Odpowiednie nawożenie roślin jesienią

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Jesień w ogrodzie to czas, w którym znikają letnie plony. Jest to jednak perfekcyjny moment, by pomyśleć o tym, aby odpowiednio przygotować się do następnego sezonu wegetacyjnego i odpowiednio nawozić nasze rośliny. Jak powinna wyglądać prawidłowa suplementacja naszych roślin w okresie jesiennym? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Odpowiednie makro i mikroelementy dla roślin jesienną porą.

Pora roku jaką jest jesień, to idealny czas by nawozić glebę potasem i fosforem. Można także pokusić się o wapnowanie. Należy powstrzymać się od nawożenia azotem. Dlaczego? Nasza praca pójdzie na marne, zostanie on wypłukany z gleby podczas zimy. Co więcej, nawożenie roślin azotem jesienią pobudzi je do wzrostu i utrudni wejście w stan zimowego snu. Jest jednak pewien wyjątek od przedstawionej zasady. A mowa o moczniku zaaplikowanym pod drzewka owocowe. Należy jednak taką dawkę azotu nawieźć wówczas, gdy drzewka zakończyły już wzrost a celem nawożenia jest głównie walka z parchem. Jakie zatem nawozy są ubogie w azot i nadają się do jesiennego nawożenia? Dobrym przykładem jest popiół drzewny, który zawiera bogatą paletę makro i mikroelementów potrzebnych dla roślin.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem popiołu drzewnego, do nawożenia jesienną porą możesz użyć mączki bazaltowej. To nawóz mineralny pochodzenia naturalnego. Zaletą stosowania mączki jest brak ryzyka przenawożenia roślin. Minerały uwalniają się bardzo wolno wraz z zapotrzebowaniem rośliny. To nie wszystko, co oferuje nam mączka bazaltowa. Użyźnia, napowietrza glebę, wspomaga rozwój mikroorganizmów tlenowych, a także uodparnia nasze rośliny przed chorobami dzięki zawartości krzemu. 

Nawożenie roślin jesienią 

Potas to szczególnie ważny składnik potrzebny młodym roślinom do wzrostu. Warto jesienią stosować sole potasowe. Łatwo rozpuszczają się w wodzie, należy je dobrze wymieszać z ziemią.  Na glebach ciężkich należy stosować całą dawkę jesienią. Na lżejszych 50% jesienią a 50% dawki wiosną. 

Jeśli chcemy porą jesienną nawozić fosfor, warto wybrać superfosforanty, oraz mączki kostne. Mączki działają nawet do kilku lat. Stosuje się je na glebach kwaśnych oraz wilgotnych. Można nawóz fosforowy zmieszać z nawozem organicznym (obornik, kompost) by zwiększyć dostępność składnika. 

Wapnowanie podnosi odczyn pH gleby, dlatego wykonujemy je tylko na glebie kwaśnej. W tym celu stosujemy nawozy z magnezem – dolomit bądź wapno magnezowe. Nawóz rozsypujemy stopniowo podczas bezwietrznych dni. Koniecznie musimy w tym celu wyposażyć się w okulary ochronne. 

Korzyści płynące z nawożenia roślin jesienną porą 

Pierwszą, kluczową korzyścią płynącą z nawożenia roślin jesienią jest uniknięcie ich wypalenia, do którego łatwo można doprowadzić zbyt intensywnym wiosennym nawożeniem. W czasie zimowego snu roślin, składniki odżywcze ulegają korzystnym przemianom, balastowe elementy zostają wypłukane a dostarczony nawóz perfekcyjnie rozchodzi się w glebie. 

Decydując się na nawożenie roślin jesienią, możemy użyć tańszych nawozów, bądź nawet takich, których użycie wiosną było by zupełnie bezużyteczne, a nawet szkodliwe dla naszych roślin. 

Po trzecie, jeśli nawożenie odbędzie się jesienią, wraz z nadejściem wiosny swój czas i siły przeznaczone na pracę w ogrodzie, będziemy mogli wykorzystać na inne, równie istotne czynności dla pięknego wizerunku naszych przydomowych ogrodów. 

Jesienna praca w ogrodzie w postaci nawożenia przyniesie piękne efekty wraz z nadejściem wiosny i lata. Przekonaj się o tym osobiście.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu.
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)