EMDR terapia która uzdrawia traumy

Sprawdź również:

Dom i ogród

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

EMDR terapia, czyli „Eye Movement Desensitization and Reprocessing„, którą w Polsce możemy tłumaczyć, jako Terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych, to metoda leczenia bolesnych i traumatycznych doświadczeń. Ta tajemniczo brzmiąca terapia, nie jest formą medycyny alternatywnej, ale wynikiem ponad 30-letniej pracy klinicznej i badań nad jej skutecznością.

EMDR terapia czym jest?

Francine Shapiro opracowała Terapię EMDR w Stanach Zjednoczonych ponad 30 lat temu, a obecnie jest ciągle rozwijającą się i coraz popularniejszą metodą w psychoterapii. Francine Shapiro, zauważyła, jak szybkie i powtarzające się ruchy gałek ocznych, wykonywane w określony sposób, wpływają na zmniejszenie niepokojących myśli oraz emocji. Dzięki latom badań, metoda ta stała się bardzo popularna w USA, zaś w Europie każdego roku, przybywa jej zwolenników. Światowa Organizacja Zdrowia i Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, polecają tę metodę do leczenia traum. Metoda EMDR może zostać przeprowadzona tylko przez przeszkolonych lekarzy i psychoterapeutów, opiera się bowiem na szczegółowym protokole składającym się z 8 następujących po sobie faz. Dzięki integracji wybranych elementów innych metod terapeutycznych, łączonych ze stymulacją półkul mózgu, dochodzi do przetwarzania informacji w systemie mózgowym, a to niejako programuje umysł w taki sposób, że dotkliwe wspomnienie zostaje „uzdrowione”.

Terapia EMDR dla kogo?

EMDR dedykowane jest osobom, które przeżyły bolesne i traumatyczne przeżycia i przez które borykają się z blokadami psychicznymi, trudnościami i lękami. Metoda polecana jest także zmagającym się z fobiami, uzależnieniami, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi oraz depresją. Zaburzeniami traumatycznymi określa się zaburzenia lękowe, które mogą pojawić się, jako reakcji na bezpośrednie zagrożenie życia, jak: wypadki, katastrofy naturalne, traumy wojenne, przemoc (fizyczna i psychiczna), nadużycia seksualne. Coraz częściej terapia EMDR wykorzystywana jest w czasie interwencji kryzysowej, a także w pracy z bólem chronicznym i fantomowym. Niektóre osoby po trudnych doświadczeniach wracają do swojego dotychczasowego życia bez objaw traumatycznych, są jednak też tacy, którzy nie mogą o traumie zapomnieć. W ich przypadku objawia się to:

  • ciągłym odtwarzaniem w myśli trudnego doświadczenia,
  • śnienie o nim,
  • życie w ciągłym napięciu,
  • niekontrolowane emocje które mogą się uaktywnić w sytuacji, która może przypominać w jakiś sposób, traumatyczne przeżycia.
  • Unikaniem konkretnych miejsc lub tłumów ludzi – skrajnie pełna izolacja społeczna.

EMDR w praktyce

Jak wygląda terapia EMDR w praktyce?

Podczas spotkań z psychoterapeutą, pacjent przywołuje swoje traumatyczne przeżycie. Przed sesją jest przez prowadzącego lekarza przygotowywany do tego, co może nastąpić. Powrót do bolesnych wspomnień jest dla wielu bardzo trudny. Jednak w tej terapii jest to niezbędne, aby móc uzdrowić swoje życie. Podczas przywoływania podczas sesji traumatycznego wspomnienia, pacjent skupia się na myślach, emocjach i reakcjach ciała, jednocześnie wodząc wzrokiem za ręką terapeuty, który wykonuje (najczęściej) dłonią wahadłowe ruchy, stymulując obie półkule pacjenta. Niekiedy wykorzystuje także bodźce dotykowe i akustyczne. Mimo powrotu do traumatycznych wspomnień, pacjent zaczyna odczuwać ulgę, a stres i napięcie zmniejszają się.

Co daje terapia EMDR?

Oczywiście terapia EMDR w swoim założeniu ma pomóc uleczyć traumę. Terapia jest zawsze kwestią indywidualną, u niektórych pacjentów wystarczy zaledwie kilka sesji, u innych może to potrwać miesiące, a niektórzy mogą brać udział w terapii przez lata. Pojedyncza sesja trwa zazwyczaj od 50 do 90 min, jej czas może być zależny od reakcji pacjenta i jego stanu emocjonalnego. Samo EMDR pozwala m.in.: zrozumieć występowanie problemu, jaką funkcję pełnią reakcje na pojawiające się reakcje i emocje, skąd biorą się wspomniane reakcje. Metoda umożliwia także znalezienia w pamięci kluczowego wspomnienia, w którym powstał problem. Nie zawsze jest to oczywiste. Niekiedy traumy objawiają się poprzez reakcje fizyczne, stany emocjonalne, ale pacjent nie pamięta w jakiej sytuacji powstał problem. EMDR umożliwia przetworzenie przez pacjenta traumatycznego wydarzenia w świadomości tak, aby ciężkie wspomnienie zostało zamkniętym rozdziałem. Metoda ma być na tyle skuteczna, że wspomnienie nie będzie zakłócało już więcej normalnego, funkcjonowania. Pożądaną konsekwencją terapii jest powrót do równowagi w codziennym życiu pacjenta.

Terapia EMDR jest metodą, która przyniosła ulgę wielu pacjentom – zarówno w Stanach Zjednoczonych, gdzie zyskała popularność, jak i w Europie. Nie stanowi też alternatywnego odłamu medycyny, ale dzięki wieloletnim badaniom i sukcesom w praktyce, jest cenioną przez lekarzy i psychologów metodą leczenia traumy, lęków i fobii.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)