Hedonizm – co to jest? Definicja, filozofia, przykłady

Sprawdź również:

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Hedonizm, to kierunek oparty na dążeniu do przyjemności. Polega na wygodnym trybie życia, który ma prowadzić człowieka do bycia szczęśliwym. Jego zrozumienie, to głębsza postawa filozoficzna. Otacza on wokół siebie wielu wyznawców, co za tym idzie można określić ten kierunek, jako postawę światopoglądową.

Mówi, że wszyscy ludzie pragną przyjemności. Hedonizm głosi, że przyjemność to dobro, dzięki czemu ludzie dążący do niej pragną tylko i wyłącznie dobra. Kierunek wywodzi się z starożytnej Grecji, a dzieli się on na trzy rodzaje: wyżej wspomniany psychologicznyetyczny i materialistyczny. Jednak samo dążenie do przyjemności, odbywać się musi w sposób, jak najbardziej przemyślany. Nie powinno mieć, to wpływu na zmianę charakteru człowieka na gorszy.

Mimo, że postawa hedonistyczna przekłada przyjemność, nad inne wartości, człowiek nie powinien zmieniać się na gorsze. Dzięki podążaniu za nurtem kierunku, powinien być szczęśliwy, a dzięki temu szczęście ma powodować zmianę jego życia na lepsze, w wielu jego płaszczyznach.

Hedonizm...
Hedonizm…

Sam kierunek nie jest zbyt dobrze odbierany przez środowisko. Krąży powszechna opinia, że osoby hedonistyczne często zmieniają partnerów, czyli często przypadkowo, chociażby z nimi współżyją. Nie mają żadnych granic i zasad, szukają ciągle w życiu czegoś nowego. Jednak warto zaznaczyć, że definicja dążenia do przyjemności, nie musi oznaczać opisanego tutaj przypadku. Dla wielu przyjemnością będzie np. podróżowanie po całym świecie. Zwiedzanie nowych miejsc i poznawanie kultury.

Hedonizm definicja, czyli co to hedonizm

Hedonizm to filozoficzna doktryna, która uznaje przyjemność za najwyższe dobro i cel ludzkiego życia. W myśli hedonistycznej przyjemność jest postrzegana jako główny motyw działań ludzi, a unikanie cierpienia jako kluczowy element osiągania szczęścia.

Kluczowe Aspekty Hedonizmu

  1. Przyjemność jako Najwyższe Dobro
    Hedoniści wierzą, że dążenie do przyjemności jest naturalnym i uzasadnionym celem. Przyjemność może przybierać różne formy, w tym fizyczne, emocjonalne czy intelektualne.
  2. Unikanie Cierpienia
    Oprócz dążenia do przyjemności, hedonizm kładzie również duży nacisk na unikanie cierpienia. W myśli epikurejskiej, na przykład, kluczowe jest osiągnięcie stanu, w którym ból i niepokój są minimalizowane.
  3. Rodzaje Hedonizmu
    • Hedonizm Etyczny: Uznaje przyjemność za fundamentalną wartość moralną.
    • Hedonizm Psychologiczny: Zakłada, że ludzie naturalnie dążą do przyjemności i unikają cierpienia.
    • Hedonizm Materialistyczny: Koncentruje się na zaspokajaniu pragnień materialnych jako źródle szczęścia.

Hedonizm etyczny a psychologiczny – różnice

Samo wyjaśnienie definicji obu kierunków, jest bardzo zbliżone. Hedonizm psychologiczny głosi, że każdy człowiek powinien dążyć do własnej przyjemności, natomiast etyczny, że każdy człowiek powinien dążyć do przyjemności ogółu. W gruncie rzeczy obie rzeczy jednak mówią zupełnie o czym innym. W kierunku psychologicznym jasno określone jest, że człowiek powinien skupić się zwyczajnie na sobie. Nie myśleć zbyt często o innych, ponieważ może to doprowadzić, do oderwania go od dążenia do własnych celów.

Hedonizm etyczny a psychologiczny
Hedonizm etyczny a psychologiczny

etycznym kierunku następuje za to przekonanie, o powodowaniu swoim zachowaniem, szczęścia u innych. Można, to zrozumieć, jako działanie na korzyść najbliższego środowiska. Dzięki, tej działalności dobro może powrócić. Hedonizm etyczny chce pokazać, że dzięki dawaniu dobra innym, ono po jakimś czasie wróci ze zdwojoną siłą.

Hedonizm a epikureizm

Epikureizm, to kierunek zapoczątkowany przez Epikura. Głosił on, że celem człowieka w jego życia powinno być przede wszystkim, jego szczęście. Twierdził, że życie jest zbyt krótkie, aby być nieszczęśliwym i niespełnionym. Mimo, że uważał, że drogą do szczęścia jest m.in. cnota i rozum, to jednak nie negował istnienia Bogów. Chciał przekazać, że Bogowie nie mają prawa ingerować w życiu ludzkie. Dlatego ludzie powinni uwolnić się od etyki religijnej i żyć pełnią życia. Natomiast hedonizm jest inną odmianą, właśnie opisanego epikureizmu. To z tego kierunku stworzył się hedonizm. Jednak podkreśla on wolność umysłu i brak ulegania pokusom, które mogłoby sprowadzić na drogę zła.

Charakterystyka hedonisty

Kobiety kierujące się wartościami tego kierunku, przede wszystkim czerpią radość z życia. Mówi się o nich, że są atrakcyjne fizycznie, seksowne, dbające o siebie i są punktem zainteresowań wielu mężczyzn. Odznacza ich bardzo duża pewność siebie, ambicja, dobre wykształcenie, oraz praca, która umożliwia im życie na wysokim poziomie. Wyróżnia je dbanie o siebie, w każdym detalu.

Kim jest hedonista?
Kim jest hedonista?

Jacy są mężczyźni? Przede wszystkim wyróżnia ich niebywała odwaga, niezależność, czy męskość. Cechuje ich zdecydowanie i upór. Swoim podejściem do życia, są gotowi podbić świat. Mężczyźni tacy, są świadomi swoich mocnych stron, wytrzymałości i odporności psychicznej na dziejące się wokół nich, złe wydarzenia. Dbają o swój wygląd, chcą tym zaimponować kobietom. Często zwracają one na nich uwagę, poprzez ekscytujące podejście do życia. Są głodni adrenaliny, przez co często decydują się na uprawianie sportów ekstremalnych.

Hedonizm materialistyczny – co to jest?

Dzisiejszy hedonizm nazywany jest, hedonizmem materialistycznym. Materializm w tym przypadku kojarzyć się może z korzyściami materialistycznymi. I będzie, to dobre podejście w tym aspekcie. Dla wielu ludzi dobra materialne są najważniejszym dobrem, a ich posiadanie daje poczucie szczęścia, spełnienia i poczucia osiąganych celów. Nadają sobie oni cele posiadania pewnych dóbr, które powodują uznanie wśród znajomych, czy także akceptację do danej grupy społecznej.

Hedonizm materialistyczny
Hedonizm materialistyczny

Celem konsumpcjonizmu, czyli inaczej mówiąc materializmu, co oczywiste jest osiąganie przyjemności, dzięki zaspokajaniu swoich prywatnych potrzeb. Drogi przedmiot zakupiony przez taką osobę, może wywołać u niej poczucie władzy, dzięki czemu takie osoby po pewnym czasie, mogą uważać się za lepszych od innych.

Doktryna etyczna

Jak doskonale wiadomo, według hedonizmu, to właśnie rozkosz jest najwyższym dobrem. Rozkosz i odczucia spełnienia muszą być głównym celem każdego człowieka. Są, to elementy motywujące do działania i spełniania siebie. Ale czym jest w związku z tym doktryna etyczna?

Nazwa doktryny etycznej pochodzi z języka greckiego. Co ciekawe samo przetłumaczenie tego słowa z tego języka, oznacza „rozkosz”. Jak wcześniej zostało, to opisane w hedonizmie wyróżnia się trzy rodzaje jego interpretacji: hedonizm psychologicznymaterialistyczny i etycznyEtyczny podkreśla fakt, dążenia przede wszystkim do szczęścia i zadowolenia drugiej osoby. Warto podkreślić, że nie jest on w żadnym stopniu powiązany z egoizmem, a z wszystkich rodzajów, może być nawet najbardziej przyjazny dla środowiska. Psychologiczny mówi, że człowiek musi dążyć do szczęścia. Co ciekawe nie podaje wskazówek, jak człowiek może osiągnąć, swoje wymarzone poczucie szczęścia. W materialistycznym najwyższą wartością są nabywane dobra materialne. Dokładnie tak, jak przed chwilą zostało, to opisane.

Jako definicja hedonizmu, określana jest również postawa człowieka, który stosuje się do tej doktryny. Według doktryny, postawa człowieka polega na dążeniu do przeżywania przyjemności . Jednak , to nie wszystko. Zaznacza szczególnie, że jej wykorzystanie powinno mieć swój odpowiedni wyraz. Mimo, że postawa hedonistyczna, stawia przyjemność swoją ponad inne wartości, zaznacza, że powinno być to podejście, jak najbardziej zdroworozsądkowe. Kierując się hedonizmem, łatwo zagubić się w podejściu do swojego życia, jak i innych. Należy być bardzo ostrożnym, ponieważ droga w kierunku zboczenia z odpowiedniej interpretacji kierunku, jest krótka. A wtedy będzie, to już egoizm, co jest ewidentnym przeciwieństwem hedonizmu.

Egoizm co ma wspólnego z hedonizmem?

Bardzo wczesne odmiany hedonizmu, miały dużo wspólnego z egoizmem, co natomiast zmienia się w kolejnych latach, istnienia tego nurtu. Czemu początkowo hedonista był porównywany do materialisty i egoisty? Był on uznawany za narcyza, który dla własnego szczęścia i zadowolenia, nie zwróci uwagi na dziejące się wokół niego zło i krzywdę. Mimo wszystko było, to niewłaściwe porównanie. 

Hedonizm a egoizm
Hedonizm a egoizm

Materialista odczuwa przyjemność tylko w trakcie korzystania i pozyskiwania upragnionych dóbr materialnych, natomiast hedonista, ceni sobie inne ważne wartości. Wliczają się w nie, chociażby wartości duchowe. Co za tym idzie osoba podążająca za taką ideą, odczuwa radość przede wszystkim, dzięki kontaktowi z naturą, przyjaciółmi, czy drugą połówką. Jaka jest różnica między hedonistą, a materialistą? Polega ona na tym, że egoista troszczy się jedynie o swoje dobro i przyjemności. Hedonista, za to walczy również o dobro innych ludzi.

Jak powstał hedonizm?

Hedonizm swoje początki miał już w starożytności. Został zapoczątkowany przez twórcę epikureizmu, czyli Epikura. Oprócz niego, nurt ten został również głoszony przez Arystypa z Cyreny. Dlatego ta dwójka, uważana jest za twórców hedonizmu. Arystyp z Cyreny uważał, że najważniejszą cnotą człowieka jest oczywiście przyjemność. Dodatkowo głosił, że dążyć do niej trzeba przez całe swoje ludzkie życie. Epikur za to, mówił o panującym złu i dobru na świecie. Według niego powstało, to poprzez odczuwanie bólu i przyjemności. To drugie odczucie uważał, jako przykład dla odróżnienia dobra, od zła.

Czy warto zostać współcześnie hedonistą? W dzisiejszych czasach warto zostać hedonistą, pod warunkiem wprowadzanie do swojego życia pewnie zmian, dzięki czemu nie zostanie pomylone one, z byciem hedonistą, a egoistą. Naturalną rzeczą, jest poszukiwanie przyjemności. Warunkiem jest jednak, aby to poszukiwanie odbywało się w granicach zdrowego rozsądku. W czasach, w których dominuje życie zawodowe, może być to świetnym elementem pomyślenia o sobie, oraz walczenia o własne marzenia. Kierowanie się myślą hedonizmu może poprawić samopoczucie, a co za tym idzie wywołać uśmiech na twarzy.

Człowiek wyznający taką myśl, może spojrzeć na swoje życie z pozytywniejszej strony, niż dotychczas. Warto doceniać każdy dzień, i cieszyć się z niego, jak i całego życia, spełniając przy tym swoje własne pragnienia. Należy przede wszystkim pamiętać, że pomylenie pojęcia hedonizmu, z egoizmem jest bardzo łatwe. Powinno być, to ciągle przypominane, osobom chcących dążyć do własnej przyjemności. Hedonizm jest nurtem, którego celem jest przede wszystkim własna motywacja do działania, aby znaleźć swoje szczęście, ale również w celu dążenia do spełnienia własnych marzeń. Warto zaznaczyć, że szczęście można odnaleźć wszędzie.

Nie musi być to spełnienie seksualne, może być to spełnienia wywołane podróżami. Każdy człowiek powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, co powoduje u niego szczęście, oraz kierować się głosem własnego serca. Wywoływać spełnienie u jednego może szybka jazda samochodem, a u drugiego człowieka spacer po łące, podczas zachodu słońca. Najpiękniejsze jest, to że pojęcie szczęścia jest bardzo wszechstronne. Dzięki, czemu każdy może w życiu odnaleźć swoją własną drogę, którą będzie podążał, a przede wszystkim będzie z niej dumny. Nie warto, spoglądać na to, co uszczęśliwia innych. Każdy człowiek jest inny i każdy zasługuje na szczęście, lecz niekoniecznie takie samo.

Czy hedonizm jest dobry?

Hedonizm sam w sobie nie jest zły, ale jego nadmiar może prowadzić do braku równowagi w życiu. Dążenie do przyjemności jest naturalne, ale ważne jest, aby równoważyć je z odpowiedzialnością i troską o innych.

Źródła:

  1. „Hedonism: A New Philosophy of Pleasure” – Jeremy Bentham
  2. „The Philosophy of Hedonism” – Julian Baggini
  3. „Hedonism: An Introduction to the Philosophy of Pleasure” – John Stuart Mill
  4. „The Cambridge Companion to Epicureanism” – James Warren (Editor)
  5. „Epicurus and His Philosophy” – Norman Dewis
ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów: