Hedonizm – co to jest? Definicja, filozofia, przykłady

Sprawdź rónież

Dom i ogród

Odpowiednie nawożenie roślin jesienią

Jesień w ogrodzie to czas, w którym znikają letnie plony. Jest to jednak perfekcyjny moment, by pomyśleć o tym, aby odpowiednio przygotować...

Listopad w ogrodzie – jakie prace warto wykonać w tym okresie?

Listopad to prawdopodobnie ostatni miesiąc, w którym nie powinniśmy spodziewać się dużego mrozu. To czas na posprzątanie ogrodu i zadbanie o rośliny...

Uprawa wrzosów w ogrodzie – warunki uprawy, odmiany i pielęgnacja

Wrzosy to bardzo wdzięczne rośliny. Przy odrobinie uwagi, chęci i zaangażowania stworzą w Twoim ogrodzie kolorowy zakątek. W naturalnych warunkach przeważnie występują...

Zamiokulkas zamiolistny – uprawa, pielęgnacja, choroby

Zamiokulkas zamiolistny to roślina, która coraz częściej gości w domach, biurach, kawiarniach i wielu innych miejscach w których można czerpać przyjemność z...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesny trend, którego rosnąca popularność wynika z licznych zalet takiego rozwiązania. Warto wiedzieć, że tzw. podłogówka dzieli się na...

4 porady jak kupić dobre łóżko

Urządzając sypialnię, wiele osób skupia się przede wszystkim na wyglądzie wnętrza. Nie ma w tym nic złego, ale nie można zapomnieć, że...

Pnącza kwitnące, zimozielone – na lato i wieloletnie

Rośliny pnące to ciekawy sposób na dowolną aranżację każdego pomieszczenia. Z ich niewielką pomocą możemy stworzyć unikalny wystrój balkonu, tarasu, a nawet...

Uprawa papryki pod osłonami

Papryka to warzywo ciepłolubne, które wymaga wysokiej temperatury, aby prawidłowo się rozwijać. Do kiełkowania nasion optymalna będzie temperatura w przedziale 24–27°C, do...

Hedonizm, to kierunek oparty na dążeniu do przyjemności. Polega na wygodnym trybie życia, który ma prowadzić człowieka do bycia szczęśliwym. Jego zrozumienie, to głębsza postawa filozoficzna. Otacza on wokół siebie wielu wyznawców, co za tym idzie można określić ten kierunek, jako postawę światopoglądową. Mówi, że wszyscy ludzie pragną przyjemności. Hedonizm głosi, że przyjemność to dobro, dzięki czemu ludzie dążący do niej pragną tylko i wyłącznie dobra. Kierunek wywodzi się z starożytnej Grecji, a dzieli się on na trzy rodzaje: wyżej wspomniany psychologicznyetyczny i materialistyczny. Jednak samo dążenie do przyjemności, odbywać się musi w sposób, jak najbardziej przemyślany. Nie powinno mieć, to wpływu na zmianę charakteru człowieka na gorszy. Mimo, że postawa hedonistyczna przekłada przyjemność, nad inne wartości, człowiek nie powinien zmieniać się na gorsze. Dzięki podążaniu za nurtem kierunku, powinien być szczęśliwy, a dzięki temu szczęście ma powodować zmianę jego życia na lepsze, w wielu jego płaszczyznach.

Hedonizm...
Hedonizm…

Sam kierunek nie jest zbyt dobrze odbierany przez środowisko. Krąży powszechna opinia, że osoby hedonistyczne często zmieniają partnerów, czyli często przypadkowo, chociażby z nimi współżyją. Nie mają żadnych granic i zasad, szukają ciągle w życiu czegoś nowego. Jednak warto zaznaczyć, że definicja dążenia do przyjemności, nie musi oznaczać opisanego tutaj przypadku. Dla wielu przyjemnością będzie np. podróżowanie po całym świecie. Zwiedzanie nowych miejsc i poznawanie kultury.

HEDONIZM ETYCZNY, A PSYCHOLOGICZNY

Samo wyjaśnienie definicji obu kierunków, jest bardzo zbliżone. Hedonizm psychologiczny głosi, że każdy człowiek powinien dążyć do własnej przyjemności, natomiast etyczny, że każdy człowiek powinien dążyć do przyjemności ogółu. W gruncie rzeczy obie rzeczy jednak mówią zupełnie o czym innym. W kierunku psychologicznym jasno określone jest, że człowiek powinien skupić się zwyczajnie na sobie. Nie myśleć zbyt często o innych, ponieważ może to doprowadzić, do oderwania go od dążenia do własnych celów.

Hedonizm etyczny a psychologiczny
Hedonizm etyczny a psychologiczny

etycznym kierunku następuje za to przekonanie, o powodowaniu swoim zachowaniem, szczęścia u innych. Można, to zrozumieć, jako działanie na korzyść najbliższego środowiska. Dzięki, tej działalności dobro może powrócić. Hedonizm etyczny chce pokazać, że dzięki dawaniu dobra innym, ono po jakimś czasie wróci ze zdwojoną siłą.

HEDONIZM, A EPIKUREIZM

Epikureizm, to kierunek zapoczątkowany przez Epikura. Głosił on, że celem człowieka w jego życia powinno być przede wszystkim, jego szczęście. Twierdził, że życie jest zbyt krótkie, aby być nieszczęśliwym i niespełnionym. Mimo, że uważał, że drogą do szczęścia jest m.in. cnota i rozum, to jednak nie negował istnienia Bogów. Chciał przekazać, że Bogowie nie mają prawa ingerować w życiu ludzkie. Dlatego ludzie powinni uwolnić się od etyki religijnej i żyć pełnią życia. Natomiast hedonizm jest inną odmianą, właśnie opisanego epikureizmu. To z tego kierunku stworzył się hedonizm. Jednak podkreśla on wolność umysłu i brak ulegania pokusom, które mogłoby sprowadzić na drogę zła.

CHARAKTERYSTYKA HEDONISTY

Kobiety kierujące się wartościami tego kierunku, przede wszystkim czerpią radość z życia. Mówi się o nich, że są atrakcyjne fizycznie, seksowne, dbające o siebie i są punktem zainteresowań wielu mężczyzn. Odznacza ich bardzo duża pewność siebie, ambicja, dobre wykształcenie, oraz praca, która umożliwia im życie na wysokim poziomie. Wyróżnia je dbanie o siebie, w każdym detalu.

Kim jest hedonista?
Kim jest hedonista?

Jacy są mężczyźni? Przede wszystkim wyróżnia ich niebywała odwaga, niezależność, czy męskość. Cechuje ich zdecydowanie i upór. Swoim podejściem do życia, są gotowi podbić świat. Mężczyźni tacy, są świadomi swoich mocnych stron, wytrzymałości i odporności psychicznej na dziejące się wokół nich, złe wydarzenia. Dbają o swój wygląd, chcą tym zaimponować kobietom. Często zwracają one na nich uwagę, poprzez ekscytujące podejście do życia. Są głodni adrenaliny, przez co często decydują się na uprawianie sportów ekstremalnych.

HEDONIZM MATERIALISTYCZNY

Dzisiejszy hedonizm nazywany jest, hedonizmem materialistycznym. Materializm w tym przypadku kojarzyć się może z korzyściami materialistycznymi. I będzie, to dobre podejście w tym aspekcie. Dla wielu ludzi dobra materialne są najważniejszym dobrem, a ich posiadanie daje poczucie szczęścia, spełnienia i poczucia osiąganych celów. Nadają sobie oni cele posiadania pewnych dóbr, które powodują uznanie wśród znajomych, czy także akceptację do danej grupy społecznej.

Hedonizm materialistyczny
Hedonizm materialistyczny

Celem konsumpcjonizmu, czyli inaczej mówiąc materializmu, co oczywiste jest osiąganie przyjemności, dzięki zaspokajaniu swoich prywatnych potrzeb. Drogi przedmiot zakupiony przez taką osobę, może wywołać u niej poczucie władzy, dzięki czemu takie osoby po pewnym czasie, mogą uważać się za lepszych od innych.

DOKTRYNA ETYCZNA

Jak doskonale wiadomo, według hedonizmu, to właśnie rozkosz jest najwyższym dobrem. Rozkosz i odczucia spełnienia muszą być głównym celem każdego człowieka. Są, to elementy motywujące do działania i spełniania siebie. Ale czym jest w związku z tym doktryna etyczna?

Nazwa doktryny etycznej pochodzi z języka greckiego. Co ciekawe samo przetłumaczenie tego słowa z tego języka, oznacza „rozkosz”. Jak wcześniej zostało, to opisane w hedonizmie wyróżnia się trzy rodzaje jego interpretacji: hedonizm psychologicznymaterialistyczny i etycznyEtyczny podkreśla fakt, dążenia przede wszystkim do szczęścia i zadowolenia drugiej osoby. Warto podkreślić, że nie jest on w żadnym stopniu powiązany z egoizmem, a z wszystkich rodzajów, może być nawet najbardziej przyjazny dla środowiska. Psychologiczny mówi, że człowiek musi dążyć do szczęścia. Co ciekawe nie podaje wskazówek, jak człowiek może osiągnąć, swoje wymarzone poczucie szczęścia. W materialistycznym najwyższą wartością są nabywane dobra materialne. Dokładnie tak, jak przed chwilą zostało, to opisane.

Jako definicja hedonizmu, określana jest również postawa człowieka, który stosuje się do tej doktryny. Według doktryny, postawa człowieka polega na dążeniu do przeżywania przyjemności . Jednak , to nie wszystko. Zaznacza szczególnie, że jej wykorzystanie powinno mieć swój odpowiedni wyraz. Mimo, że postawa hedonistyczna, stawia przyjemność swoją ponad inne wartości, zaznacza, że powinno być to podejście, jak najbardziej zdroworozsądkowe. Kierując się hedonizmem, łatwo zagubić się w podejściu do swojego życia, jak i innych. Należy być bardzo ostrożnym, ponieważ droga w kierunku zboczenia z odpowiedniej interpretacji kierunku, jest krótka. A wtedy będzie, to już egoizm, co jest ewidentnym przeciwieństwem hedonizmu.

EGOIZM

Bardzo wczesne odmiany hedonizmu, miały dużo wspólnego z egoizmem, co natomiast zmienia się w kolejnych latach, istnienia tego nurtu. Czemu początkowo hedonista był porównywany do materialisty i egoisty? Był on uznawany za narcyza, który dla własnego szczęścia i zadowolenia, nie zwróci uwagi na dziejące się wokół niego zło i krzywdę. Mimo wszystko było, to niewłaściwe porównanie. 

Hedonizm a egoizm
Hedonizm a egoizm

Materialista odczuwa przyjemność tylko w trakcie korzystania i pozyskiwania upragnionych dóbr materialnych, natomiast hedonista, ceni sobie inne ważne wartości. Wliczają się w nie, chociażby wartości duchowe. Co za tym idzie osoba podążająca za taką ideą, odczuwa radość przede wszystkim, dzięki kontaktowi z naturą, przyjaciółmi, czy drugą połówką. Jaka jest różnica między hedonistą, a materialistą? Polega ona na tym, że egoista troszczy się jedynie o swoje dobro i przyjemności. Hedonista, za to walczy również o dobro innych ludzi.

JAK POWSTAŁ HEDONIZM?

Hedonizm swoje początki miał już w starożytności. Został zapoczątkowany przez twórcę epikureizmu, czyli Epikura. Oprócz niego, nurt ten został również głoszony przez Arystypa z Cyreny. Dlatego ta dwójka, uważana jest za twórców hedonizmu. Arystyp z Cyreny uważał, że najważniejszą cnotą człowieka jest oczywiście przyjemność. Dodatkowo głosił, że dążyć do niej trzeba przez całe swoje ludzkie życie. Epikur za to, mówił o panującym złu i dobru na świecie. Według niego powstało, to poprzez odczuwanie bólu i przyjemności. To drugie odczucie uważał, jako przykład dla odróżnienia dobra, od zła.

Czy warto zostać współcześnie hedonistą? W dzisiejszych czasach warto zostać hedonistą, pod warunkiem wprowadzanie do swojego życia pewnie zmian, dzięki czemu nie zostanie pomylone one, z byciem hedonistą, a egoistą. Naturalną rzeczą, jest poszukiwanie przyjemności. Warunkiem jest jednak, aby to poszukiwanie odbywało się w granicach zdrowego rozsądku. W czasach, w których dominuje życie zawodowe, może być to świetnym elementem pomyślenia o sobie, oraz walczenia o własne marzenia. Kierowanie się myślą hedonizmu może poprawić samopoczucie, a co za tym idzie wywołać uśmiech na twarzy. Człowiek wyznający taką myśl, może spojrzeć na swoje życie z pozytywniejszej strony, niż dotychczas. Warto doceniać każdy dzień, i cieszyć się z niego, jak i całego życia, spełniając przy tym swoje własne pragnienia. Należy przede wszystkim pamiętać, że pomylenie pojęcia hedonizmu, z egoizmem jest bardzo łatwe. Powinno być, to ciągle przypominane, osobom chcących dążyć do własnej przyjemności. Hedonizm jest nurtem, którego celem jest przede wszystkim własna motywacja do działania, aby znaleźć swoje szczęście, ale również w celu dążenia do spełnienia własnych marzeń. Warto zaznaczyć, że szczęście można odnaleźć wszędzie. Nie musi być to spełnienie seksualne, może być to spełnienia wywołane podróżami. Każdy człowiek powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, co powoduje u niego szczęście, oraz kierować się głosem własnego serca. Wywoływać spełnienie u jednego może szybka jazda samochodem, a u drugiego człowieka spacer po łące, podczas zachodu słońca. Najpiękniejsze jest, to że pojęcie szczęścia jest bardzo wszechstronne. Dzięki, czemu każdy może w życiu odnaleźć swoją własną drogę, którą będzie podążał, a przede wszystkim będzie z niej dumny. Nie warto, spoglądać na to, co uszczęśliwia innych. Każdy człowiek jest inny i każdy zasługuje na szczęście, lecz niekoniecznie takie samo.

- Reklama -
- Reklama -

Ostatnie wpisy

EMDR terapia która uzdrawia traumy

EMDR terapia, czyli "Eye Movement Desensitization and Reprocessing", którą w Polsce możemy tłumaczyć, jako Terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych, to...

Dwuczęściowa piżama damska czy klasyczna koszulka nocna – co wybrać?

Sen to przede wszystkim czas regeneracji i odpoczynku po całym dniu, dlatego w nocy liczy się przede wszystkim poczucie komfortu i wygoda....

Terapie Świadomości – droga do Przebudzenia Duchowego

Terapie Świadomości tworzą para nauczycieli duchowych Dorota Wenus i Krzysztof Orłowski, którzy prowadzą poszukujących przez ścieżkę duchowego rozwoju. Tego, czym jest rozwój...

Domki do wynajęcia w Białce Tatrzańskiej na malowniczym Podhalu

Letnie wakacje bądź zimowy wyjazd warto jest spędzić w miejscu wyjątkowym. Wypoczynek w gronie rodziny lub bliskich znajomych na pewno naładuje nam...

Odpowiednie nawożenie roślin jesienią

Jesień w ogrodzie to czas, w którym znikają letnie plony. Jest to jednak perfekcyjny moment, by pomyśleć o tym, aby odpowiednio przygotować...

Listopad w ogrodzie – jakie prace warto wykonać w tym okresie?

Listopad to prawdopodobnie ostatni miesiąc, w którym nie powinniśmy spodziewać się dużego mrozu. To czas na posprzątanie ogrodu i zadbanie o rośliny...

Uprawa wrzosów w ogrodzie – warunki uprawy, odmiany i pielęgnacja

Wrzosy to bardzo wdzięczne rośliny. Przy odrobinie uwagi, chęci i zaangażowania stworzą w Twoim ogrodzie kolorowy zakątek. W naturalnych warunkach przeważnie występują...

Marihuana lecznicza a olejek CBD

W ostatnim czasie na popularności zyskuje olejek z zawartością CBD. Jest to magiczny środek na praktycznie każdą dolegliwość, jednak nie może on...

Okno żywieniowe: chudnij w określonych godzinach

Okno żywieniowe to tzw. okno metaboliczne, które określa wyznaczenie czasu jedzenia w ciągu dnia lub tygodnia. Jest wiele wariantów tej diety, ale...
- Reklama -

More Recipes Like This

- Reklama -