Cyfrowy Nomada to pojęcie, które jest połączeniem współczesności z tradycyjnym określeniem plemion prowadzących koczowniczy tryb życia. Nomadzi przemieszczali się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Cyfrowy Nomada może przynosić skojarzenie z nomadami z gry Cyberpunk, co nie jest tak odległym skojarzeniem. Kim jest Digital Nomad i jak żyje? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Artykuł przy współpracy z ADwave.eu – pozycjonowanie stron Zielona Góra
Cyfrowy Nomada – Digital Nomad kim jest?
Pierwotny nomada, jak wspominaliśmy prowadził koczowniczy tryb życia, aby znajdować miejsce z żyzną glebą, dostępem do wody i pożywienia. Po wykorzystaniu miejsca, a więc zebraniu owoców, pozyskaniu zwierząt, materiałów ruszali dalej. Podobnie działają cyfrowi nomadzi. Ich jedyną stałością jest konieczność dostępu do Internetu, a dzięki nowoczesnym technologiom nie przywiązują się do miejsca swojego pobytu. Pracują i żyją w wielu miejscach na świecie, a dzięki technologii mają dostęp do wielu narzędzi, ale także możliwości komunikacji z ludźmi z całego świata.
Odległość nie stanowi dla nich problemu. Cyfrowi nomadzi spędzają wiele miesięcy w podróży – pracują online, prowadzą blogi, są influencerami, doradcami którzy nie potrzebują biura. Świat jest ich biurem, a pracują najczęściej tam gdzie chcą. Wiele osób czeka na możliwość podróżowania, dzięki urlopom lub emeryturze. Digital Nomad po prostu podróżuje i pracuje będąc swoim własnym szefem. Warunkiem ich działalności jest dostęp do internetu, a miejscem pracy może być kawiarnia, biblioteka i wiele innych miejsc, gdzie wystarczy im przestrzeni do pracy. Przyjemność poznawania nowych miejsc łączą z pracą. Nierzadko ich praca jest właśnie związana bezpośrednio z poznawaniem krajów, różnych kultur i ciekawych osób.
Sprawdź również artykuł na temat pojęcia „Digital Landlord” https://jogalifestyle.com/kim-jest-digital-landlord-i-jak-wyglada-jego-praca/
Digital Nomad jak zarabiać aby podróżować?
Czy każdy może być cyfrowym nomadą? I tak i nie. Przede wszystkim jest to kwestia indywidualnych możliwości, gotowości do zmian, przedsiębiorczości, zdolności komunikowania, pragnienia podróżowania i pracy, ale także wykonywania zawodu, który temu sprzyja. Jaki zawód wykonuje Digital Nomad?
- copywriterzy
- programiści
- graficy
- montażyści
- blogerzy
- vlogerzy
- influencerzy
- fotografowie
- tłumacze języków obcych
- nauczyciele języków obcych
- specjaliści od SEO
- specjaliści od social media
- dziennikarze
- podróżnicy
- coachowie
- ilustratorzy
Lista zawodów z pewnością będzie się jeszcze poszerzać z czasem. Coraz więcej firm proponuje pracownikom pracę zdalną, a zatem nawet typowa praca biurowa wykonywana online, może przynieść szansę na bycie cyfrowym nomadą. Najistotniejsze są jednak osobiste preferencje i gotowość na zmiany.
Cyfrowy Nomada zalety tego stylu życia i pracy
Jakie są zalety bycia cyfrowym nomadą? Bez wątpienia jest to wolność i swoboda, jaką daje możliwość pracy zdalnej w wybranym przez siebie miejscu, a także o wybranym czasie. Tutaj nie ma godzin standardowych 8-16, a cyfrowy nomada sam zarządza swoim czasem i może być efektywny w ciągu 4 lub 6 godzin swojej pracy, niż gdyby to robił przez cały dzień biurze. Kolejną zaletą pracy współczesnego nomady, są wyższe zarobki. Jednak tutaj konieczne są dodatkowe umiejętności, jak chociażby bardzo dobra znajomość języka obcego, umiejętność komunikacji, inwestycja w marketing, rozpoznanie środowiska i po prostu działanie. Praca z zagranicznymi klientami daje możliwość zyskania większych zarobków, niż cyber nomada przebywający w Nowym Jorku, a pracujący z klientami z Polski. Ponadto nomadzi często decydują się zarabiać w silniejszej walucie, niż ta obowiązująca w kraju w którym tymczasowo mieszkają. Dlatego często nomadzi wybierają Tajlandię lub inne kraje Azji, ale zarabiają tam np. w dolarach. Dzięki temu mieszkają w bardziej komfortowych warunkach, a zarobione pieniądze mogą przeznaczyć na dalsze eksploracje kraju.
Digital Nomad lifestyle ma swoje wady!
Mimo wielu zalet pracy cyfrowego nomady, istnieją również wady. Jedną z nich jest możliwe poczucie samotności, które związane jest z oddaleniem od domu i przyjaciół. Nie wszyscy mają lekkość w adaptacji do nowych miejscach i poznawania obcych osób. Życie w pojedynkę dla niektórych jest naturalne, a dla innych bardzo trudne, dlatego taki typ pracy dedykowany jest tym, którzy nie boją się samotności. Inną wadą pracy digital nomady jest brak stabilizacji. To ciągłe podróżowanie i zmiana miejsca, środowiska, a często także kultury i obyczajów.
Taki styl życia utrudnia również możliwość posiadania rodziny, utrzymania związków, choć jednocześnie tego nie wyklucza. Ponadto cyfrowy nomada musi zainwestować w odpowiedniej jakości sprzęt, początkowo może wydawać się to sporym wydatkiem, aby zakupić dobry laptop, który spełni ich potrzeby. Istnieją firmy, które zajmują się skupem laptopów po okresie umowy leasingowej i sprzedają je w swoich sklepach. Dzięki czemu klient może nabyć urządzenie nawet o 70% taniej niż w tradycyjnym sklepie.
Bycie cyfrowym nomadą to fascynujące zajęcie, ale nie dla wszystkich. Jeśli jednak posiadasz umiejętności, zawód i predyspozycje opisane w artykule, możesz połączyć pracę z podróżami i pasją do wolności. Nie dla każdego jest to praca na całe życie, nierzadko nomadzi decydują się ostatecznie osiedlić w konkretnym miejscu, ale przez lata korzystają z możliwości elastyczności, jaką niesie taki styl życia.
Ostatnio bardzo modny styl życia…