Jak dbać o fotele rattanowe?

Sprawdź również:

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Fotele rattanowe to meble, które odnaleźć można w wielu ogrodach. Eleganckie i praktyczne świetnie sprawdzają się w wielu aranżacjach czy to klasycznych, czy nowoczesnych. Zapewniają wygodę i komfort odpoczynku, a przy tym są niezwykle estetyczne, przez co upiększają ogród. Aby jednak fotele rattanowe na długie lata zachowały swój pierwotny wygląd, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Jak o nie dbać?

Rattan – materiał znany od lat

Rattan jest materiałem znanym od lat. W Europie meble z niego wyplatane pojawiły się dopiero w XIX wieku, jednak w Azji były popularne od wieków. Meble z rattanu zastosowanie znajdowały głównie w ogrodach i na taras. Z giętkich łodyg południowoazjatyckiej pnącej palmy rotang wypleść można różnego rodzaju meble od foteli, przez stoły, stoliki i krzesła, aż do sof i kanap.

Popularność foteli czy stołów z rattanu wynika z niezwykłych właściwości tego materiału. Jest on giętki i podatny na formowanie, a jednocześnie nie łamliwy. Ułożony i wypleciony nie ulega odkształceniom. Fotele rattanowe są także lekkie i stylowe. Spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających koneserów pięknych aranżacji, a ponadto wpisują się w charakter wielu stylów. Ten naturalny surowiec szczególnie upodobał sobie modny styl skandynawski, a także design boho, retro, vinatge. Foteli rattanowych zabraknąć nie może też w ogrodzie minimalistycznym czy nowoczesnym.

Warto też wspomnieć, że estetyka to nie jedyna zaleta rattanu. Jest on również niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury, wilgoć, promienie słoneczne. Pod wpływem tych czynników atmosferycznych rattan nie blaknie, nie odkształca się, nie niszczeje. Nie oznacza to jednak, że fotele rattanowe przez całą zimę mogą zostać na tarasie czy w ogrodzie. Aby zachowały swój pierwotny piękny wygląd, w okresie zimy muszą zostać schowane w bezpieczne miejsce – suche i o stabilnej temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza.

Sprawdź także: Jak dobrać grzejnik łazienkowy, który zagwarantuje komfort termiczny i nie tylko?

Jak konserwować fotele z rattanu?

Meble rattanowe to te, które nie sprawiają wiele problemów i nie wymagają czasochłonnej i kosztownej pielęgnacji. Zabrudzenia, które na nich powstaną można bez problemu wyczyścić suchą szczotką lub flanelową ściereczką nasączoną wodą z mydłem. Do czyszczenia rattanowych foteli wykorzystać można również specjalne środki chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych lub domowy roztwór wykonany z wody z dodatkiem wody utlenionej i soku z cytryny. Oprócz czyszczenia i mycia fotele rattanowe powinny być regularnie odkurzane. Wynika to z tego, że materiał ten nie lubi zbytnio kurzu. Meble dobrze jest odkurzać raz na dwa tygodnie za pomocą wąskiej końcówki lub szczotki ryżowej.

Raz w roku warto też odświeżyć meble rattanowe poprzez lakierowanie. Przed malowaniem starą powłokę lakieru trzeba usunąć za pomocą papieru ściernego lub rozpuszczalnika. Nowa nakłada się zgodnie z instrukcją dołączoną do lakieru. Raz w roku dobrze jest też zaimpregnować meble z rattanu. Najlepiej zrobić to po zakończeniu sezonu, zanim schowa się je do garażu czy piwnicy. Preparat impregnujący należy nakładać na fotele czyste, suche i odtłuszczone.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów: