielu wieków i było wspominane już w starożytnych tekstach wedyjskich z 1000 roku p.n.e. Joga Kundalini jest najbardziej kojarzona z Yogi Bhajan – hinduskim nauczycielem jogi. Przypisuje mu się wprowadzenie tej praktyki do krajów zachodnich w latach sześćdziesiątych XX wieku. Termin „Kundalini” pochodzi od sanskryckiego terminu i oznacza 'węża’ lub 'wężową siłę’, ponieważ według praktykujących energia Kundalini jest jak zwinięty wąż, który siedzi u podstawy Twojego kręgosłupa, śpi i nie jest pobudzony. Joga Kundalini jest praktykowana w celu aktywacji tej energii, która porusza się w górę. Dzięki jodze, energia zaczyna wibrować w nas i płynąc wzdłuż linii kręgosłupa przy którym umiejscowiona jest część czakr, które stanowią siedem centralnych punktów w Twoim ciele. Każda odpowiada za inną funkcję w organizmie. Uczestnicy przed pierwszymi zajęciami, powinni pamiętać, aby 2-3 godziny przed rozpoczęciem zajęć, nie jeść nic ciężkiego, ponieważ prana (energia życiowa) zostanie skierowana do układu trawiennego, a niektóre ćwiczenia mogą być niewykonalne. Warto więc pamiętać o tym, aby nie doświadczyć efektu odwrotnego od zamierzonego – czyli poprawy zdrowia fizycznego oraz emocjonalnego.

Czakra korzenia, podstawy

Czakra korzenia, zwana pierwszą czakrą, czyli Muladhara, jest w kolorze czerwonym. Mieści się w dole kręgosłupa i odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów wewnętrznych. Jeśli mamy zblokowana pierwszą czakrę to łatwo popadamy w konflikty, jesteśmy smutni oraz często nie wierzymy we własne siły i możliwości. Zdarza nam się chorować na depresję, mamy problemy z jelitami oraz układem rozrodczym.

Czakra sakralna 

Ma kolor pomarańczowy i jest umiejscowiona nieopodal pępka. Problemy z drugą czakrą wiążą się bezpośrednio z naturą seksualną i brakiem odczuwanej przyjemności oraz zmniejszonymi siłami witalnymi. Często także z pesymistycznym podejściem do codziennego życia. Co ciekawe, energia seksualna i energia kreacji są do siebie bardzo zbliżone, dlatego czakra sakralna może sprzyjać również pobudzeniu twórczej energii.

Czakra splotu słonecznego

Przypisano jej kolor żółty, umiejscowiona jest pomiędzy pępkiem a klatką piersiową. Jej nieprawidłowe funkcje objawiają się agresją, bezradnością oraz nierzadko też pracoholizmem. Towarzyszą jej choroby związane z układem trawienia. Wątroba i woreczek żółciowy to narządy cierpiące przez zablokowanie owej czakry. Ściśle powiązana z nią jest również diagnoza cukrzycy.

Sprawdź także: czy warto uprawiać jogę?

Czakra serca 

Ten zielony ośrodek czakralny mieści się w pobliżu serca. Odpowiedzialna jest przede wszystkim za uczucia i empatię. Choć osoby mające w sobie dużo empatii pomagają innym i są doceniane przez społeczeństwo, to często zapominają one o sobie, swoich potrzebach i uczuciach. Ściśle wiąże się to z problemami natury kardiologicznej.

Joga Kundalini
Joga Kundalini

Czakra gardła

Ma kolor niebieski i dotyczą jej wszystkie schorzenia umiejscowione w okolicach gardła takie jak: ból, zaburzenia oddechowe, astma, zaburzenia funkcji tarczycy, Ludzie z zablokowanym niebieskim czakramem, są przepełnieni złymi emocjami. Mają w sobie dużo żalu, poczucia winy i smutku.    

Czarka trzeciego oka 

 Jest silnie związana z funkcjonowaniem mózgu i ma kolor granatowy. Problemy jakie tu występują to te z pamięcią oraz koncentracją. Osoby, które mają zablokowany ten punkt energetyczny, są w swoich działaniach krótkowzroczni i zapominają często o ważnych sprawach. Choroby, jakie dotykają ludzi z problemami w tym obszarze to m.in. migreny oraz chore zatoki

 Czakra korony 

Ma barwę fioletową i ściśle wiąże się z naturą i psychiką. Zablokowana prowadzi do depresji oraz powoduje brak tolerancji i wycofanie społeczne. Odblokowanie jej sprawia, że jesteśmy otwarci, pełni nadziei oraz ufni.

Uważa się, że wraz ze wzrostem energii Kundalini pomaga zrównoważyć te miejsca energetyczne i przyczynić się do duchowego i fizycznego dobrego samopoczucia. Mówi się też, że regularna praktyka tego rodzaju jogi prowadzi do duchowego oświecenia, zwanego „przebudzeniem Kundalini”.

Jakie korzyści daje Joga Kundalini?
Jakie korzyści daje Joga Kundalini?

Czym różni się od innych rodzajów jogi?

W porównaniu z innymi formami jogi Kundalini jest praktyką bardziej duchową. Wciąż obejmuje zajęcia fizyczne, ale nie są one jej głównym celem. Różni się to na przykład od hatha czy vinyasa jogi, które obracają się głównie wokół pozycji. Kundalini jest również bardziej precyzyjna i powtarzalna. Podczas gdy inne rodzaje jogi płyną wraz z oddechem, joga Kundalini łączy śpiewanie, ruch i oddychanie według określonych wzorców.

O oddychaniu, mantrach, krijach i mudrach

Joga Kundalini składa się z sześciu głównych elementów, które wykonuje się w następującej kolejności:

  • Pieśń otwierająca. Każda lekcja zaczyna się od śpiewu, znanego również jako dostrajanie. Po tym etapie następuje właściwa część zajęć.
  • Pranajama lub rozgrzewka. Uczestnicy wykonują ćwiczenia oddechowe, a czasem także rozciągające kręgosłup. Celem pranajamy jest praktykowanie kontroli oddechu.
  • Krija. To sekwencja pozycji, pranajamy, mudr (gestów rąk), dźwięków i medytacji. Długość i intensywność zależy tu od Twojego instruktora. Twoje ciało po kriji będzie przez Ciebie zupełnie inaczej odczuwane – Twoje możliwości będą znacznie większe niż przed praktyką.
  • Relaks. Pozwala Twojemu ciału i umysłowi wchłonąć efekty krija.
  • Medytacja. Twój instruktor prowadzi cię przez medytację, aby kultywować samoświadomość.
  • Pieśń zamykająca. Lekcja kończy się śpiewem zamykającym.

Kundalini yoga (kuṇḍalinī-yoga), Rysunek ciała w indyjskim manuskrypcie przedstawiającym centra energetyczne (czakry), główne kanały subtelne (nadi) i zwiniętą energię węża u podstawy kręgosłupa (kundalini). Wąż jest ponownie pokazany po lewej stronie rysunku.

Kundalini yoga (kuṇḍalinī-yoga)
Kundalini yoga (kuṇḍalinī-yoga), Rysunek ciała w indyjskim manuskrypcie przedstawiającym centra energetyczne (czakry), główne kanały subtelne (nadi) i zwiniętą energię węża u podstawy kręgosłupa (kundalini). Wąż jest ponownie pokazany po lewej stronie rysunku.

Joga kundalini efekty

Joga Kundalini ma kilka potwierdzonych naukowo i anegdotycznie korzyści, takich jak:

Praktyka jogi: ulga w stresie i niepokoju

Podobnie jak inne formy jogi, Kundalini pomaga złagodzić stres i niepokój. Dowodzą o tym liczne badania naukowe. W 2017 roku uczestnicy jednego z nich po praktyce odczuli natychmiastową ulgę, a efekt ten utrzymywał się przez następne 3 miesiące. Podobne badanie z 2018 roku wykazało, że 8 tygodni jogi Kundalini obniżyło poziom lęku uczestników. Naukowcy doszli więc do wniosku, że joga Kundalini może być skuteczną opcją leczenia dla osób z uogólnionym zaburzeniem lękowym.

Poprawia funkcje poznawcze

W kontrolowanym badaniu z 2017 roku naukowcy przebadali 81 uczestników z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Uczestnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa ćwiczyła jogę Kundalini, podczas gdy druga grupa przeszła trening wzmacniający pamięć trwający 12 tygodni. Podczas gdy obie grupy wykazały znaczną poprawę pamięci pod koniec badania, tylko grupa Kundalini wykazała krótko- i długoterminową poprawę ich funkcjonowania poznawczego. Obejmowało to między innymi takie umiejętności jak rozumowanie, rozwiązywanie problemów i elastyczność poznawczą. Oprócz poprawy funkcji poznawczych grupa, która praktykowała jogę Kundalini, miała również mniej objawów depresji pod koniec badania.

Zajęcia jogi kundalini poprawiają samoocenę

Inne małe badanie z 2017 roku wykazało, że joga Kundalini może poprawić pozytywne nastawienie do ciała i samoakceptację. Korzyści te zaobserwowano u dziewięciu kobiet, u których zdiagnozowano anoreksję i bulimię. Zdaniem naukowców joga Kundalini może pomóc w leczeniu zaburzeń odżywiania poprzez wyższe poczucie własnej wartości, a to sprzyja również otwartością na ludzi i poprawę relacji.

Medytacja i duchowe oświecenie

Uważa się, że gdy energia Kundalini się budzi, stajecie się bardziej duchowo połączeni z sobą i innymi. Korzyści te nie zostały naukowo udowodnione, ale zamiast tego są poparte na których ludzie dzielą się na to swoimi własnymi dowodami.

Rzekome korzyści to między innymi:

  • większa empatia
  • zwiększona kreatywność
  • poprawa charyzmy
  • zwiększona energia
  • spokój wewnętrzny
Joga Kundalini, na czym polega i jakie są jej efekty
Joga Kundalini, na czym polega i jakie są jej efekty

Joga Kundalini zagrożenia

Jeśli Kundalini jest praktykowana we właściwy sposób to nie ma dużej szansy na to, że jej skutki będą szkodliwe. Jednak trudną rzeczą w ćwiczeniu „we właściwy sposób” jest to, że jest to bardzo związane z nauczycielem, który cię prowadzi. Niestety, wydaje się, że nie wszyscy mistrzowie Kundalini są w stanie (jeszcze) skutecznie pokierować wszystkimi swoimi uczniami. Niektórzy mistrzowie byli w stanie bardzo szybko rozwinąć własne doświadczenie energetyczne Kundalini, co sprawia, że wydają się odpowiednimi kandydatami do nauki w społeczności jogi. Nie musi to jednak oznaczać, że są w stanie z łatwością przeprowadzić innych przez ten sam proces.Joga Kundalini dla niektórych może być przerażającym i wywołującym niepokój doświadczeniem, ponieważ może wywołać silne emocje. Złe doświadczenia z tym stylem jogi mogą też obejmować od frustracji spowodowanej praktyką przez kilka miesięcy bez żadnych skutków do epizodów psychotycznych wywołanych zbyt intensywnym doświadczeniem jogi.W dawnej tradycji tylko wtedy, gdy jogini byli w pełni przygotowani do doświadczenia Kundalini, pozwalano im rozpocząć praktykę z mistrzem tej specjalnej formy. Ale we współczesnym świecie ludzie czytają o Kundalini głównie w internecie i ze względu na jej zalety decydują się natychmiast rozpocząć swoją praktykę. Nie tak powinno się to robić, więc zrozumiałym jest fakt, że rozpoczęcie przygody z tą formą jogi w nagły sposób może prowadzić do niekorzystnych rezultatów. 

Joga Kundalini ćwiczenia – asany

Pozycja lotosu – Padmasana

Pozycja lotosu jest często używana jako początkowa na wszystkich zajęciach jogi, ponieważ ustawia ciało w pozycji sprzyjającej medytacji i oddychaniu. Jednocześnie warunkuje ona ciało do utrzymania prawidłowej postawy – czyli czegoś, co trzeba by utrzymać w praktycznie każdej pozie i w każdym stylu praktyki jogicznej. Aby wykonać pozycję Lotosu, usiądź ze skrzyżowanymi nogami na macie z nogami rozłożonymi i skierowanymi w górę do sufitu. Upewnij się, że Twoje stopy nie są wykręcone, ponieważ mogłoby to spowodować urazy kostki. Trzymaj plecy prosto i pozwól dłoniom opaść na kolana podczas medytacji i ustanowienia odpowiedniego rytmu oddychania. Nie próbuj tej pozycji, jeśli czujesz napięcie w kolanach.

Pozycja drzewa – Vrkasana

Pozycja drzewa jest tak samo medytacyjna, jak i fizyczna – tak jak każda inna pozycja jogi. Uczy koncentracji i skupienia, podczas prób zrównoważenia ciężaru na jednej nodze. Zacznij od wyprostowania się z ramionami po bokach. Zegnij jedną nogę z kolanem skierowanym w bok i oprzyj stopę o przeciwległe udo. Możesz złożyć ręce razem przed klatką piersiową, gdy balansujesz lub podnieść je nad głową składając dłonie razem.

Pozycja zwłok – Savasana

Jest to często używana do zakończenia sesji jogi asana, głównie ze względu na jej regenerujący charakter. Większość ludzi uważa, że to najłatwiejsza pozycja, ponieważ po prostu polega na leżeniu na plecach z rękami i nogami na podłodze. Prawda jest taka, że jest ona jedną z najtrudniejszych, ponieważ wymaga ciszy, spokoju i całkowitego relaksu – co jest czymś, co niewielu ludzi jest w stanie zrobić, ponieważ wymaga zablokowania wszelkich fizycznych i psychicznych zakłóceń oraz oderwania się od codziennych zmartwień i stresów życiowych.

Pozycja kota i krowy – Marjarasana-Bidalasana

Krowa i Kot składa się w rzeczywistości z dwóch różnych pozycji, ale określa się ją jako jedną, ponieważ prawie zawsze są one wykonywane razem. Pozycja ta polega na staniu na czworakach z kolanami na szerokość bioder. Podczas wdechu wykonujesz pozę Krowy i unosisz głowę oraz klatkę piersiową w kierunku sufitu oraz opuszczasz brzuch. Podczas wydechu wykonujesz pozę Kota w której wyciągasz plecy do góry i zbliżasz brodę do klatki piersiowej.

Pozycja kobry – Bhujangasana

Pozycja kobry doskonale radzi sobie z rozciąganiem pleców, wzmacnianiem mięśni ramion i łagodzeniem bólu krzyża. Aby wykonać tę pozę, połóż się na brzuchu z nogami i goleniami dotykającymi maty a ręce trzymaj blisko boków. Zegnij łokcie i połóż dłonie płasko na macie blisko ramion. Następnie, używając ramion do podparcia, unieś górną część ciała tak, aby plecy utworzyły łuk i unieś głowę w kierunku sufitu.

Joga Kundalini znacznie różni się od innych form jogi, takich jak Ashtanga czy Bikram. Koncentruje się o wiele bardziej na zdolnościach umysłowych i duchowych. Na szczęście jest też bardzo swobodnym ćwiczeniem, więc ważniejsze jest, aby wchodzić na zajęcia raczej z otwartym sercem i umysłem niż z „otwartym” ciałem.

Zajęcia kundalini trwają około godziny – w niektórych przypadkach do 90 minutach. W zależności od szkoły jogi oraz zaawansowania praktyki.

Joga Kundalini książka

Istnieje wiele znanych i dobrych książek o jodze, które ponownie wykorzystywane są w szkoleniach i programach dla nauczycieli, a także w nauce własnej. Tobie jednak zalecamy te czysto informacyjne i poradnikowe. Większość najlepszych swoje wydania ma tylko w języku angielskim Jeżeli interesuje Cię poszerzanie wiedzy w taki sposób to koniecznie sięgnij między innymi po: takie książki dla początkujących i średnio-zaawansowanych jak:

1. „The Kundalini yoga experience”, Guru Dharam S. Khalsa and Darryl O´Keeffe

2. „Yoga for real life”, Maya Fiennes

3. „Kundalini Yoga Sadhana Guidelines”, 2nd edition

4. „Kundalini meditation”, Kathryn McCusker

5. „Divine Relationship, Two bodies, One soul”, Nam Kaur Khalsa, Siri Atma Singh Khalsa

Praktyka jogi kundalini w 2022 roku – dlaczego warto?

Wywodząca się ze świata starożytnych Indii, kiedyś związana z filozofią i religią. Dzisiaj, zaadaptowana do aktualnych potrzeb, jest sztuką wspomagającą utrzymanie sprawności fizycznej i umysłowej. Joga stała się bardzo popularnym system ćwiczeń i ma potwierdzony, niezwykle pozytywny wpływ na nasze ciała i umysły. Zalet z uprawiania jogi jest całe mnóstwo, które pokrótce spróbujemy przedstawić.

Co dla naszego ciała…

Przede wszystkim, stosowanie odpowiednio szerokiej gamy ćwiczeń rozwija praktycznie każdą grupę mięśni, wpływając na ich wydłużenie i wytrzymałość. Poprawia również sylwetkę, zwiększa elastyczność stawów oraz likwiduje ich dolegliwości. Koryguje też wady postawy. Ćwiczenia jogi są zbawienne dla naszego kręgosłupa, wzmacniając jego mięśnie i likwidując bóle pleców. W końcu też wzmacnia nasze kości sprawiając, że są mniej podatne na kontuzje i złamania. Regularne ćwiczenia są doskonałym rozwiązaniem dla osób z nadciśnieniem i chorobami serca. Joga reguluje ciśnienie krwi i pozwala na uregulowanie go do naturalnego poziomu. Joga zmniejsza obciążenie układu krwionośnego, a jednoczesny wysiłek podejmowany podczas treningu wzmacnia serce. W końcu, ćwiczenia te mają niekwestionowany wpływ na przyspieszenie metabolizmu, co pomaga w kontrolowaniu wagi, spalaniu tłuszczu i w obniżaniu cholesterolu. Ponadto wykonywanie ćwiczeń w ramach praktyki jogi kundalini, zwiększa odporność – rzadziej chorujemy. Dlaczego warto uprawiać jogę?

Dlaczego warto uprawiać jogę?
Dlaczego warto uprawiać jogę?

Najnowsze badania wskazują także, że regularne treningi zmniejszają ryzyko zachorowań na Alzheimera. Dzięki ćwiczeniom, podnosi się poziom kwasu gamma-aminomasłowego, którego niedobór może mieć poważny wpływ na rozwój choroby.

Praktyki kundalini jogi – panie zyskują więcej

Joga polecana jest też kobietom, w tym kobietom ciężarnym. Przede wszystkim ćwiczenia pomagają utrzymać regularność miesiączek, co bez wątpienia może pomóc tym Paniom, które borykają się z podobnymi problemami. Statystyki pokazują także, że joga łagodzi bóle miesiączkowe. Dzięki wpływowi na mięśnie macicy zmniejszone jest ryzyko poronienia, a organizm kobiety uprawiającej jogę bardzo pozytywnie wpływa na rozwój płodu. Co więcej, joga pozwala zachować dłużej młodość biologiczną, poprawia jakość skóry, a tym samym poprawia urodę.

Joga, to też stan umysłu

Joga to jednak nie tylko dobroczynny wpływ dla ciała, ale i również dla umysłu. Ćwiczenia poprawiają przede wszystkim samopoczucie, zdolności skupienia i wewnętrzną równowagę psychiczną. Lekarze coraz częściej zalecają tą właśnie formę rekreacji dla osób narażonych na silny stres. Joga bowiem, oprócz tego, że pozwala pozbyć się nadmiaru złych emocji, pozwala także uodparniać się na nie oraz ustabilizować wahania emocjonalne. Poleca się jogę osobom cierpiącym na przewlekłe stany depresyjne. Jako, iż pozwala ona odganiać złe myśli i złe samopoczucie, będących niejako „zapłonem” dla stanów depresyjnych, zwiększa nasze poczucie spokoju wewnętrznego. Wpływa to również na poprawę samooceny. Poprawia się także zdolność koncentracji i zapamiętywania. W oczywisty sposób wpływa to na powodzenia w życiu prywatnym i zawodowym. Ćwiczenia są ponadto wyśmienitym lekarstwem na uczucia złości. Joga pozwala wyeliminować agresję i przywraca równowagę i w tym zakresie. Może okazać się bardzo skuteczną, naturalną terapią dla wszystkich tych, których dręczy zły nastrój, czy właśnie stany depresyjne.

A to wciąż nie wszystko…

Na sam koniec, joga jest doskonałym sposobem na poprawę… sprawności seksualnej u kobiet i mężczyzn. Poza ogólnym wzmocnieniem ciała i zwiększeniem gibkości, joga poprawia jakość układu krążenia i tym samym ulepsza ukrwienie dolnych partii ciała. W końcu też joga zwiększa świadomość własnego ciała, wpływa na poprawę samooceny i zwiększa pewność siebie, co również przekłada się na jakość intymnej sfery życia. Dobroczynny wpływ jogi na nasze ciała i umysły jest niepodważalny i przeogromny. Joga rewelacyjnie wpływa na cały nasz organizm, poprawia witalność i urodę. Pomaga w walce ze stresem, niweluje stany depresyjne i obniża poziom złości. Co też najważniejsze, jogę może ćwiczyć praktycznie każdy. Jest fantastyczna dla kobiet, mężczyzn, dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych. Jogę można trenować z różną intensywnością i w różnych układach, zakres ćwiczeń można więc dostosować nawet do osób chorych – w tym przypadku warto skonsultować się z lekarzem. Przyczyn, dla których warto znaleźć czas na tą niesamowitą formę rekreacji jest ogrom. W końcu joga przetrwała całe tysiąclecia, a to musi o czymś świadczyć.

Joga to nie tylko określony zestaw ćwiczeń, pozycja psa z głową do dołu, medytacja w pozycji kwiatu lotosu, czy ćwiczenia pozwalające rozciągnąć ciało, ale możliwość wielowymiarowego pogłębienia techniki pracy ze swoim ciałem. To umiejętność słuchania własnego ciała, równowaga fizyczna, psychiczna i emocjonalna. To połączenie umysłu i ducha. Świadomość oddychania – co poszerza praktyka oddechu ognia – a także czucia przepływu energii w swoim ciele. Joga Kundalini cieszy się ogromną popularnością, do praktykowania jej przyznają się również znane osobistości, jak David Duchovny, Demi Moore czy Madonna. Jeśli więc pragniesz doświadczyć czegoś więcej niż ćwiczeń fizycznych, możesz wykonywać kundalinii jogę. Pokochasz to niezwykłe doświadczenie.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)