Wymarzony zawód, czyli jak zostać detektywem

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Większość dzieci ma swoje ulubione zawody, które chciałyby wykonywać w przyszłości. W marzeniach zostają, między innymi; lekarzami, weterynarzami, policjantami lub detektywami. Na szczęście, wiele z tych zawodów nie musi pozostać w sferze marzeń. A jak to wygląda w przypadku detektywa?

Fajka, lupa i kraciaste ponczo

Detektyw kojarzy się przeważnie z takim właśnie obrazkiem. Oczywiście, współczesny detektyw ma niewiele wspólnego z fikcyjnym bohaterem powieści. Wydawałoby się, że łączy ich jedno: chęć rozwiązania zagadki kryminalnej. Na pewno, w wielu przypadkach tak właśnie jest, jednak obecnie agencje detektywistyczne podejmują się bardzo różnych zleceń. Do zadań detektywa należy poszukiwanie mienia lub zaginionych osób, zbieranie informacji, współpraca z policją przy sprawach karnych, ale też, na przykład, śledzenie niewiernych małżonków. Należy też pamiętać, że zawód prywatnego detektywa nie jest tożsamy z zawodem detektywa policyjnego. Ten ostatni jest funkcjonariuszem policji, wypełniającym zlecenia przełożonego. Do jego zadań należy gromadzenie informacji w danej sprawie i wykorzystanie ich w praktyce.

Cierpliwość i… cierpliwość, czyli cechy dobrego detektywa

Detektywi policyjni i prywatni powinni wykazywać się podobnymi cechami charakteru. Siła fizyczna jest ważna, ale ważniejsza jest siła umysłu. Błyskotliwość, spostrzegawczość, spryt, pamięć do twarzy – to ważne cechy dobrego detektywa. Ponadto odporność psychiczna, odwaga i cierpliwość, nie tylko podczas pracy, ale też w drodze do wymarzonego zawodu.

Jak zostać detektywem w policji – sposób pierwszy

Detektyw policyjny jest po prostu innym określeniem oficera śledczego. Droga do tego zawodu może przebiegać dwutorowo. Jedną z możliwości jest wstąpienie do policji i zostanie detektywem w wyniku kolejnych awansów. Wiąże się to także z wybraniem kierunku studiów w Wyższej Szkole Policyjnej. Można też odbyć półroczne szkolenie zawodowe dla absolwentów szkół wyższych o innym kierunku. Ponadto, Wyższą Szkołę Policyjną należy ukończyć z tytułem, co najmniej licencjata, a w przypadku innej uczelni – z tytułem magistra. Awans na oficera śledczego poprzedzony jest dodatkowo egzaminem oficerskim. Jest to długa droga do wymarzonego zawodu, często planowana jeszcze na etapie szkoły średniej. W związku z tym, decydują się na nią osoby absolutnie przekonane, że z zawodem detektywa chcą związać swoją przyszłość.

Jak zostać detektywem w policji – sposób drugi

Dopiero w 2019 roku, pojawiła się nowa możliwość dla miłośników tego zawodu. W Szkole Policyjnej w Szczytnie powstał kierunek „Nauka o Policji”. Studia trwają cztery lata i kończy się je ze stopniem podkomisarza policji. Jednak i w tym wypadku należy najpierw przejść rekrutację do zawodu policjanta. Następnie można ubiegać się o przyjęcie na studia, przy czym ważne są konkretne przedmioty na maturze, a także oceny. Tylko najlepsi absolwenci szkół średnich mają szansę dostać się na studia.

Jak zostać prywatnym detektywem

Jeszcze kilka lat temu, kandydat na prywatnego detektywa musiał zdać egzamin państwowy. Obejmował on zagadnienia z różnych dziedzin, zwłaszcza z obszaru prawa. Pozwalało to na podjęcie tej pracy przez osoby lepiej przygotowane merytorycznie. Obecnie droga do zostania prywatnym detektywem jest prostsza – wystarczy zdobyć odpowiednią licencję. Kandydat musi jednak spełniać kilka warunków, i udokumentować je wraz ze składanym wnioskiem. Wniosek o licencję można złożyć pisemnie lub elektronicznie do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w danym województwie. Na odpowiedź czeka się do 30 dni.

Warunki do otrzymania licencji prywatnego detektywa:

• ukończone 21 lat

• minimum średnie wykształcenie

• zdolność do czynności prawnych

• zaświadczenie o niekaralności

• zaświadczenie od lekarza o zdolności do pracy w zawodzie

• obywatelstwo polskie, a w przypadku obywateli państw z Unii Europejskiej lub EFTA, znajomość języka polskiego w stopniu zaawansowanym

• dowód ukończenia szkolenia z zakresu: ochrony danych osobowych i informacji niejawnych, przepisów regulujących prawa i obowiązki detektywa, zasad świadczenia działalności w tym zawodzie

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Agencja Detektywistyczna Focus – Prywatny Detektyw z Poznania.
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)