Zamiokulkas zamiolistny – uprawa, pielęgnacja, choroby

Sprawdź również:

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Zamiokulkas zamiolistny to roślina, która coraz częściej gości w domach, biurach, kawiarniach i wielu innych miejscach w których można czerpać przyjemność z jej widoku. Zamiokulkas to bylina z rodziny araceae, naturalnie występuje w Tanzanii i na Zanzibarze. Od ponad dwudziestu lat cieszy się również popularnością jako roślina domowa. Co warto o niej wiedzieć?

Zamiokulkas pielęgnacja

Zamiokulkas przeważnie osiąga wysokość od 30 do 100cm. Nie wytwarza łodygi i pnia, ale kłącza o średnicy około 4 cm z których wyrastają liście. Eliptyczne, grube, sztywne ciemnozielone listki osiągają długość do 10 cm. W naturalnych warunkach omawiana roślina wytwarza kolbowate biało-zielone kwiaty, w domowych warunkach jest to raczej rzadkość. Mimo to, roślina może dobrze zagościć się w naszym domu i dodawać wnętrzu uroku i elegancji.

Zamiokulkas jak uprawiać?

Uprawa i pielęgnacja nie powinna sprawiać trudności. Jest to roślina niewymagająca szczególnie fachowej wiedzy. Nie potrzebuje nadmiernego podlewania i nawożenia, dodatkowo dobrze sobie radzi także z niedostatkiem światła.

Zamiokulkas podlewanie

Ta roślina nie wymaga szczególnie wiele wody, potrafi sobie poradzić także w warunkach suszy, a zatem przetrwać może nawet do 2 tygodni bez kropli wody. Dzieje się to z powodu gromadzenia wody w grubych liściach i podziemnych kłączach. Kwiat więc należy podlewać dopiero, kiedy ziemia jest sucha – w przypadku nadmiernego nawodnienia, roślina może zacząć obumierać. Nie należy również spryskiwać liści rośliny wodą.

Nasłonecznienie

Zamiokulkas lubi miejsce, w którym jest półcień, ale poradzi sobie także w zaciemnionych pomieszczeniach. Przy długotrwałym niedoborze światła jego liście żółkną. Natomiast w przypadku długotrwałego nasłonecznienia na liściach mogą pojawić się brązowawe plamy. Warto również dodać, że liście tej rośliny wydłużają się i obracają w stronę światła, stąd należy pamiętać, aby co jakiś czas doniczkę obracać. Dzięki temu cała roślina będzie rozwijać się równomiernie.

Temperatura

Jako ciepłolubna roślina zamiokulkas dobrze czuje się w wysokich temperaturach. Latem jest to około 250C. Zimą odpowiednią temperaturą będzie około 200C. Niebezpieczna jest dla rośliny temperatura poniżej 50C. Może to doprowadzić do zamarznięcia. Warto też pamiętać, aby raczej nie kupować tej rośliny zimą, ponieważ może nam się nie udać jej zaaklimatyzować przy dominującym chłodzie.

Ziemia

Zamiokulkas preferuje ziemię żyzną i próchniczną o odczynie lekko kwaśnym, w zakresie od 5,5 do 6,5. z podłożem przepuszczalnym. Warto również dodać do niego nieco żwirku lub piasku, a donica powinna być szeroka, aby mogły się w niej rozrastać kłącza.

Zamiokulkas przesadzanie

Młode rośliny należy przesadzać raz do roku, starsze co dwa – trzy lata lub gdy przestanie się mieścić w doniczce. Odpowiednią porą do przesadzania roślin jest wczesna wiosna.

Zamiokulkas rozmnażanie

W przypadku hodowania rośliny w warunkach domowych, rozmnażanie może nastąpić jedynie poprzez podział kłączy lub sadzonki liściowe. Podział kłączy należy przeprowadzić wczesną wiosną, zaś sadzonki liściowe najpóźniej w czerwcu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 4 tygodni w podłożu składającego się torfu, piasku i perlitu.

Zamiokulkas choroby i szkodniki

Tak, jak pisaliśmy najbardziej szkodliwe dla rośliny jest choroba grzybowa spowodowana nadmiarem wody. W przypadku, gdy przesadzimy z podlewaniem, na ogonkach liści mogą pojawić się usychające brązowe paski. Należy je odciąć ostrym nożem pozostawiając zdrową tkankę rośliny nienaruszoną. W przypadku zagrażających szkodników, wyróżnia się głównie przędziorki. Szkodniki te lubią wysoką temperaturę, a zaatakowana przez nie roślina może zacząć żółknąć i usychać. Warto kupić preparat przeciwko tym szkodnikom, inaczej może dojść do zamarcia rośliny.

Zamiokulkas nie jest wymagającą rośliną do hodowania w warunkach domowych. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji. Najbardziej szkodliwy jest dla niej nadmiar wody i aktywność szkodników. Przy regularnej opiece nie powinniśmy jednak doświadczyć większych problemów z zamiokulkasem. To wdzięczna i piękna roślina, która dobrze komponuje się w domach i biurach.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)