Trzymaj swoje oczekiwania w ryzach
Gdybyś nie myślał, że medytacja może prowadzić do lepszego samopoczucia, zapewne byś nie medytował. Uważaj na to czego oczekujesz!
Oczywiście, masz rację. Medytacja jest warta zachodu właśnie dlatego, że – wśród wielu sprawdzonych korzyści dla umysłu i ciała – prowadzi do lepszego samopoczucia. Prawda jest jednak taka, że do odkrycia tych korzyści potrzeba pewnego wysiłku, praktyki i zaangażowania. Niektóre osoby doświadczają ich niemal natychmiast, podczas gdy inne uważają, że wymaga to czasu.
Oczekiwania co do tego, co się stanie, kiedy zaczniesz siedzieć, mogą być dużą przeszkodą. Niektórzy ludzie wyobrażają sobie, że doświadczą transcendentnych stanów umysłu, inni oczekują natychmiastowej mentalnej ciszy, a jeszcze inni wierzą, że rozwiną nadprzyrodzone zdolności.
Znajdź ciche, wygodne miejsce
Jeśli masz specjalne miejsce do swojej praktyki medytacyjnej, to wspaniale.
Bardzo pomocne jest znalezienie miejsca do medytacji, w którym będziesz miał pewność, że nie będzie ci przeszkadzało Może to być twój dedykowany kącik medytacyjny w domu, cichy pokój w pracy lub szkole, dwór lub inne specjalne miejsce.
Zrelaksuj swoje ramiona i uwolnij wszelkie napięcie, które poczujesz w swoim ciele – zwłaszcza szyję, szczękę i inne fizyczne magnesy napięciowe – ale utrzymuj plecy wyprostowane.
Krótko i konsekwentnie to droga, którą należy podążać
Początkujący często zmagają się z ideą siedzenia nieruchomo przez jakiś realny okres czasu. Ale nikt nie mówi, że początkujący powinni zmuszać się do wielogodzinnego siedzenia. W rzeczywistości, wielu mistrzów medytacji sugeruje, że krótkie sesje treningowe są najlepszym sposobem na start. W każdym razie, wszyscy zgadzają się co do tego, że najważniejsza jest konsekwencja.
Jak powiedział Lao Tzu, podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku. Pierwsze kilka razy, kiedy medytujesz, spróbuj tylko kilka minut za każdym razem. Możesz zwiększać długość treningów, kiedy poczujesz się na siłach.. Niektórzy medytujący robią sobie przerwy na krótkie sesje kilka razy dziennie.
Twój oddech jest twoją kotwicą
Świadomość, popularna i dostępna technika medytacyjna, która istnieje od tysiącleci, często polega na siedzeniu cicho . Uczymy się obserwować myśli, doznania i emocje, które pojawiają się w strumieniu umysłu, uczymy się je uznawać i pozwalać im odejść. To jest medytacja: świadomość. Często używamy świadomości procesu oddychania jako kotwicy dla naszych zajętych umysłów i podstawy dla naszej praktyki medytacyjnej.